!--Start of Tawk.to Script-->
Fotoğraflarla salon salomonje dekorasyon fikirleri
Yazar : umit atdağ

Fransız kökenli bir sözcük olan salamonje sözcüğü yemek odası anlamına gelmektedir. Yani salon içinde bir yemek odası varsa salon salamonje dekorasyonu yapılmış demektir. Salon salamonje söylenmesi keyifli ve havalı bir kelime olduğu için bu tip dekorasyonlar için bu isim kullanılmış ve  salon içinde yer alan yarı bağımsız yemek odaları bu isimle anılmıştır. Geçmişte geniş evler inşa edilirken günümüzde kutu gibi daireler inşa edilmeye başlanmış ve geniş ölçülere sahip odalar yerini küçük odalar ve kocaman bir salona bırakmıştır. Geniş salonları dekore etmek ve yemek odası için yer ayırmak  zorunluluğu ortaya çıkınca insanlar salon içine ahşap seperatör, alçıpan duvar, ara bölme gibi bölmeler yerleştirerek salonu bir büyük bir küçük iki odaya ayırmış ve adını da geçmiş dönemlerdeki gibi salon salamonje koymuştur. Salon salamonje bu şekilde doğmuş olup büyük salonların bir ayırıcı panel ile ayrılması demektir. Günümüzde L dekorasyon modeli olarak da bilinen salon salamonje modelleri  bağımlı salon dekorasyonu olarak da tanımlanabilir. Evinizde geniş bir salonunuz varsa yemek odası için özel bir bölme ile salon içinde yemek odası oluşturabilirsiniz. Salon salamonje dekorasyon modelleri eskiden bir büyük bir küçük salon olarak dekore edilmiş ve bu şekilde de kullanılmıştır. Günümüzde ile bir salon ve bir yemek odası olarak tasarlanan salon salamonje modelleri bağımlı dekorasyon olarak kullanılmaktadır.

Salon salamonje dekorasyonu yaparken ara bölme yerine kanatlı ahşap kapılarda tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan salonun ve küçük salon olarak kullanacağınız vaya yemek odası olarak dekore edeceğiniz alanın nasıl dekore edileceğidir.  Yapacağınız dekorasyon akımına ve düşüncesine göre  kanatlı kapılar işlemeli tasarlanabilir veya dantel işlemeli ahşap seperatörler ile ara bölme oluşturulabilir. Geçmişte mevcut teknoloji ile ancak ahşap işlemeler yapılabilirken günümüzde ise gelişmiş teknoloji her türlü malzeme ile ara bölmeler yapılmaktadır. Salon salamonje dekorasyonu yaparken yemek odası veya küçük salon ile büyük salonun genel dekorasyon estetiği de birbirini tutmalıdır.  Eğer bağımlı bir salon dekorasyonu yerine birbirinden tamamen bağımsız bir dekorasyon yapacaksanız ara bölme olarak kullanacağınız duvar küçük salonu ve büyük salonu birbirinden bağımsız iki mahal haline getirecek özelliklerde olmalıdır. Salon salamonje dekorasyonu yapmak, bir salondan iki farklı mahal çıkarıp estetik açıdan uyumu yakalamak kolay bir süreç değildir. Bu nedenle salon salamonje modelleri ile ilgili araştırmalar yapmalı, fikir edinmeli ve salon salamonje dekorasyonları konusunda işinin ehli olan  iç mimarlardan yardım almalısınız.

Estetik seperatörler
Estetik seperatörler

Salon salamonje nedir diye sorulduğunda aklınıza ilk gelen dekorasyon örneği ara bölme ile ikiye ayrılmış olan yarı açık veya tamamen bağımsız yemek odası ile yapılan salon dekorasyonlarıdır. Bu tür dekorasyon modellerinde salonu ikiye bölen ve yemek odasını ayıran ara bölme veya seperatörlerin estetik tasarımları çok önemlidir. Çok şık ve salona zarafet katacak ara bölmeler ile salon içinde duvar dekorasyonu yaparak daha şık bir salona sahip olabilirsiniz. Ayrıca yemek odası veya küçük bir salon olarak kullanacağınız diğer odayı da daha şık dekore edebileceğiniz bir ara bölme tercih etmek avantajınıza olacaktır.

