!--Start of Tawk.to Script-->
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Bursa dan göz kamaştırıcı daire
Bursa dan göz kamaştırıcı daire

Bursa son yıllarda her alandaki gelişimiyle Adana'ya sollayıp Türkiye'nin dördüncü büyük şehri haline geldi. Bu gelişim elbette kendisini insanların barınma ihtiyacında da gösterdi. Bugüne kadar sizlere bunun kanıtı olan çok sayıda ev gösterdik. Bu evlerin bir bölümü de başarılı iç mimar Niyazi Özçakar'ın imzasını taşıyordu. Bugün de yine Özçakar'ın sihirli ellerinin dokunduğu bir daireyi birlikte inceleyeceğiz.

Özçakar, gri, beyaz ve siyah renkleri ustalıkla kullanmasıyla tanınıyor. Bu renkleri kullanımıyla küçük yaşam alanlarını bile ferah bir görünüme kavuşturan iç mimarın bugün inceleyeceğimiz dairesi de 2+1 küçük bir daire. Ancak yazıyı okuduğunuzda dairenin hiç de küçük görünmediğini fark edeceksiniz. 

Her tarz için uygun orta sehpa modelleri
Her tarz için uygun orta sehpa modelleri

Evlerimiz, yalnızca fiziksel açıdan bizlerin barınma ihtiyacını karşılayan mekanlar değildirler. Bunun aksine, bir ev gerektiği zaman, sahibinin huzurlu hissetme ihtiyacını da karşılar. Fakat bunun yolu, bahsi geçen evi iyi şekilde dekore etmekten geçmektedir. İyi biçimde dekore edilmiş bir evde yaşıyorsanız, o eve dair hissedeceğiniz son his o evin bir barınak olması olacaktır. Bundan önce size huzur veren bir mabet, zihninizi dinlendirebileceğiniz bir inziva mekanı, gündelik hayatın koşturmasından kaçıp kendinizle baş başa kalabileceğiniz özel bir alana dönüşecektir. Fakat yine söylediğimiz gibi, tüm bunların yolu o evi doğru biçimde dekore etmekten geçmektedir. 

Peki bir evi doğru biçimde dekore etmenin yolu nedir ? Veya bir evi dekore ederken nereden ve nasıl başlamak gerekir ? Biz bu yazımızda dolaylı olarak ikinci soruya cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle oturma odasının öneminden ve fonksiyonundan bahsetmek istiyoruz. Oturma odaları, bir evde en çok vakit geçirdiğiniz ikinci mekandır. Bu listede liderlik koltuğu yatak odasına aittir. Fakat yatak odanızda geçirdiğiniz vaktin çoğunda uyuyor olduğunuz düşünüldüğünde, bu listenin gerçek liderinin aslında oturma odası olduğu aşikardır. Gerek ailenizle eğlenceli zamanlar geçirirken, gerekse dostlarınızla samimi sohbetler ederken, tüm bunların hepsine genellikle oturma odası ev sahipliği yapmaktadır. İşte bu yüzden, baştaki mottomuzdan da hareketle, bu sıcak ve samimi zamanları daha da güzel hale getirmenin en etkili yolu, bu mekanları daha iyi biçimde dekore etmektir. Peki bir oturma odası nasıl olur da daha güzel bir hale gelir ? Aslında bu sorunun oldukça basit bir cevabı bulunmakta. Oturma odaları -ve dolaylı olarak salonlarda- en etkili dekorasyon araçlarının başında mobilyalar gelmektedir. Öyle ki, bu mobilyalar zaman içerisinde kendilerine has bir tarz ve akım kazanmışlardır. Bu sebepten ötürü oturma odanızı dekore ederken en büyük yardımcınız mobilyalarınız olacaktır. Fakat, bu mobilyalardan öyle bir tanesi var ki -kendisi bu yazımızın da yıldızı olacak- gerek bulunduğu konumla ve gerekse sahip olduğu ve/veya imkan verdiği görüntülerle oturma odanızın en çok ilgi çeken ögesi olabilir. Evet, orta sehpa modellerinden bahsediyoruz…

