!--Start of Tawk.to Script-->
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Üç neslin bir arada yaşayabileceği bir ev
Üç neslin bir arada yaşayabileceği bir ev

Eskiden farklı nesiller aynı çatının altında yaşarmış. Ebeveynleri yaşlı olanlar bu tür yaşamın zorlukları ve eğlenceli taraflarıyla ilgili bir sürü anı dinlemiştir. Ancak eskiden bir arada yaşam sağlanan evler, şehirlerde küçük kagir ve kerpiç evlerdi. Birkaç ailenin bu evlerde bir araya gelmesi konforlu bir yaşam ihtimalini ortadan kaldırıyordu. Oysa üç nesle de yetecek kadar bir kullanım alanı olan bir evde yaşamak ailenin tüm bireyleri için eğlenceli olabilir. 

Her şeyden böyle bir yaşamın avantajlarından biri, ikinci kuşağın yaşlı ve hasta birinci kuşakla ilgili endişeleri ortadan kalkar ve yaşlı kuşak gençlerin gözü önünde olur. İkincisi ev ahalisi beklenmedik bir durum karşısında bir diğerinin yapması gereken şeyi devralarak yardımlaşabilir.

İmkanı yerinde olan ailelerin bu tarz üç nesli bir araya getiren evlere yöneldiği bir gerçek. Ancak bu evlerin üç farklı jenerasyonun ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerekiyor. Mahremiyet ve kullanım alanlarının yeterli ve akılcı paylaştırılması bu tip evlerde önem taşıyor. 

Bugün size üç kuşağa mesken olan bir evi göstereceğiz. Ev Almanya'da yer alıyor.

Akdeniz esintileri taşıyan salon dekorasyon önerileri
Akdeniz esintileri taşıyan salon dekorasyon önerileri

Yaz günlerinin yerini sarı yaprakların hakimiyetindeki serin ve melankolik sonbahar günlerine bırakmasına artık az bir zaman kalırken, birçok kişi de ya tatillerinden döndüler ya da yavaş yavaş dönmeye hazırlanıyorlar. Tatil dönüşü tekrar büyük şehrin ve iş yaşamının stresine alışmak kolay değil, birçok kişinin aklı hala tatil yörelerinde kalmış olsa gerek. Ülkemizde yaz tatili denince hemen herkesin aklına Akdeniz ve Ege sahillerimiz gelir. Gerçekten de hem bizim ülkemizdeki hem de diğer ülkelerdeki Akdeniz şehirlerinin insanlığın ilk medeniyetlerine yataklık yapması bir tesadüf değil, doğası, iklimi, verimliliği ve eşsiz manzaralarıyla Akdeniz adeta cennetten bir köşe gibidir. Sanki güneş bile başka bir güneştir Akdeniz’de.

Akdeniz’in ve Akdeniz şehirlerinin bu iç parlatan havası elbette dekorasyon alanına da yansımıştır. Taş evler, beyaz duvarlar, açık renk tasarımlar, kısacası yazı ve sıcak havayı, denizi ve kumu hatırlatan her şey.  Akdeniz’in kendisinde olduğu gibi, Akdeniz tarzını benimsemiş dekorasyonlarda da iç ferahlatan birşeyler vardır; bu yüzden de Akdeniz tarzı dekorasyon modellerinde koyu renk bulmak çok da kolay değildir. Dekorasyonda kullanılan renkler, beyaz dışında, her rengin ama özellikle kahverenginin ve mavinin açık tonlarından seçilir. Tipik bir Akdeniz dekorasyonunda taş duvarları ahşap mobilyalar tamamlar. Ancak son yıllarda Akdeniz karakteristiğini bozmadan farklı malzeme kullanımına da gidildiğini görüyoruz, fotoğraflarımıza sıra geldiğinde siz de bu durumu net bir şekilde göreceksiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kimilerinin aklı hala tatillerini geçirdikleri beldelerde kaldı. Bu anıları evlerine ve dekorasyonlarına taşıyıp daimi kılmak isteyenler olabilir. Biz de bu yazımızı önümüzdeki yaz için yazlığının dekorasyonunu yenilemek ya da en azından ufak değişiklikler yapmak isteyenler ile Akdeniz esintilerini dekorasyon yardımıyla büyük şehirlerdeki mekanlarına bir nebze de olsa taşımak isteyenlere yeni fikirler vermek üzere tasarladık. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu değişik ülke ve kültürlerden Akdeniz tarzına sahip salon dekorasyon önerilerini elbette her zaman olduğu gibi görseller yardımıyla sizlere aktarıp yeni ilhamlar sağlamaya çalışacağız.

