!--Start of Tawk.to Script-->
Dar mutfaklarda işe yarayacak 13 fikir
Yazar : Özlem Karakaş

Dar mutfaklar bugün modern şehir merkezlerindeki apartman dairelerinde rastlanan en yaygın sıkıntılardan biri. Mutfak alanları eskiye nazaran küçüldü ancak neyse ki dekorasyon ve tasarım teknolojisi gelişiyor ve küçük yaşam alanları için büyük fikirler de her geçen gün giderek daha da artıyor. Bu yazımızda da dar mutfaklarda işe yarayacak hepsi birbirinden işlevsel fikirleri derledik. 

(Mutfağınızı daha verimli kullanmak için ayrıca Hayatınızı kolaylaştıracak 15 mutfak aleti başlıklı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.)

1- Çekmeceden çıkan yemek masası
1- Çekmeceden çıkan yemek masası

Mutfağınızda yemek masası koymak için yeterli yer yoksa ya da yemek masası koyduğunuzda hareket alanınız fena halde daralıyorsa bu harika çözümü değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Çekmece içine saklanmış ve sürgülü mekanizması ile istenildiğinde çıkarılabilen harika bir portatif yemek masası. Hem ergonomik hem de fonksiyonel!

2- Tezgah üstü ışıklandırma
2- Tezgah üstü ışıklandırma

Küçük mutfakların en büyük sıkıntılarından biri de tezgahta loş ve karanlık bir atmosfer olması ve bunun da yemek yapmayı zorlaştırmasıdır. Üst mutfak dolaplarının altlarına kolaylıkla takabileceğiniz mutfaklar için özel üretilen LED aydınlatma üniteleri kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

3- Açık raflarla ekstra alanlar
3- Açık raflarla ekstra alanlar

Eğer mutfağınızda yeteri kadar depolama alanınız yoksa ve bazı şeyleri dolaplarınızda sıkış tıkış sığdırmaya çalışmakla uğraşıyorsanız boş duvar cephelerinden birine açık raf uygulamasıyla ekstra alan yaratabilirsiniz.

4- Bar tabureleri ve tezgah tipi yemek alanı
4- Bar tabureleri ve tezgah tipi yemek alanı

Tezgah tarzı duvara monte edilebilen dar ve uzun masalar ve onlara eşlik eden bar tabureleri ile dar mutfaklarda modern ve şık bir oturma alanı oluşturabilirsiniz.

5- Tavan pervaneleri ile taze hava
5- Tavan pervaneleri ile taze hava

Küçük ve dar mutfaklarda havasızlık da sık yaşanan sorunlardan biridir. Standart aspiratörler bazen işe yaramaz. Özellikle yaz günlerinde hem yemek kokusunun hem de yemek yaparken bunaltıcı sıcakların önüne geçebilmek için tavan pervaneleri yer kaplamayan sağlıklı bir seçenek.

6- Metalik dokunuşlar, parlak yüzeyler, ışıltılı bir mutfak
6- Metalik dokunuşlar, parlak yüzeyler, ışıltılı bir mutfak

Parlak yüzeyler yansıtıcı özellikleri sayesinde küçük ve dar alanlarda çok daha geniş ve ferah bir atmosfer yaratırlar.

7- Köşe çekmeceleri
7- Köşe çekmeceleri

Ölü alanları değerlendirmek küçük mutfakları dizayn ederken dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. Köşe çekmeceleri de ölü alanları değerlendirmek açısından dahiyane bir tasarım sayılabilir.

8- Farklı boyutlar
8- Farklı boyutlar

Mutfak dolaplarınızı standart olarak dizayn etmek zorunda değilsiniz. Farklı boyutlarda dolapları mutfağınızın mimari kusurlarını da kapatacak şekilde bir araya getirebilirsiniz.

9- Tezgaha entegre kesme tahtası
9- Tezgaha entegre kesme tahtası

Tezgâhınızın içine girerek kaybolacak bir kesme tahtası, yalnızca küçük mutfaklar için değil, tasarıma ve pratik fikirlere kıymet veren herkes için sıra dışı ve şık bir alternatif.

10- Şeffaf sürgülü kapılar
10- Şeffaf sürgülü kapılar

Dar mutfağınızı daha ferah bir atmosfere kavuşturmanın yollarından biri de duvar ve kapılar yerine şeffaf cam sürgülü kapılar kullanmak!

11- L mutfak yerleşimi
11- L mutfak yerleşimi

Küçük mutfaklarda en çok tercih edilen modellerden bir diğeri ise pek tabii ki L şeklinde mutfak tasarımları. Bu tarz tasarımlar her köşenin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyorlar. Ayrıca örnekteki açılır kapanır pratik masa da ilham verici bir mutfak aksesuarı olarak dikkatimizi çekiyor. 

12- Tezgah üstü askılar
12- Tezgah üstü askılar

Depolama alanından tasarruf edebilmek için tezgahınızın üzerine ekleyeceğiniz askılıklarla tencere tavan ve kepçe vs gibi mutfak aletlerini hem elinizin altında tutabilir, hem de yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

13- Baharatlar duvara
13- Baharatlar duvara

Mıknatıslı ya da vidalı mekanizmalarla duvara ya da buzdolabınızın üzerine monte edebileceğiniz baharatlıklar yalnızca yer tasarrufu açısından değil, renkli ve şık bir fikir olarak da öne çıkıyor.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al