Orta sehpa modelleri, adından da anlaşılacağı gibi, bir oturma odasında yahut bazen bir salonda, koltukların ve/veya kanepelerin merkezinde bulunan, kimi zaman alçak gibi zaman yüksek, bazen büyük fakat genellikle orta genişlikte bulunan sehpalardır. Peki bir orta sehpayı özel yapan nedir ? Aslında bu soruya cevap olarak birçok şey söylenebilir. Fakat, genel olarak bir orta sehpada ilk olarak dikkat çeken unsurun sahip oldukları yüzeyler olduklarını söylemek hata olmayacaktır. İşte bu sebepten ötürü, bir orta sehpa satın alırken, sahip olduğu yüzeyi dikkatlice incelemelisiniz. Aslında bu noktada nasıl bir tercih yapacağınız tamamen size ve kişisel zevklerinize kalmış durumda. Klasik çizgilerden hoşlanan ve oturma odasında klasik tarzı hakim görmek isteyen okurlarımız, ahşabın ve ahşap hatların yoğunlukta olduğu bir orta sehpa seçebilirler. Çünkü siz de en az bizim kadar biliyorsunuz ki, ahşap klasikliğin kutsanmış materyalidir. Diğer yandan, oturma odasında modern ve farklı dekorasyonlar denemek isteyen okurlarımızca ahşap pek de akıllıca bir tercih olmayabilir. Bu noktada verebileceğimiz en mantıklı tavsiye, bu okurlarımızın tercihlerini cam yüzeye sahip orta sehpa modellerinden yana kullanmaları olacaktır. Üstelik cam yüzeyli orta sehpaların, neredeyse her zaman metal çerçeveyle desteklenmesi, oturma odanızda hakim olan modern dokunun bozunmamasına sebep olacaktır. 

Bir diğer önemli nokta ise, evinizde tercih edeceğiniz orta sehpa modelini, evinizde hakim olan tarza uygun biçimde seçmeniz gerektiği. Bu sayede hem evinizde hakim olan tarzın hükmünü bozmayacak hem de seçtiğiniz orta sehpa modeli ile evinizdeki dekorasyonun uyum kazanmasını sağlamış olacaksınız.

Orta sehpaların dekorasyonlar oluşturduğu uyumları, farklı modellerde orta sehpa modellerini ve bu konuda daha birçok şeyi görmek isteyen okurlarımızı, oturma odası kategorimize bekliyoruz…

Kısa sürede yapılabilecek dış mekan dekor uygulamaları (DIY)
Kısa sürede yapılabilecek dış mekan dekor uygulamaları (DIY)

Bahçenizi ya da balkonunuzu biraz renklendirip hareketlendirmek çok da büyük masraf ve uğraşı gerektirmiyor. Kendin Yap projeleri, yani İngilizce bilinen ve sık sık kullanılan adıyla DIY (Do-It-Yourself) projeler aslında halkımızın kültürüne ve alışkanlıklarına çok da uzak bir kavram değil. Tüketim çılgınlığı her ne kadar ülkemizde de aşırı boyutlara ulaştıysa da, anne babalarımızda gördüğümüz bir disiplinle, evde kendi başımıza bir şeyler üretme ve/veya onarma fikrine yabancı değiliz.

Evde ufak bir tamirattan tutun, yeni giysiler dikmeye ya da örmeye kadar, evde anne ve babalarımızın kendi başlarına uyguladıkları, bunu için bir profesyonel (elektrik ustası, tesisatçı, marangoz vs.) tutulmayan ya da bitmiş ürünü direkt satın alma yerine uygun malzemeler ile kendileri tarafından imal edilen tüm çalışmaları DIY olarak adlandırabiliriz. 

Batı dünyasında günümüz politik ve ekonomik yapısının dışına çıkmak isteyen insanlar tarafından özellikle tercih edilen Kendin Yap çalışmalarında, maliyet genelde satın alınan bir ürüne göre çok daha makul olur. Bu çalışmalar, piyasada bulamadığınız özel ürünleri tam olarak kendi arzu ettiğiniz şekilde yapma imkanı verir. Üstelik insanda da bir işi kendi başına tamamlamış olmanın verdiği, başarı duygusu gibi iyi hisler uyandırır.