Şimdi örneklerimiz incelemeye başlayabiliriz.

Kırsal ahşap ev: Çelik temelli küçük müstakil bir konut
Kırsal ahşap ev: Çelik temelli küçük müstakil bir konut

 Ahşap evler, sağlam yapılandırıldıklarında birçok alternatiflerine göre daha sıcak atmosfer sağlar ve uzun ömürlüdür. Tayvan'ın iklimi için, birçok insan çelik konstrüksiyonla uygulanan bir temelde malzemeler için paslanmaya maruz kalabileceğinden endişelenmek mümkün, ancak uygun malzemelerle ve yalıtımla ömrü düşünülenden çok daha fazla olur. Bu yazımızda Tayvan'da bulunan çelik konstüksiyonda bir temel üzerine inşa edilen ahşap bir konuta konuk olacağız. Huzur veren atmosferiyle ahşap konut projesini yakından tanıyalım.

Türkiye den 10 mutfak fotoğrafı  ve örnek alacağınız fikirler
Türkiye den 10 mutfak fotoğrafı ve örnek alacağınız fikirler

Son yıllarda gelişen mutfak teknolojisi ile modüler mutfaklar yaygınlaşmış, modern mutfaklar her evde kendisin eyer bulmuştur. Günümüzde evlerin mutfakları artık canlı, insanı kendisine çeken, insana huzur veren mutfaklar şeklinde dekore edilmekte, dünyanın her yerinde özgün fikirler ile dekorasyonlar yapılmaktadır. Türkiye'de de yerel yaşama özgü veya genel dekorasyon akımları ile uyumlu mutfaklar dekore edilerek  insanların ihtiyacı olan mutfaklar ortaya çıkarılmıştır. Bu gün Türkiye'de yer alan  estetik açıdan kusursuz olan, fonksiyonel ve şık mutfak tasarımlarını inceliyoruz. 10 farklı  mutfak dekorasyonunu inceleyerek örnek alabileceğiniz fikirleri görebilirsiniz.

Yeni bir ev inşa etmeye nereden başlamalı?
Yeni bir ev inşa etmeye nereden başlamalı?

