!--Start of Tawk.to Script-->
Teras zemini için 9 harika fikir
Yazar : RAFET B. ERYILMAZ

Yazın sıcak ve keyifli günlerini yavaş yavaş geride bırakıyor olsak da, hayat devam ediyor ve her mevsim de kendi güzelliğiyle geliyor aslında. Evinde terası veya balkonu bulunan ve bu alanları doğru şekilde değerlendirenler, yazın keyfini hiç şüphesiz çok daha iyi çıkardılar. Bu keyfin çıtasını daha da yükseltmek için yapılacak şeyse, terasınıza ve balkonunuza biraz daha yatırım yaparak daha şık ve pratik bir açık hava dekorasyonu yaratmak. Yazın sonuna gelmek her ne kadar çok sevinçli bir olay değilse bile, sonbaharda ve özellikle de kış aylarında tadilat ve inşaat masraflarının yaza kıyasla çok daha düşük olduğunu da unutmayın. Yani soğuk kış günlerini bir sonraki yaza hazırlık yapmak için, mesela terasınıza yeni bir hava katacak harika bir zemin değişikliği için değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için teras zemini seçeneklerini derledik. Her biri kendince avantajlara sahip bu birbirinden şık seçenkler arasında mutlaka kendinize uygun bir tane bulacaksınız. 

Taş kaplama
Taş kaplama

Klasik taş mimarisinin şık bir örneği olan bu evin son derece geniş terasında tamamen doğal taş kaplaması kullanılmış. Aslında buna kaplama değil döşeme demek belki daha doğru olur. Çünkü bunlar tam boyutlu iri taşlar. Elbette bu tarz bir taş döşemesini bir apartman dairesinin terasına uygulamak mümkün değil. Ancak her türden balkon ve zemine uygulanan taş kaplamaları da son dönemde bol miktarda ve her zevke uygun olarak bulunabiliyor. 

Ahşap kaplama
Ahşap kaplama

Ahşabın dokunduğu her yere müthiş bir güzellik kattığı hepimizin malumu. Buna rağmen ahşapla ilgili doğru bildiğimiz pek çok yanlış var. Bunlardan en yaygını da ahşabın suya dayanıksız bir malzeme olduğudur herhalde. Oysa doğru tür ahşap seçimi ve doğru üst kat malzemesiyle ahşap suya en dayanıklı malzemelerden biri haline gelebilir. Onlarca yıl ayakta kalan iskelelerin suyun içinde kalan ahşap kısımlarını hatırlayın. Üstelik de bunlar tuzlu suyun içinde duruyor. Kısacası, ahşabın dayanıklılığından şüpheniz olmasın. Bütçeniz elverişliylse en şık teras zemini seçeneklerinden biri ahşap kaplamasıdır.

Beton zeminler
Beton zeminler

Betonun brüt beton olarak da tabir edilen yalın ve pürüzsüz halini dekoratif bir unsur olarak kullanmak ülkemizde yaygın bir tarz haline gelmedi henüz. Beton ıslak zeminleri genellikle henüz fayans döşenmemiş alanlar olarak algılıyoruz. Oysa brüt beton kendi başına da son derece şık, hatta çoğu fayans kaplamasından daha güzel bir zemin malzemesidir. 

Yer karoları
Yer karoları

Yer karoları iç mekânlarda olduğu kadar teras ve balkon gibi sınırlı dış mekânlarda da yaygın olarak kullanılıyor. Yer karolarının dikkat çeken yönü ise, kullanıldıkları alan çok küçük olsa bile yarattıkları hava ile bu küçüklüğü maskelemeyi başarıyor olmaları. Desenlerin yarattığı görsel ilüzyon da buna olumlu katkıda bulunuyor.

Kil zeminler
Kil zeminler

Balkon ya da terasınız için başka hiçbir yerde görmeyeceğiniz marjinal bir seçenek arayışı içindeyseniz, küçük karolar haline getirilmiş ve pişirilmiş kil ile örülü bu zemin ilginizi çekebilir. Aslında bildiğimiz çömlekten malzeme olarak farklı olmayan bu kaplama, her ne kadar çok şık ve uzun ömürlü olsa da belli başlı sıvı tiplerine çok dayanıklı değil, özellikle de yağ türü likitlere.

Arduvaz kaplama
Arduvaz kaplama

Küçük bir terasınız var ya da büyüklüğünden bağımsız olarak gösterişli, lüks bir zemin kaplaması arayışındasınız. O halde simsiyah görünümüyle göz kamaştıran arduvaz kaplamasına bir şans verebilirsiniz.

Plastik tabanlı kaplamalar
Plastik tabanlı kaplamalar

Tercihinize göre yekpare döküm veya bu resimde görüldüğü gibi döşeme usulü uygulanabilen plastik tabanlı kaplamalar, oldukça geniş bir yelpazede üretiliyor. İklime ve kullanım yoğunluğuna göre olduğu kadar, renk ve desenlere göre de seçim yapabilirsiniz.

Çakıl kaplama
Çakıl kaplama

Geniş bir terasınız varsa, en azından bir bölümünde zemin malzemesi olarak çakıl kullanmak harika bir seçim olabilir. Bir tür bahçe havası yaratacak ve özellikle sulandığında terasınızı serinletecek çakıl, oldukça ucuz da bir malzeme olarak dikkat çekiyor. Üstelik farklı büyüklük ve renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz çakıl taşlarıyla kendinize mini bir zen bahçesi de yaratma şansınız var.

Farklı malzemeler bir arada
Farklı malzemeler bir arada

Geniş teraslar için en uygun seçenek farklı zemin malzemelerinin bir arada kullanılmasıdır. Böylece çok daha sofistike ve şık bir görüntü yakalama şansınız olabilir. Ahşap, çakıl, karo ve benzeri zemin seçeneklerini bir arada kullanarak kendinizce bir teras dekorasyonu yapabilir, terasınızın şıklığıyla komşularınızı kıskandırabilirsiniz.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al