Bu sayfamızda kendinizin bizzat uygulayabileceğin, evinizin balkon ya da bahçe gibi dış mekanlarına renk ve hareket getirecek projelerden bir derleme yaptık. Beğendiklerinizi aynen kopyalayabilir ya da kendi zevklerinize adapte edebilirsiniz.

Farklı yapısıyla modern ve sevimli bir ev
Farklı yapısıyla modern ve sevimli bir ev

Size İsviçre'nin yamaçlarında bulunan nar çiçeği renginde bir evden bahsedeceğiz desek, ilginizi çeker miydi? Eğer, şehir gürültüsünden uzakta, sevimli ve modern bir kır evi hayaliniz varsa mutlaka ilginizi çekerdi. Bu yazımızda sizlere Binder Architektur AG adlı bir mimarlık firması tarafından tasarlanmış şirin olduğu kadar da modern özellikleri ile dikkat çeken bir ev tanıtacağız. Ev konum olarak muhteşem bir alanda bulunuyor. Sınırsız dağ ve gökyüzü manzarası olan ev şehir merkezine de pek uzak sayılmaz üstelik yalnız da değil. Bulunduğu yerde kendisi gibi komşuları da var. Rengi, mimarisi, iç mekan tasarımı ve manzarası ile gönülleri fetheden bu evi daha yakından incelemeye var mısınız?

Hayalinizdeki evin daha modern ve daha denize yakın olduğunu düşünüyorsanız “Deniz kenarında A+ bir konut” başlıklı yazımızda tanıtılan eve de bir göz atabilirsiniz.

Estetik ve kullanışlı 6 banyo örneği
Estetik ve kullanışlı 6 banyo örneği

Banyo dekorasyonunda son yıllarda şaşırtıcı bir gelişme var. Artık banyoyu sadece temizlik yapmak veya dişlerimizi fırçalamak için kullanmıyoruz. Günün sonunda yorgunluğumuzu atabileceğimiz konforlu bir duş ya da konuklarımıza gururla gösterebileceğimiz güzel bir banyo istiyoruz. Sözün özü bir banyodan beklenen basit talepler yerini daha fonksiyonel ve estetik modellere bıraktı. O halde gelin hep birlikte bize ilham verecek 6 banyo örneğine göz atalım.

Türkiye de ev almak iyi bir yatırım mı? Eksileri ve artıları!
Türkiye de ev almak iyi bir yatırım mı? Eksileri ve artıları!

Bir ev almak hemen her insanın hayallerini süsler. En temel ihtiyaçlarımız arasında yer alan barınmayı kendisi ve ailesi için garanti altına alabilmiş kişi, sırtından bir yükü atmış kadar ferahlar. Bu da son derece anlaşılır bir durumdur. Öte yandan bir ev almak aynı zamanda çok önemli bir finansal karar ve oldukça ciddi bir yatırımdır. İnsanlar ev almaktaki motivasyonlarından biri de değer kazanma potansiyeli olan bir yatırım yapmaktır. Emlak sektörü bugünlerde dünyanın pek çok farklı yerinde ciddi kârlar getiriyor. Ülkemiz de bu pastadan hayli büyük bir pay alan bölgeler arasında yer alıyor. Peki ama bu durum ne kadar daha devam edecek? Bugün Türkiye’den bir ev almak gerçekten iyi bir yatırım mı? Bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtlarını aradık. Eksileri ve artılarıyla Türkiye’den ev satın almanın tüm yönlerini değerlendirmeye çalıştık.

Evde spor keyfi
Evde spor keyfi

Birçok kişi neredeyse bir servet ödeyerek büyük bir hevesle spor salonuna yazılır. Birkaç kere gittikten sonra türlü bahanelerle gitmeye devam etmez ve bir senelik üyelik boşa gider. Bu bahanelerden biri de salonun eve uzaklığıdır. Bunu bahane edenlerin yanı başlarında bir spor salonu olduğunda gidip gitmeyecekleri bilinmez ama böylelerinin hayallerinden biridir evin içinde spor yapabilecekleri bir alan olması. Bugünlerde kilolardan şikayet eden kişilerin evlerinde ya bir koşu bandı ya da bir kondisyon bisikleti görmeye alışığız. Ancak evi biraz geniş ve müsait olanlar bir odalarını adeta bir spor salonuna dönüştürüyor. 