Ev sahibi olmak isteyenler için, aktif olarak proje aşamasına katılmak, alınacak kararlar ve kullanım amaçlarını belirlemek zevk veren bir iş olabilir. Ev yapmanın temel sebepleri arasında kira  geliri elde etmek ve aile bireylerinin ikamet edeceği yaşam alanları sunmak ilk sıralarda yer alıyor. Hangi amaçla olursa olsun, yeni bir ev inşa etmeden, proje aşamasında alınacak kararlarda ev sahibi de bulunmalıdır. Mimarlar ve mühendislerin yapı statiği ve proje planlarını oluşturmadan önce, kullanıcı sayısı, kat adedi, ihtiyaca göre bahçe ve peyzaj uygulanıp uygulanmayacağı, çatı katı ya da bodrum katı planları için ön çalışmalar dikkate alınır. İşlevsel açıdan renk, doku, ahenk, yapı sistemleri, yapı elemanlarının uygulanacağı sistemler, kullanılacak materyaller ev sahibinin istekleri doğrultusunda yönlendirilebilir. Bütçe ve uygulanacak stile göre alınan kararlar doğrultusunda, belediye izinleri yapının kat sayısı ve alanları doğrultusunda alınır. Betonarme bir yapı uygulanacaksa, taşıyıcı sistemler, ışık alan cephelerin konumu,  kolon ve kirişlerin kapladığı alan ve sayısı, kapı ve pencere sistemleri ve cephedeki yeri, iç ve dış mekanlar arası geçiş sirkülasyonu gibi unsurları dikkate alınır. Binaya giriş cephesi ile yol ilişkisi, sokak girişinde bahçe bulunup bulunmadığı, arka girişlere ihtiyaç olup olmadığı incelenir. Çoğunlukla işyerleri ve esnafların depolama ihtiyacını karşılamak üzere arka kapı ve dolayısıyla az sayıda aracın geçtiği yol cephesi değerlendirilir. Yeni bir ev inşa etmeden önce işlerinizi kolaylaştıracak bazı maddeleri listeledik, uygulama öncesi kararlarınıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bir ev satın almadan önce bilmeniz gereken 7 önemli şey
Bir ev satın almadan önce bilmeniz gereken 7 önemli şey

Bir ev sahibi olmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız eğer öncelikle satın alacağınız evi araştırma, inceleme, lazım gelen müzakereleri yapma ve kararlılık gerektiren bir süreç olduğunu da bilmelisiniz. Ev satın alırken emlakçılardan, konut kredisine işinizi zaman zaman kolaylaştıran kimi zaman da güçleştiren faktörlerle karşı karşıya olacağınızı da tahmin edersiniz. 

Ev satın almadan önce ilk olarak evi ne için satın aldığımıza karar vermeliyiz. Çünkü evi satın alıp içinde oturacaksınız ayrı, yatırım amaçlı almak istiyorsanız ayrı kriterler girecektir devreye. Eğer içinde oturmak için ev satın almak istiyorsanız ailede kaç kişi olduğunuz, iş durumunuz ve sosyal faaliyetler evin konumunu birinci dereceden etkileyen öğelerin başında gelecektir. Şayet çocuklarınız varsa onların eğitimi için civarda iyi okulların bulunduğu bir semt seçmeniz öncelikli olur. Aynı şekilde çocuklarınızın vakit geçireceği parklar gibi mekanların konumu da önemli hale gelir. Kendi açınızdan ise evinizin iş yerine yakın olup olmaması duruma göre evin artısı olacaktır. Zira ülkemizde trafik sorunu hepimizin malumu. İş yerinizden uzakta bir ev uzun vadede size külfet olacaktır. Özellikle de arabanız yoksa. Bunun dışında sosyal bir insansanız evin şehrin merkezine uzaklığı da dikkat etmeniz gereken detaylardan biri. Eğer sosyal değilseniz evden pek çıkmıyorsanız ve aradığınız sessiz, sakin bir ortamsa  komşuluk ilişkilerin ağırlıkta olduğu bir ev arayışınız olabilir. Gördüğünüz gibi evin konumu özel hayatınızı da doğrudan etkileyen bir faktör olduğu için ne amaçla almak istediğiniz önemli bir konu. Son olarak evin hane sayısına paralel olarak küçük veya büyük bir ev bakabilirsiniz. 

Satın aldığınız evi yatırım amaçlı istiyorsanız eğer yine evin konumu devreye giriyor. Ancak farklı etkenlerle. Mesela evi kiraya verecekseniz kira bedellerin yüksek olduğu semtlere yönelmeniz daha akıllıca olacaktır. O da satın alacağınız dairenin bulunduğu semte bağlık olarak ticari durumu, şehrin turistik cazibesi, yolların durumu vs. gibi pek çok faktöre dayalı olarak değişken bir durumdur. 

Evi yatırım amaçlı almak konumuna göre avantajlı bir durumken kısa vadede büyük beklentilere kapılmamalıyız. Zira gayrimenkul uzun vadede karı olan bir yatırım şeklidir.