Modern ve zarif fikirler
Modern ve zarif fikirler

Salon salamonje dekorasyon fikirleri içinde yer alan ara bölme veya ara duvarlar salonun zarafetini ön plana çıkaran dekorasyon unsurlarıdır. Salon veya oturma odası içinde yapılacak dekorasyon akımına uygun bir ara bölme modern bir salona sahip olmanızı sağlayacağı gibi genel dekorasyonunda kusursuz olmasını sağlar. Örnek uygulama da olduğu gibi zemin döşemesi ile yapılan etkileyici dekorasyon dantel işlemeli ahşap paneller ile desteklenmiş. Etkileyici bir görsele sahip olan oturma odası geniş bir avize ile oldukça muhteşem bir oturma odası haline gelmiş. Oturma odaları için yapılacak dekorasyonlar salamonje tasarımlar için çok önemlidir. Oturma odanızda yapacağınız salamonje dekorasyonun kusursuz olması ve bir o kadar da etkileyici olması için ilham veren oturma odası fikirlerini inceleyebilirsiniz. 

Çift kanatlı kapılar
Çift kanatlı kapılar

Salamonje dekorasyon; bir salonun çift kanatlı ahşap kapılar ile bölümlendirilmiş olması ve  ortaya resimdeki gibi çok şık bir dekorasyon çıkmış olmasıdır. Salamonje dekorasyon fikirleri her zaman geniş salonlar için uygulanmaz. Bazı durumlarda balkonun salona katılmasında da bu tasarımlar tercih edilebilir. Bu sayede balkon için ayrılan alan salonun bir parçası haline getirilerek resimdeki gibi oldukça etkileyici bir tasarım yapılmış olur. Burada ara bölme ve geçiş alanı olarak kullanılan çift kanatlı ahşap kapılar salona  etkileyici bir görünüm kazandırıyor. Salamonje tasarımlar salon dışında balkon tasarımlarında da gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bu örnek çift kanatlı cam ahşap karışımı olan kapı modelini salondan balkona açılan kapılar olarak da düşünebilirsiniz. Balkon tasarımı yaparken salamonje tasarımlar yapmak ve genel dekorasyonu en üst düzeye çıkarmak için farklı balkon tasarımlarını içeren balkon dekorasyonları için çarpıcı fikirler, yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cam seperatörler
Cam seperatörler

Salomenje tasarımlar için sadece ahşap veya sadece cam kullanmak yerine her iki malzemenin de kullanıldığı şık tasarımlara sahip olan ahşap çerçeveli cam paneller tercih edebilirsiniz.  Bu tercih ile bahçe alanına bakan yemek odasını bahçe manzaralı bir yemek odası haline getirebilir, salon olarak kullanacağınız alanı da oldukça zarif ve ışıl ışıl bir alan haline getirebilirsiniz. Camın zarafetini ahşabın doğallığı ile birleştirdiğinizde ister balkon dekorasyonları isterseniz de salon salamonje dekorasyonları daha etkileyici dekorasyonlar haline getirebilirsiniz.

Ahşabın vereceği doğallık
Ahşabın vereceği doğallık

Salon salamonje dekorasyon fikirleri için doğal malzemeler kullanmak evinizin daha doğal bir tasarıma sahip olmasını sağlayacaktır. Ahşabı ara bölme uçlarında kullanabilir veya sadece ahşap kullanarak her iki salonunda doğal özelliklere sahip olmasına katkı sağlayabilirsiniz. Salon salamonje modelleri içinde yaygın olarak tercih edilen ahşap malzeme her iki salona veya yemek odasına doğal özellikler kazandırarak etkileyici ve göz alıcı güzelliğe sahip olmasını sağlayacaktır. Ara bölme de kullanacağınız ahşapları aynı zamanda duvar kaplama malzemesi olarak kullanabilir ve doğal bütünlük oluşturarak dekorasyona zarafet kazandırabilirsiniz.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al