!--Start of Tawk.to Script-->
İç mekan bahçelerine 15 çarpıcı örnek
Yazar : Dilşad C.

Kalabalık ve kirli şehirler doğal yaşam özlemini körükledikçe, iç mekanlarda bitkilendirme ihtiyacı da artıyor. Bu ihtiyacın bir sonucu olarak da botanikçi ve tasarımcılar, evleri güzelleştirecek birçok iç mekan bitkilendirme çözümü üretmiş. Biz de bu yazımızda sizlere iç mekan bitkilendirme çözümleri için birbirinden güzel 15 örnek sunacağız. Bahçenizle birlikte iç mekanları da canlandırmak istiyorsanız bu örneklerden size uygun bir çözüm bulabilirsiniz.  

Bitkilendirme yöntemlerinden bahsetmeden önce hangi bitkilerin ev için uygun olacağı hakkında kısa bilgiler verebiliriz. Elbette ki yaşadığınız şehrin iklim özellikleri ve evinizin konumu, mimari özellikleri gibi durumlar bitki seçiminizi etkileyecektir. Mekanın gün ışığından nasıl faydalandığını ve ortamın nem oranını göz önünde bulundurarak bitki seçimi yapmalısınız. Bu konuda iç peyzaj mimarlarından tavsiye almanızda yarar var. Ancak evinizin özelliklerinden bağımsız olarak, her iklim ve koşulda yaşayabilen ve ev içi için ideal olan onlarca bitki ve çiçek çeşidi de var. Bunlardan bitkilere örnek olarak; antoryum, sukulet, kurt kulağı, kuşkonmaz, aküba, salon eğreltisi, kaladyum, kolyoz, mısır bitkisi, kroton, difenbahya, fil azığı, aralya, keman yapraklı kauçuk, ekeverya, yeşim bitkisi, kalanşo, fittonia, paşa kılıcı, salon çamı, dağ palmiyesi, barış çiçeği, galadya, peperomia, fil ayağı, ginura, tavşan ayağı, şeflera, sikas ve çeşitli sarmaşıkları saymak mümkün. Hemen her koşulda yaşayabilen çiçeklere örnek olarak ise; ortanca, küpe çiçeği, orkide, menekşe, sardunya, dua çiçeği, açelya, cam güzeli ve çiğdem gösterilebilir.

Bahçe bakımı ve bahçe dekorasyonu için fikirler de bulmak isterseniz ’İlhamınızı arttıracak bahçe dekorasyon fikirleri’ başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

1. Antre ve bekleme odaları için kullanılabilecek bir model
1. Antre ve bekleme odaları için kullanılabilecek bir model

Dış mekanlarda bitkilendirme pek zahmetli bir iş sayılmaz çünkü toprak ve gün ışığı olduğu sürece bitkiler kendi yolunu bulacaktır ancak iç mekanlarda bitkilendirme biraz daha detaylı bir planlama gerektirir. Sulama, drenaj, konumlandırma ve bakım işlemlerinin, çok daha dikkatli yapılması gerektiği düşünüldüğünde bu durum hiç şaşırtıcı değil.

Özel olarak hazırlanan camekan bir alanda yapılan bu tarz bitkilendirmeler antre ve bekleme odaları için oldukça uygun.  

2. Süs bitkileri ile şık saksılar
2. Süs bitkileri ile şık saksılar

Taş ve seramik malzemeden üretilen bitki yetiştirme kapları olan saksıların tarihi antik çağlara kadar uzanıyor. Taşınabilir canlı bitki sahibi olmanın ilk ve en etkili yolu olan saksılar binlerce yıldır yaşam alanlarımızın en önemli aksesuarı. Modern dekorasyon anlayışı ile birlikte son derece şık ve kullanışlı modelleri üretilen saksılar, iç mekanları bitkilendirmek için en ideal yöntemlerden biri. Evinizde hangi bitkiyi yaşatmak isteseniz isteyin, her bitki türünü yaşatacak bir saksı çeşidi bulabilirsiniz. Hatta eski ve kullanılmayan bazı objeleri ufak değişikliklerle saksı haline getirip kendi bitkilendirme yönteminizi geliştirebilirsiniz.

3. Ağaçsı saksı bitkileri
3. Ağaçsı saksı bitkileri

Palmiye, çalı ve kaktüs türleri ile yaprak dökmeyen küçük ağaç türlerini iç mekan bitkisi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yemyeşil bir odaya sahip olmak istiyorsanız böyle bir dekorasyon oluşturmak hiç de zor değil. 

4. Çiçekli bitkiler ile muhteşem dekorlar
4. Çiçekli bitkiler ile muhteşem dekorlar

Evlerin görüntüsünü tamamen değiştiren çiçekli bitkileri de saksı ve benzeri yöntemlerle kullanabilirsiniz. Odaya canlılık katacak renk renk çiçekler ile iç mekan bitkilendirmesi yapmak hem çok pratik hem de çok iç açıcı. 

5. Saksılar ile yaratıcı duvar dekorasyonları
5. Saksılar ile yaratıcı duvar dekorasyonları

Duvar saksılarının bu tip duvar dekorasyonlarında kullanıldığını daha önce hiç görmüş müydünüz? Dilerseniz siz de duvar dekorasyonunuzu bitkiler ile farklılaştırabilirsiniz. 