Örnek fotoğraflarla en güzel hediye fikirleri
Örnek fotoğraflarla en güzel hediye fikirleri

Hediye almak zor iştir. Hem bütçenizi aşmayacak, hem öyle ucuz ve değersiz görünmeyecek, hem çok gösteriş meraklısı olmayacak, hem manevi bir kıymeti olacak, hem de hediyeyi alan kişinin gerçekten seveceği ve kullanacağı bir şey olacak… Hele bir de hediyeyi aldığınız kişi çok yakınınız değilse, işiniz bir kat daha zorlaşıyor çünkü o kişinin zevklerini tam anlamı ile bilmiyorsunuz; tabii bu tip durumlar genellikle iş yerindeki yeni yıl hediyesi çekilişlerinde ya da yakın zamanda tanıştığınız bir arkadaşınızın doğum gününde meydana gelen nadir durumlar. Ancak seyrek gerçekleşse de bu hediye seçimlerinin bizi bir hayli zorladıkları bir gerçek. 

Yakından tanıdığımız insanlara hediye alırken de biraz daha farklı bir zorlukla karşılaşıyoruz aslında. Karşımızdaki insanı önemsediğimiz için, aldığımız hediyenin mutlaka işe yarar bir şey olmasını, hediyeyi aldığımız insanı samimiyetle mutlu etmesini istiyoruz. Peki hediye alacağımız kişinin yaşam tarzına, zevklerine ve alışkanlıklarına uyumlu, seveceği bir hediyeyi nasıl seçebiliriz? Bu elbette kişiye olan yakınlık derecemize ve karşımızdaki kişinin hayat tarzına göre değişir ancak çoğunlukla kişinin evinde kullanabileceği ve evini güzelleştiren bir şeyler almak işe yarar. Ne de olsa herkesin bu dünyadaki mekanı, kendine ait olan ve içinde tam olarak kendisini bulduğu tek yer evleridir ve hepimiz için evimiz dünyanın en kıymetli mekanıdır. Kısacası, ev demek, insanın huzuru, yuvası demek; eğer birini gerçek mutlu etmek istiyorsanız evini daha güzel veya konforlu hale getirerek bunu yapabilirsiniz. 

İşte çoğunlukla bundan yola çıkarak, biz de eşine, dostuna, sevgilisine, hayat arkadaşına, annesine, babasına, kardeşine, çocuğuna, yeğenine, iş arkadaşına… Kısacası sevdiği birine hediye almak isteyen ama ne alsam diye kara kara düşünen okurlarımız için şahane bir hediye seçenekleri listesi derledik. Elbette her hediye, alındığı kişinin yaşam alışkanlıklarına göre seçilmelidir diye ekleyerek bu ilham verici listeyle sizi baş başa bırakalım… Peki, bu hediyelerden biri size alınacak olsaydı, siz en çok hangisini beğenirdiniz acaba? 

(Listemizde her bütçeye uygun olan, çok pahalı olmayan hediye fikirlerini derlediğimizi de belirtelim. )

​Kum beji rengi ile dekoratif dokunuşlar
​Kum beji rengi ile dekoratif dokunuşlar

