!--Start of Tawk.to Script-->
Küçük müstakil evlerin dış cephesini kötü gösteren 8 hata!
Yazar : Homify TR

Eğer arazinize ya da arsanıza küçük bir müstakil ev yaptırmayı düşünüyorsanız bu yazımızda ele alacağımız hatalara mutlaka göz gezdirin. Her ne kadar ufak tefek ayrıntılar gibi görünse de bu detaylar küçük yapılarda oldukça kötü sonuçlar doğurabiliyor. Seçeceğiniz dış cephe renginden ışıklandırmaya kadar pek çok farklı detay evinizin itici mi yoksa davetkar mı olacağını belirliyor aslında. Ve özellikle küçük müstakil evlerde sıra dışı ve çağdaş bir görünüm oluşturmak adına yapılan bazı uygulamaların hataya dönüştüğüne sık sık şahit oluyoruz. İşte bu yazımızda küçük yapıların dış cephesinde en çok karşılaştığımız, evleri daha küçük ve çirkin gösteren ve mimari özelliklerini baskılayan dış cephe hatalarını derledik.

İçeriden dışarıya sızan ışıklar
İçeriden dışarıya sızan ışıklar

Büyük villalarda ve geniş yapılarda içeriden dışarıya süzülen ışıklar gösterişli ve şık bir görünüm ortaya koyabiliyor ama maalesef bunu küçük ve özellikle de tek katlı ve alçak tavanlı evlerde uygulamak evi olduğundan daha küçük gösteren bir hamle. Küçük müstakil evlerde gündüz doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanacak geniş pencereler mutlaka olmalı, ancak geceleri bu geniş pencerelerden süzülen ışıklar yerine bahçe aydınlatmalarıyla daha geniş bir aydınlık çevre oluşturmak çok daha davetkar bir dış görünüm oluşturacaktır.

Dış cepheye uygun olmayan boyalar
Dış cepheye uygun olmayan boyalar

Özellikle çitleri ya da bahçe kapılarını boyarken genellikle büyüklerimizden gördüğümüz ezberlerle hareket ediyoruz. Ancak evimizin dışında yer alan mobilya ve çit gibi unsurların boyalarının pürüzsüz ve kusursuz görünmesi evimizin değerini arttıran ve yaşam kalitesini yükselten oldukça önemli bir ayrıntıdır. Yaz kış iyi görünen, uzun ömürlü ve yıkık dökük olmayan bir çit ve dış cephe görünümü için de son teknoloji, ısıya, rüzgara ve yağışlara dayanıklı dış cephe boyaları kullanmak gerekiyor.

Giriş kapısının önünü kapatan tasarımlar
Giriş kapısının önünü kapatan tasarımlar

İnsanların yaşam alanlarını düzenleyen feng shui felsefesine göre giriş kapısının önünü kapatmak enerji akışını engeller ve dolayısıyla da yaşam kalitesini düşürür. Feng shui öğretisine inancınız yoksa bile, bu tarz bir engelin evin akıcılığını bozduğunu ve sonuç olarak kötü gösterdiğini siz de görebilirsiniz. Mümkünse evin giriş kapısından doğrudan uzanan bir yürüyüş yolu tasarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Prefabrik dokusu
Prefabrik dokusu

Prefabrik ve konteyner evler özellikle imarsız arazilerde ev yaptırmak isteyenlerin en çok başvurduğu pratik ve ekonomik inşaat yöntemlerinden biri. Ancak bu evlerin özellikle en ekonomik fiyatlarda ulaşılabilenlerinin belirgin bir standart görünümü var ve bu görünüm artık oldukça sıkıcı bir hale geldi diyebiliriz. Mümkünse prefabrik ya da konteyner evinizin renklerini ve tasarımlarını sıradan ve her yerde görebildiğimiz modellerin dışında tercih edin; ya da çeşitli düzenlemelerle bu modelleri modifiye edin.

Penceresizlik
Penceresizlik

Bir evi hem içeriden hem dışarıdan, hem estetik değerlerini hem de yaşam kalitesini en çok bozan şeylerin başında tabii ki yeterince penceresinin olmaması geliyor. Eviniz ne kadar küçük ya da ferah olursa olsun, çok küçük ve az sayıda pencere, mimari bir hatadır. Projenizi çizdirirken bunun olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir anda beliren giriş kapısı
Bir anda beliren giriş kapısı

Giriş kapılarına geçiş oldukça önemli bir estetik unsurdur. Önünde küçük de olsa bir geçiş alanı oluşturacak verandası ya da yürüyüş yolu bulunmayan ve pat diye karşımıza çıkan bir giriş kapısı hiçbir ev için çekici olamaz.

Koyu renkler
Koyu renkler

Bugün artık modern dış cephe renkleri oldukça çeşitli tonlarda kullanılabiliyor. Siyah, lacivert, bordo gibi oldukça koyu tonlu dış cepheler de sık sık karşımıza çıkıyor artık. Ve gerçekten bazı mimari yapılar için koyu tonlar inanılmaz bir cazibe yaratıyor. Ancak küçük evlerin dış cephesinde koyu tonlar kullanmak oldukça büyük bir risk taşıyor.

Bakımsız bahçeler
Bakımsız bahçeler

Kusursuz bir görünüm için evinizin bahçesi evinizin içinden daha bakımlı olmalı. İhmal edilmiş bir bahçeye sahip olan bir ev ne kadar eşsiz bir mimariye sahip olsa da her zaman bakımsız ve çirkin bahçesinin gölgesinde kalacaktır.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al