!--Start of Tawk.to Script-->
Sade dekorasyonu ve ahşap parkesiyle göz dolduran stil sahibi bir daire
Yazar : Özlem K.

İskandinav stilin mekanlara getirdiği  ferah ve davetkar atmosferi bu seferki yazımızda 150 metrekarelik bir dairede görüyoruz. Bir mimarlık şirketi tarafından komple yenilenerek dekore edilen bu daire, İskandinav stilin artık simgesi haline gelmiş beyaz duvarlar ve ahşap zeminleriyle daire hem son derece steril ve aydınlık görünüyor hem de insanı kendine çeken samimi ve konforlu bir havaya sahip.

İskandinav tasarımcıların mid-century modern döneminde gerçekleştirdiği ikonik mobilya parçaları ile dekore edilen bu şık ve konforlu evi gezmeye başlayalım…  

Yatak odası
Yatak odası

Yatak odasında siyah beyaz renklerinin yoğunluğunu görüyoruz. Minimalist stilin hakim olduğu yatak odasında eşya yığılmasına izin verilmemiş, dekorasyon olabildiğince sade yapılmış. Dikkatimizi çeken detaylar ağaç kütüğünden komodinler, büyük bir sandık, Andy Warhol'un sözlerinden oluşturulmuş çerçeveli posterler ve yine çerçeveli bir Blondie posteri. Pop kültürüne ait olan bu detaylar minimal eşya ile dekore edilmiş bir yatak odasına kusursuzca yedirilmiş.

Giyinme odası
Giyinme odası

Yatak odasına eşya yığılmadığından bahsetmiştik, buna gardırap da dahil. Onun yerine, ayrı bir oda giyinme odası olarak döşenmiş ve karşılıklı olarak iki duvara raylarda, raflardan ve çekmecelerden oluşan harika bir dolap sistemi kurulmuş. Giyinme odası döşemenin inceliklerini, 'Kusursuz bir giyinme odası yapmak için 7 altın kural' başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Oturma odası
Oturma odası

İskandinav stili sade hatlara sahip, işlevselliğin de ön planda tutulduğu, şık ve zarif ve çağdaş tasarımlar olarak adlandırabiliriz. İskandinav oturma odalarında sade ve konforlu dekorasyon öne çıkar. Dekoratif aksesuarlar konusunda fazla cömert davranılmaz ve minimal atmosferden fazla ödün verilmez. İşte fotoğrafta da harika bir örneğini görüyoruz.

Yaşam alanı
Yaşam alanı

İskandinav stilin en bilinen özelliklerinden biri beyaz duvarları, diğer ise mekana sıcaklık katan ahşap zeminleridir. İskandinav stilin çıkış yeri adı üzerinde İskandinav ülkeleridir bu bu ülkeler kuzey konumlarından dolayı doğal gün ışığında pek kısa süre yararlanabiliyorlar. Bu nedenle de dekorasyonda ışığı yansıtan ve ferah bir atmosfer oluşturan beyaz rengi yoğun olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Zeminlerde ise mekanlara samimi ve sıcak bir hava katan ahşap parke kullanılıyor.

Mutfak
Mutfak

İlk durağımız mutfak. Mutfak ortak yaşam alanının bir parçası olarak açık planlı tasarlanmış ve L biçimli mekanın bir ucunda kalıyor. Mekan tamamen beyaz renkli ve keskin hatlara sahip. Mutfak dolaplarının düzeylerinde hiçbir süsleme yok, dolaplar yalnızca düz beyaz yüzeylerden oluşuyor. Bu alanda konutun bembeyaz duvarları ile bir bütün oluşturacak şekilde tasarlanmış, dikkat çeken ya da gözü yoran hiçbir detay yok. Mutfağın zemininde gri renkli seramik karolar kullanılmış. Mutfak ile yemek odası arasında ise hem ekstra tezgah işlevi hem de seperatör işlevi gören bir mutfak barı yer alıyor. Mutfak barı için açık renkli ahşap tabureler tercih edilmiş.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al