!--Start of Tawk.to Script-->
Sade ve sofistike çizgilere sahip modern bir aile evi
Yazar : Özlem Karakaş

homify 360 sayfamızın bugünkü konuğu sade ve stil sahip çizgilere sahip modern bir aile evi. Birçoğumuzun hayalini kurduğu, abartıdan uzak, sofistike zevklere hitap edecek düzeyde sadelik barındıran, işlevsel bir mimariye sahip bu evi gelin daha yakından inceleyelim.

Sade, işlevsel bir tasarım
Sade, işlevsel bir tasarım

Konutun mimarisine baktığımızda son derece sade, gözü hiçbir şekilde yormayan çizgilere tanık oluyoruz. Geleneksel konut mimarisinin çağdaş bir yorumu olarak ifade edebileceğimiz bu yapının cephesinde gri-bej tonları kullanılmış. Rengin iki farklı tonunun kullanıldığı yapının tüm cephelerinde geniş pencereler var, böylece içeriye her açından doğal gün ışığı giriyor.

Arka cepheden bir bakış
Arka cepheden bir bakış

Konutun arka cephesine baktığımızda yemyeşil bir çim alan içinde konumlandığı görüyoruz. Bahçe de tıpkı ev gibi son  derece sade. Arka cephenin zemin katında, evin cephesine yapışık bir biçimde inşa edilmiş, bahçe eşyalarının depolandığı bir kulübe mevcut. 

Ayrıca, arka bahçede harman tuğladan örülmüş eski bir kuyu mevcut ve yapının çağdaş çizgileri ile kusursuz bir kontrast oluşturuyor.

'Uygun maliyetlere inşa edilebilecek 7 bahçe kulübesi' başlıklı yazımızda çok güzel kulübe modelleri görebilirsiniz.

İç mekanlar
İç mekanlar

Konutun muazzam düzeyde doğal gün ışığı alan iç mekanlarında beyazdan gül kurusu renk tonları tercih edilmiş. Açık planlı bir yaşam alanı sunan ve asma kat şeklindeki üst kat galerisi ile yaşam alanının harika bir tavan yüksekliğine sahip olmasını sağlayan mimarisi, konutun lüks ve sofistike bir görünüm elde etmesine bir numaralı etken. 

Koyu bir gölge oluşturmaması adına, merdivenlerde çelik konstrüksiyon kullanılmış ve duvarlarla aynı renk olacak şekilde, beyaz renge boyanmış. 

Mutfak
Mutfak

Tüm eve hakim olan sadelik mutfakta da kendini ortaya koyuyor. Son dönemin en trendi mutfak modellerinden biri olan ve yalnızca tezgah altı dolaplardan oluşan modeli bu mutfakta da görüyoruz. 

Mat kahverengi, dümdüz mutfak dolaplarına yan duvarda tek bir ahşap raf ve diğer duvarda da yüksek bir dolap eşlik ediyor. Mutfak masası olarak krom ayaklı cam tablalı bir masa tercih edilmiş, sandalyeler ise kırsal stilin ikonik modellerinden biri olan hasır oturaklı, çapraz sırtlı modelden. Mekanın eklektik havası beyaza boyalı ahşap tavan ile harika bir uyum sağlıyor.

Banyo
Banyo

Konutun banyosunda ise hakim renk beyaz. Hijyeni simgelediği için banyolarda ssıklıkla tercih edilen beyaz renk, genelde doğal gün ışığından mahrum kalan banyo alanlarına aydınlık ve parlak hava verdiği için de özellikle tercih ediliyor. 

Bu banyonun yıldız parçası elbette lavabo tezgahı. Ahşap tezgah ve alt kısmına mınte edilen mavi renkli depolama ünitesi, lavabonun yumuşak formu ve yuvarlak lavabo üstü aynası ile mükemmel bir kombinasyon oluşturmuş. Dikkat ederseniz tezgah ile dolap birbirine yapışık değil ve arada kalan kısım yedek havluların depolanması için kullanılmış. 

Son bir bakış
Son bir bakış

Yazımızı bitirmeden önce konutun çatı deyatına da göz atalım. İç mekanların tavanlarında da açıkça görülen ahşap çatı konstrüksiyonunın rustik havası, temiz işçiliği ve beyaz boyası ile modern yapıya mükemmel bir adaptasyon sağlıyor. Yapının bol bol perncereye sahip olması ise gün ışığından azami düzeyde faydalanabilmek adı oldukça değerli.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al