6. Dikey bahçe uygulamaları
6. Dikey bahçe uygulamaları

Fransız botanikçi Patrick Blanc dikey yüzeylerde de bitki yetiştirilebileceğini düşünüyordu, bunu göstermek için uyguladığı yöntem başarılı sonuçlar verince birden popüler oldu ve yöntem birçok botanikçi ve peyzaj mimarı tarafından geliştirilerek tüm dünyada kullanılmaya başladı. Kurulumu emek ve ustalık isteyen bir sistem olsa da ekolojik faydaları oldukça fazla. Dikey yüzeylerin bitkilendirilmeye başlamasıyla, alış veriş merkezlerinden, okullara, sokaklardan, binalara, evlerden, galerilere kadar her yer bitkilendirilebilecek alanlar oldu. Giderek yaygınlaşan sistem sayesinde artık kalabalık şehirlerde biraz daha fazla yeşil görme şansımız var. Yapı olarak, metal bir panel içerisine pvc yüzey ve sulama, gübreleme sistemi, keçe katmanları, nem tutucu katman, drenaj sistemi, ve tohum katmanları yerleştirilerek oluşturulan sistem, dikey yüzeylerde başarılı bir şekilde bitkilendirme imkanı sağlıyor. 

7. Geniş mekanlara göre bir tasarım
7. Geniş mekanlara göre bir tasarım

İç dekorasyon bitkilendirmesi konusunda hepimizin gönlünden büyük ağaçlar geçiyordur ancak bunları tasarıma uygulamak hiç de kolay bir iş değil. Öncelikle fazladan geniş ve yüksek tavanlı bir alana sahip olmanız gerekecek. Gerekli şartlara sahipseniz böyle bir dekorasyonu denemekten kaçınmayın. 

8. Balkonunuza bir kır bahçesi yapın
8. Balkonunuza bir kır bahçesi yapın

Evinizde küçük bir balkon varsa katlanır cam sistemler ile kapatarak bu alanı bir bahçeye dönüştürebilirsiniz. Onlarca çiçek ve saksı bitkisi ile küçücük bir balkon bile bir kır bahçesi olabilir. 

9. Camekan bahçeler
9. Camekan bahçeler

Dev bir kapalı teraryum hissi uyandıran bu iç mekan bahçelerini oluşturmak biraz masraflı olsa da sonuçları harika. Dilediğiniz gibi bitkilendirip, ışıklandırabileceğiniz bu alanları keyifle kullanabilirsiniz.

10. Duvar sarmaşıkları ve canlı tablolar
10. Duvar sarmaşıkları ve canlı tablolar

Canlı tablolar, dikey bahçe ile benzer ama daha basit bir alt yapıya sahiptir. Tablo içerisine uygulanan, nem tutucu ve bitki lifli katmanlardan oluşan sistem duvar bitkilendirmesi için ideal yöntemlerden. Yosundan, sarmaşıklara birçok bitki türü için uygulanabilen ve hiçbir dezavantajı bulunmayan canlı tablolar giderek diğer aksesuarların yerini alıyor. Bu dekorda oturma odasının çiçekli sarmaşıklar ile kır bahçesine dönüştüğünü görebilirsiniz. 

11. İç mekan için en uygun ağaçlar
11. İç mekan için en uygun ağaçlar

İç mekanlarda, yukarıdaki başlıklarda saydığımız bitkilerin dışında palmiye türlerini, yukka, kauçuk ağacı, dua ve benjamin türlerini, ayrıca bonsai ağaçlarını da deneyebilirsiniz.

12. Pencere önünü seven çiçekler
12. Pencere önünü seven çiçekler

Bütün çiçekler güneşi sever diye bilinse de gölgede yetişmesi gereken bitkiler de vardır. Eğer siz bitkinizi pencere önünde büyütecekseniz orkide, sardunya, aloe vera, pentas, kaktüs, çöl gülü gibi bitkileri seçebilirsiniz.

13. Böyle bir lavabo kullanmak ister miydiniz?
13. Böyle bir lavabo kullanmak ister miydiniz?

İç mekan bitkilendirmelerini yalnızca aksesuar olarak değil kimi zaman mobilyanın bir parçası gibi de kullanabilirsiniz. Örneğin bu tasarımda lavabo tezgahı bir bitki haznesi olarak planlanmış. Sizce de banyo için kullanılabilecek harika bir fikir değil mi? 

14. Peki merdiven altını bu şekilde değerlendirmek?
14. Peki merdiven altını bu şekilde değerlendirmek?

Merdiven altını değerlendirirken de bitkilerden faydalanabilirsiniz. Gölgede yetişen ve nemli ortamları seven küçük boylu ağaçları bu iş kullanmanız mümkün. 

15. Duvar saksılarına modern örnekler
15. Duvar saksılarına modern örnekler

Bu tasarımda ise her bitki için ve her odada kullanabileceğiniz modern saksı örnekleri görebilirsiniz. Odaları canlandırmaya bu muhteşem saksılarla başlayın. 

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al