!--Start of Tawk.to Script-->
Küçük evler için Türkiye den 12 fikir
Yazar : Nihal E.

Küçük dairelere uygun mobilya ve dekorasyon fikirlerini derlediğimiz yazımızın ilham vermesini umuyoruz.

​1- Çocuklar için ranza
​1- Çocuklar için ranza

Özellikle çocuklu aileler için yatak odası sıkıntı olabilir. Zira her bir çocuğa ayrı bir oda ayırmak mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle ranza tipi yataklar hiçbir zaman popülerliğini yitirmez. Bu örnekte ise çocuklar için yaratıcı bir ranza modeli tasarlanmış. İstenildiği takdirde alt yatak konumu değiştirilebilir. Çünkü birleşik bir ranza değil.

​2- Köşe koltuk
​2- Köşe koltuk

Misafirleri ağırladığımız ve en çok vakit geçirdiğimiz odalardan biri olan salonlar küçük olduğunda nasıl dekore edilmeli? Öncelikle eşya seçimi her zaman odanın boyutlarına göre olmalı. Bilhassa küçük bir salona sahipseniz. Bu örnekte L biçimindeki yekpare köşe koltuk hem geniş bir oturma alanı sağlıyor hem de tek parça olmasından ötürü çok yer işgal etmiyor.

​3- Bölünebilen kanepe
​3- Bölünebilen kanepe

Küçük salonlar için tercih edilecek mobilyalar hem mümkün olduğu kadar az yer kaplamalı hem işlevsel olmalı. Aynı zamanda pratik bir tasarımı olması da gerekli. Bu örnekteki koltuk modeli bu saydığımız özelliklerin hepsini taşıyor. Özellikle tekerlekli kısmı rahat hareket ettirme avantajına sahip.

​4- Büyük pencereler
​4- Büyük pencereler

Bir başka küçük salon örneğinde kırmızı tuğla taşlı modern bir şöminenin odakta olduğu mumlarla aydınlatılmış sıcacık bir atmosfer görüyoruz. Duvar dokusundan yapay kürk biçimindeki halıya dek tüm parçalar özenle seçilmiş. Ancak odanın en büyük avantajı devasa pencereleri. Zira mekanı olduğundan daha aydınlık ve büyük göstermiş.

​5- Duvardan duvara sedir
​5- Duvardan duvara sedir

Bir oturma odası düşünün, mevcut alanı öyle dar olsun ki içine bir kanepe anca sığsın. Gözünüzün önüne sıkışık ve boğucu bir oda manzarası gelse de fotoğraftaki örnek gayet sıcak ve davetkar. İki duvar arasına pencere manzarasıyla sedir yerleştirmek ise gayet nostaljik.

​6- Akıllı dizayn
​6- Akıllı dizayn

Oturma odanızın bir bölümünü çalışma alanı olarak değerlendirecekseniz eğer bu örnek tam olarak aradığınız model. Zira pencere önü tamamen bir çalışma odası gibi dizayn edilmiş. Masanın bir ayağı daha alçak ve küçük bir dolap biçiminde. Son derece başarılı.

​7- Lavabo altına dolap
​7- Lavabo altına dolap

Banyolarda lavabo altına genellikle tezgah konulur. Ancak daha yaratıcı yollar bulmak da mümkün. Bu örnekte dikdörtgen biçimli lavabonun altına ahşap bir çekmece eklenmiş. Lavabo ile çekmece arası boşluk bırakılarak kendiliğinden bir raf işlevi görmüş. Basit fakat etkili.

​8- Işıklı ayna
​8- Işıklı ayna

Küçük banyoların işlevselliği kadar dekoratif olması da önemli bir sorun. Çünkü mevcut alan çok sınırlı. Dolayısıyla banyoyu ilgi çekici hale getirmek güçleşiyor. Banyonuzu göz alıcı hale getirmek istiyorsanız mutlaka renklerden yararlanın. Bunun dışında aynaları dekoratif bir modelden tercih edebilir yahut bu örnekte olduğu gibi ışık oyunlarında faydalanabilirsiniz.

​9- Daha çok çekmece
​9- Daha çok çekmece

Küçük mutfaklarda enine doğru genişleyen ekipman yerine yükseklikten yararlanan dolaplar tercih edin. Böylece boşluğu en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz.

​10- Yaratıcı ada tezgah
​10- Yaratıcı ada tezgah

Dikdörtgen biçiminde ada tezgah mutfağınızın büyük bölümünü kaplıyorsa mutlaka bar işlevi de görmeli. Bu örnekte ada tezgahın bar olarak kullanılmasını sağlayan akıllıca bir fikir mevcut. Tezgah üzerine metal çubuklarla eklenen ikinci bir ahşap yüzey bar işlevi görürken altta kalan boşluk depolama için kullanılıyor.

​11- Duvar rafları
​11- Duvar rafları

Yatağınızın dayandığı mutfağı güzel ama işlevsiz bir yatak başı ile tamamlamak yerine depolama amaçlı kullanabilirsiniz. Hem ekonomik hem pratik duvar raflarını ihtiyacınıza göre satın alın.

​12- Dolap içinde yatak
​12- Dolap içinde yatak

Son örneğimiz yine bir yatak odası fikri. Çift kişilik yatağın başını da alan giysi dolabı tüm dolabı kaplıyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Altmışlardan kalma bir evin modern bir daireye dönüşümü' başlığına göz atabilirsiniz.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al