Bugün homify'da böyle odaları göstereceğiz. Tümü Türkiye'deki evlerde bulunan spor salonları spor salonuna gitmeye üşenenlerin çok hoşuna gidecek. 

Böylesini görmediniz: Çarpıcı mimari, akıcı tasarım, karakteristik dekorasyon!
Böylesini görmediniz: Çarpıcı mimari, akıcı tasarım, karakteristik dekorasyon!

Arjantin’de Mendoza’nın güneyinde yer alan, And Dağları’nın eşsiz manzarasına karşı Tunuyan Nehri ile sulanan ve şahane üzüm bağları ile meşhur Uco Vadisi… Ve o muhteşem manzaranın ve doğanın içinde gelenekle geleceği bir araya getiren benzersiz tasarımlı bir mimari ve eşsiz iç yaşam alanları… Arjantinli usta mimarların ellerinden çıkan bu yenilikçi ve büyüleyici ev, konforu göz kamaştırıcı bir estetikle, doğallığı sıra dışı ve geleceğe dönük tasarımlarla harmanlayarak mimari dizayn konusunda öne çıkan bir örneğe dönüşüyor. Lafı daha fazla uzatmaya hiç gerek yok çünkü bu şahane evin fotoğrafları bizim yerimize de yeterince şey söyleyecek zaten…

Çocuk odaları için ideal duvar kağıdı örnekleri
Çocuk odaları için ideal duvar kağıdı örnekleri

Çocuk odalarını dekore etmek her zaman yetişkinlerin zaman geçirdiği yaşam alanlarını dizayn etmekten biraz daha zor ama bir o kadar da keyifli bir iştir. Zorluğu tabii ki çocukların zevklerine hitap eden ama onların gelişimlerine de katkıda bulunacak, aynı zamanda da sağlıklı uyku düzenlerini bozmayacak kadar sakin, yorucu olmayan ama neşeli ve eğlenceli bir dekorasyon yaratmanın zorluğundan ileri geliyor. Keyifli olması da pek tabii ki çocuklar evlerin neşesi olduğu için ve onlar için yaptığınız her şey, seçtiğiniz her mobilya hayatınıza neşe ve canlılık kattığı için. Daha önce yine homify sayfalarında çocuk odalarını dizayn ederken size ilham verecek fikir ve önerilerimizi Çocuk odası nasıl döşenir? Fikirler ve ipuçları isimli yazımızda ele almıştık. Bugünkü derleme yazımızda da çocuk odası dekorasyonlarında vazgeçilmez unsurlardan biri olan, çocuk odalarının olmazsa olmazı haline gelen duvar kağıtlarından en güzel ve en ilham verici özellikle olanlara değineceğiz. Her şeyden çok sevdiğiniz ve kıymet verdiğiniz çocuklarınızın odalarını dizayn ederken ve onlar için duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var: Bunlardan birincisi elbette çocuğunuzun sağlıklı uyku düzenini bozmayacak, uykuya dalmaya çalışan çocuğun dikkatini dağıtıp uykusunu açmayacak nitelikte desenler ve renkler seçmek. İkincisi çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü arttırıcı özelliklere sahip olan duvar kağıdı modelleri tercih etmek. Bu tip duvar kağıtlarıyla çocuğunuzun duygusal ve zihinsel gelişimine tahmin ettiğinizden çok daha fazla faydalı olabilirsiniz. Üçüncüsüyse tabii ki çocuğunuzun zevkine uygun bir desen ve renk seçimi; çocuk odasının duvar kağıtlarının çocuğunuzu eğlendirecek ve onun sevdiği karakterlerle ya da desenlerle süslü olması onun karakterine duyduğunuz saygının da bir göstergesi olacaktır ve böylece çocuğunuz da kendisini özel hissedecektir. Ama tabii ki tüm bunları göz önüne aldığınızda bile çocuk odaları için duvar kağıdı seçmek hâlâ zor bir iştir. Geleneksel desenleri mi tercih edeceksiniz yoksa modern ve çizgi film karakterli olanları mı? Desenlerde trenler mi olacak uçaklar mı? Periler mi yoksa çiçekler mi? Çocuğunuzun en sevdiği çizgi film karakterinden oluşan bir duvar kağıdı deseni seçebilirsiniz, ama unutmayın ki çocuğunuz her gününü bu odada geçirecek ve bir süre sonra bu karakterden sıkılabilir. İşte tüm bunları düşünerek, size ilham verebilecek sevimli, hareketli, sağlıklı ve renkli çocuk odası duvar kağıtlarını derledik.

