!--Start of Tawk.to Script-->
Küçük bir alana sığdırılan muhteşem bir ev projesi
Yazar : RAFET B. ERYILMAZ

Hepimiz büyük, ferah ve şık bir eve sahip olmak isteriz. Evimizde hem kendimiz hem de misafirlerimiz için bolca odamız olsun. Hatta bir hobi odamız, belki bir fitness odamız ya da oyun odamız olsun isteriz. Ama hayatın gerçekleri hepimizin böyle kocaman evlere sahip olmasına izin vermiyor maalesef. Öte yandan çok büyük bir ev sahibi olmadan da çok şık bir ev sahibi olmak mümkün. Modern tasarım ilkeleri sayesinde bugün artık çok küçük hacimlere bile son derece şık ve ferah evler sığdırmak mümkün hale geldi. Bu yazımız da bu küçük ama her şeyiyle eksiksiz ev projelerinden bir tanesini ele alıyor. 

Bugünün dünyası her ne kadar bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği ve insanlığın pek çok problemine yeni çareler bulunduğu bir ortam sunsa da, aynı zamanda büyüyen şehirler, artan nüfus, bunlara paralel ilerleyen kentleşme sorunları gibi yeni gündemler de yaratıyor. Bu kentleşme sorunlarının en dolaysız sonuçlarından bir tanesi, özellikle kent merkezlerindeki evlerin ortalama büyüklüklerinin kayda değer bir hızla düşüyor olması. Bundan yirmi ya da otuz yıl önce bahsi bile geçmeyen stüdyo tipi daireler bugün toplam konut piyasasının önemli bir bölümünü teşkil ediyor. Bu yeni dönemin mimarları ve tasarımcıları da küçük alanlara daha çok şey sığdırabilmek için durmaksızın çalışıyorlar. 

Sıcak, samimi ve konforlu bir oturma odası
Sıcak, samimi ve konforlu bir oturma odası

Bu küçük ev projesinin oldukça önemli bir kısmını kaplayan salonun bir ucuna kurulmuş vaziyetteki oturma odası, aslında küçük bir evde beklenebilecek boyutların üzerinde bir konfor sunuyor. Bir mekanın küçüklüğünün alt alta üste üste çok sayıda eşyayı sığdırmanın yollarını aramakla değil, aksine ferah bir alan yaratmak için mümkün olduğunca boşluklar bırakmakla giderilebileceğini çözmüş bir tasarım zekasının ürünü olan bu oturma odası, aynı zamanda sıcak ve samimi bir ortam vaat ediyor. 

Gün ışığını doğru kullanmak
Gün ışığını doğru kullanmak

Küçük mekanların randımanlı kullanımında aydınlatma da hiç şüphesiz çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle doğal ışıktan doğru yararlanılabildiği takdirde, elde edilen sonuçlar oldukça şaşırtıcı olabiliyor. Bu oturma odasında gün ışığının oldukça başarılı, hatta iddialı denebilecek bir kullanımını görüyoruz. Geniş pencerelerden içeri süzülen doğal ışık, evin akıcı tasarımı ve isabetli bölümleme tercihleri sayesinde her yere rahatlıkla ulaşabiliyor.

Gerekenden çok, çoktan az
Gerekenden çok, çoktan az

Basit bir ahşap panel yardımıyla salonun geri kalanından ayrılan mutfak, bu panel sayesinde fazladan bir duvara daha sahip olmuş. Bunun sonucunda ise aslında hacmen küçük olmasına rağmen son derece ferah bir alan sunan geniş bir mutfak ortaya çıkmış demek mümkün. Böyle bir ev için gerekenden fazlasını sunan mutfak, gereğinden fazla yer kaplamadan yalnızca vazifesini yapma dengesini çok doğru bir şekilde kuruyor. 

Banyoda da aynı tasarım aklı
Banyoda da aynı tasarım aklı

Küçük hacimleri sıkıştırmadan doğru kullanmak gerçek anlamda bir tasarım becerisidir. Ve bu beceri de herkesin harcı değildir. Bu evin genelinde böyle bir tasarım aklının hakim olduğunu en baştan belirtmiştik. Banyoda da bu aklın ürünü oldukça başarılı bir yerleşim söz konusu. Klozetin adeta bir kenara gizlenmiş alışılmadık yerleşimi, banyonun diğer unsurları için fazladan yer sağlamış ve böylece beklentilerin çok üzerinde ferah bir banyo elde edilmiş. Açık renklerin ve yine açık tonda bir ahşap dokusunun tercih edilmesi de bu ferahlığa önemli bir katkı sağlıyor.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al