Nasıl ki her sene kozmetik ve giyim ürünlerinde belli renkler ön plana çıkıyorsa, aynı durum dekorasyon için de geçerli. Bazen bir malzeme bazen bir tasarım bazen de bir renk, diğer her şeyden daha çok moda oluyor. Trendleri belirleyen faktörler oldukça değişken, ancak popüler olan şeylerden uzak duramadığımız da bir gerçek. Bununla birlikte zamansız renkler de yok değil. Örneğin siyah beyaz ikilisi her dönem popülerliğini koruyan bir ikili. Dolayısıyla evinizin her daim çağdaş gözükmesini istiyorsanız dekorasyonda siyah ve beyazı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her dönem güncelliğini koruyan renkler çoğaltılabilir. Kırmızı koltuk örneğini düşünelim. Tekli bir kırmızı koltuk ya da kırmızı deri bir kanepe asla demode gözükmez. Ancak salonunuzun duvarlarını kırmızıya boyadığınızda muhtelemen modern görünmeyecektir. Bir zamanlar duvarları koyu renklere boyamak çok popülerdi. Fakat yıllar içinde bu trend bitti. Şimdi duvarların tamamını değil, sadece tek bir duvarı koyuya boyamak moda. Tabii alakasız renkler olmamak şartıyla.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere her sene başka renkler trend oluyor. Fakat bu renkler mavi, sarı, kırmızı gibi bilinen renklerin dışında şeyler. Mercan, fuşya, hardal sarısı, mürdüm, cam göbeği, fildişi ve taba gibi adını yeni öğrendiğimiz renkler. Aslında bunların bildiğimiz renklerin ara tonları olduğu söylenebilir. Sonuç olarak bu değişik renkler tıpkı giyim modasında olduğu gibi iç mekan tasarımını da etkiliyor. Bu makalede yeni trend olan renklerden kum beji ile ilgili ev dekorasyon fikirlerini inceleyeceğiz.

Renkli ve eğlenceli bir salon için 10 pratik fikir
Renkli ve eğlenceli bir salon için 10 pratik fikir

Oturma odaları evlerimizin en sosyal yaşam alanlarıdır. Oturma odalarımızın tarzları, dekorasyon ayrıntıları, mobilya stilleri ve aksesuarlar, bu odada ailemizle ve arkadaşlarımızla geçirdiğimiz keyifli vakitlere katkıda bulunur. Elbette ev dekorasyonları söz konusu olduğu zaman her oda kendi fonksiyonlarına göre dekoratif ihtiyaçlarını da kendisi belirler aslında. Örneğin yatak odalarının dinlendirici ve yenileyici bir enerjiye sahip olması gerekir; mutfakların ise pratik ve kullanım kolaylığı sağlayan aktif ve dinamik bir dizaynda tasarlanmaları yaşam kalitesini arttırır. Çalışma odalarının dekorasyonu konsantrasyon ön planda tutularak yapılır, banyolarda ise dizaynı belirleyen ana unsurlar hijyen ve temizliktir. Oturma odaları ve salonlar ise, evlerimizin ortak kullanım alanlarıdır ve bu yüzden de mümkün olan en sosyal ve keyifli şekilde dizayn edilmeleri gerekir pek tabii ki. 

Misafirlerimizi ağırladığımız, arkadaşlarımızla keyifli akşam yemekleri yediğimiz, ailemizle en çok zaman geçirdiğimiz, dizi izlediğimiz, sohbet ettiğimiz, kısacası günün ve iş hayatının stresini ve yorgunluğunu, şehrin telaşını sevdiklerimizle beraber attığımız, eğlendiğimiz, keyiflendiğimiz, neşelendiğimiz ve kendimiz olduğumuz yaşam alanlarıdır oturma odaları. 

Oturma odalarını dizayn ederken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var elbette. Sosyallik ve insan hareketlerini hesaba katan mobilya tasarımları ve yerleşim bunlardan en önemlileri sayılabilir. Gelgelelim oturma odalarının enerjisinin yüksek olması gerekliliğini de kesinlikle göz ardı etmemek gerekiyor. Hangi tarzı benimserseniz benimseyin, salonlarınızın pozitif enerji yayan bazı dekoratif özelliklere sahip olması yaşam kalitenizi arttıran ve sizi gündelik hayatınızda mutlu eden bir faktördür. Peki salonunuzun daha renkli ve daha eğlenceli bir görünüme kavuşması için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda salonuna küçük dokunuşlarla neşeli bir değişim katmak isteyenlere ilham verecek 10 fikri derledik.