Hem cazip hem kullanışlı modellerle Amerikan mutfak dekorasyonu
Hem cazip hem kullanışlı modellerle Amerikan mutfak dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu ihmal ettiğimiz ancak evin en çok vakit harcadığımız bölümlerinden birisi. Yeni dekorasyon trendleri ile birlikte mutfaklar da elden geçiriliyor, her tarzdan mobilya ile dekore edilebiliyor artık. Mutfak dekorasyonu modası içerisinde ön plana çıkan modellerden birisi de Amerikan mutfağı. Açık mutfak olarak da adlandırdığımız Amerikan mutfak tasarımları daha ziyade geniş evler için dizayn edilse de küçük evlere uygulamak da mümkün. Hatta stüdyo dairelerde değil açık mutfak, her bir oda bir arada bulunduğundan küçük apartman daireleri için kullanışlı bir model olabilir Amerikan mutfağı.

Bu mutfak modeli ilk olarak Amerika’da uygulandığı için literatürde Amerikan mutfağı diye geçiyor. Modern dekorasyon ürünü evlerde oldukça revaçta kullanılan bu model iç mimarinin de vazgeçilmezlerinden. Amerikan mutfağının en belirgin özelliği salon ya da oturma odasını mutfağa dahil etmesi. Bu sayede daha ferah ve kullanışlı bir ortam sağlanıyor hem de çok daha trend bir dekorasyona sahip oluyorsunuz. Eskiden acaba evin içi yemek kokusuyla mı dolar gibi endişeler duyardı insanlar. Ancak son teknoloji mutfak sistemleri sayesinde böyle bir sorun yaşamıyorsunuz. Üstelik birbirinden ilgi çekici mutfak dolabı ve tezgah tasarımları sayesinde mutfağınız tahmininizin de ötesinde şık durabiliyor. Amerika mutfak dekorasyonun bir diğer özelliği de geniş tezgahların aynı zamanda masa işlevi görmesi. Bu sayede hem birden fazla tezgahınız oluyor. Hem de genişçe bir yemek alanı elde ediyorsunuz.

En güzel koltuk döşeme çeşitleri
En güzel koltuk döşeme çeşitleri

Oturma odalarının tarzını kişiselleştiren unsurların başında koltuk ve kanepelerde kullandığımız döşemelikler geliyor. Elbette seçtiğimiz mobilyalar da oldukça etkili ancak bu derlememizde verdiğimiz örneklerden göreceksiniz ki, mekanın karakterini belirleyen nihai unsur mobilyanın kendisi değil, renkleri ve desenleri ile öne çıkan döşemeleri. 

Her birimizin farklı dekorasyon anlayışı, farklı zevkleri var. Üstelik evimizi dekore ederken yalnızca zevklerimizi değil ihtiyaçlarımızı da göz önünde bulunduruyoruz. Bunun sonucunda da ortaya, oldukça kişiselleşmiş, başka evlerin dekorasyonundan farklı, kendimize özel mekanlar çıkıyor. Çok küçük dokunuşlarla bile fark yaratabildiğimiz evlerimiz, içinde kendimizi daha iyi hissettiren, hakiki bir burası bana ait hissi yaratan, kısacası yuva olan bellediğimiz mekanlara dönüşüyor. Döşemenin bu noktada önemi çok büyük. Tarz olarak hoşumuza gitmediğini düşündüğümüz ya da eskiliğinden dolayı beğenmediğimiz, demode bir koltuk zevklerimize hitap eden bir döşeme ile evimizin baş tacı olabilir. 

Ancak, koltuk döşemeleri için kumaş seçerken yalnızca zevklerimizi göz önünde bulundurmak ve mekanın özelliklerini göz ardı etmek de hatalı olur. Oturma odamızın boyutu, içinde kaç parça ve ne büyüklükte eşyalar olduğu, perde ve halı gibi mekanın karakterini belirleyen diğer dokumaların renkleri, desenleri ve yapıları göz önünde bulundurmamız gereken unsurlardır. 

Bu sayfamızda hem tamamen farklı tarzlara sahip mobilyaların döşemeliklerini inceledik hem de değişik renk ve desenlerin farklı mobilya parçalarında ne şekilde durduğuna baktık. Örnekler arasında, modern bir koltukta jakarlı damascus döşemelik, klasik bir koltukta çizgili döşemelik ya da ilk etapta alakasız gibi görünen ancak mükemmel uyum sağlayan çeşitli kombinleri görebilirsiniz. İster yeni bir koltuk takımı almayı planlıyor olun ister eski koltuklarınızın yüzünü (döşemeliğini) değiştirmeyi, bu sayfada derlediğimiz örnekler sizlere yeni fikirler verebilir.

Bahçenizde kullanabileceğiniz sandalye çeşitleri
Bahçenizde kullanabileceğiniz sandalye çeşitleri

Herkes bir bahçeye sahip olmayı ve bu bahçeyi iyi biçimde dekore etmenin hayalini kurar. Bu bahçe, kimi zaman çok geniş bir arazi üzerine kurulmuş bir bahçe de olabilir dört beş saksı ve bir sandalyeden oluşan bir bahçe de. Boyutlardan bağımsız olarak, her bahçe için geçerli olan birkaç basit dekorasyon kuralı vardır. Sizler de bahçenizi dekore ederken bu basit kuralları gözardı etmemelisiniz. 

Bahçenizi, kişiliğinize, zevklerinize ve ilgi alanlarınıza göre dekore etmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey bahçenizin sahip olduğu fiziki özelliklerdir. Çünkü bu fiziki özellikler, bahçenizde konumlandıracağınız bitkileri hayati ölçüde etkileyecektir. Öte yandan, bahçenizi sıcak bir ortam haline getirmek isteyebilir ve dekorasyonunuzu da bu doğrultuda biçimlendirebilirsiniz. 

Öncelikle, bahçenizi dekore ederken kendinizi ifade ediş biçiminiz önemlidir. Örnek vermek gerekirse, renkli bir kişiliğe sahipseniz ve de renkli bir hayatınız var ise, renkli bir bahçeye sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu doğrultuda bahçenizde seçeceğiniz aksesuarlar büyük önem kazanır.

Biz bu yazımızda, sizlere bahçe tasarımlarında sık sık kullanılan bahçe sandalyesi örnekleri sunmaya çalışacağız. Bu konuda verilebilecek ilk tavsiye, bu sandalyelerin kişiliğinize ve kendinizi ifade ediş biçiminize uygun olması gerektiğidir. Örnek vermek gerekirse, heyecanlı bir insansanız, bahçenizde siyah sandalyeler görmek sizi zamanla sıkabilir. Öte yandan, bu bahçe sandalyelerini, bahçenizde ve dolayısı ile açık havada kullanacağınız için bu bahçe sandalyelerinin malzemesi de büyük önem kazanmaktadır. Yani, yazın güneşli havalarda solmayacak malzemeden yapılmış bahçe sandalyelerini seçmelisiniz. Tik ağacı ve plastik bahçe mobilyası seçiminde sık sık başvurulan iki malzemedir. Su geçirmeme özelliklerinin yanı sıra, dayanıklı olma özelliği de taşırlar. Bir diğer önemli nokta ise, kışın ve yağmurlu havalarda bu bahçe sandalyelerini depolayabileceğiniz kapalı bir alanı önceden belirlemeniz gerektiğidir. Bahçe sandalyeleri çok yönlü aksesuarlardır. Bu cümleyi açmak gerekirse, güzel bir bahçe sandalyesi takımı ile hem bahçenizi ailenizle zaman geçirebileceğiniz bir mekan haline dönüştürebilir hem de oldukça şık bir hava yakalayabilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlerle kısıtlı sayıda örnek paylaşabileceğiz ama eğer siz daha fazla örnek görmek istiyorsanız, Homify'ın bahçe bölümüne göz atabilirsiniz. 

Dekorpa Teklif Al