Çanakkale de muhteşem bir malikane
Çanakkale de muhteşem bir malikane

Kuzey Ege'nin sakin ve kendi halinde bir kenti olarak bilinen Çanakkale, pek çok kişinin zihninde genellikle Çanakkale Boğazı ve şehitlik gibi belli başlı imgelerle yer etmiştir. Oysa Çanakkale bunlardan çok daha fazlasıdır. Kimi yönleriyle İzmir'i andıran, özellikle insanlarıyla tam bir Ege kenti olan Çanakkale, bir yandan da tümüyle özgün, başka hiçbir yere benzemeyen bir karaktere sahiptir. Denizi, doğası, ormanları, balıkçılığı ve mizah duygusu gelişmiş halkıyla Türkiye'nin en çekici kentlerinden biri olan Çanakkale son yıllarda o eski kendi halindeliğini de yavaş yavaş kırmaya başlıyor. Özellikle turizm alanındaki hızlı gelişimiyle birlikte kentin ekonomik ortamı da canlanıyor. Buna paralel olarak oldukça iddialı konut projeleriyle de karşılaşıyoruz bu güzel şehirde. Fakat bu yazımızda sizlere tanıtacağımız muhteşem malikane, konut projesi diyerek geçebileceğimizin çok ötesinde, sınırları zorlayan standartlarıyla göz kamaştırıyor. Bölgenin önde gelen firmalarından olan Çanakkale merkezli EMG Mimarlık Mühendislik tarafından tasarlanan bu olağanüstü güzellikteki eve biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz? 

Evde elektrik tasarrufu nasıl sağlanır?
Evde elektrik tasarrufu nasıl sağlanır?

Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) hazırladığı Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yöntemleri Raporu'na göre, elektrikli aletlerin gücü ile kullanım süreleri dikkate alınarak yapılan hesaplamayla dört kişilik ailenin asgari yaşam standardına göre aylık elektrik tüketiminin 230 kilovat/saat düzeyinde olduğu belirlendi. Oysaki sıkı bir elektrik tasarrufu disiplini ile bu tüketimin 110 kilovat/saate düşürülmesi, yani yarı yarıya inmesi için oldukça basit ve maliyeti düşük önlemler bulunuyor. Tek yapmamız gereken, aile ya da ev arkadaşları olarak evi paylaştığımız herkesin, daha dikkatli ve daha disiplinli bir şekilde hareket etmesi ve maddi olarak hem de çevresel duyarlılık adına elektrik tüketimini azaltma konusunda hemfikir olması.

Bu yazımızda, Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) hazırladığı Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yöntemleri Raporuna dayanarak basit elektrik tasarrufu yöntemlerini derledik. Bu listede bulunan her bir maddeyi adım adım uygulayamayacak bile olsanız, bir kısmını uyguladığınızda dahi, yaptığınız tasarrufun sonucunu ilk elektrik faturanızda göreceksiniz.

Homify 360°: Işığın izindeki olağanüstü villa
Homify 360°: Işığın izindeki olağanüstü villa

Bugün Pinar del Grau de Castellon'da bulunan bir golf sahasının yanında inşa edilmiş, sıra dışı tasarımı ve modern çizgisiyle dikkat çeken son derece lüks bir villayı ziyaret edeceğiz. Jaime Sanahuja'ya ait mimarlık firması tarafından tarafından tasarlanan ev, pek çok farklı disiplinden uzmandan oluşan bir takımın işbirliğiyle ortaya çıkarılmış. Sanahuja ve ekibi evin bulunduğu konuma son derece saygılı davranmış. Muhteşem güzellikteki bir çam ormanının içindeki ev, hem mekanların fonksiyonelliği, uzamsal bütünlük çevresiyle iletişim açısından son derece başarılı bir çalışma olmuş. Evin dikkat çekici bir başka özelliği yazının başlığında da anıştırmaya çalıştığımız gibi ışıkla kurduğu ilişki. Mümkün olan en üst seviyede ışık alması amaçlanarak tasarlanan evin her tarafı aydınlık bir atmosfer sunuyor.

Uzaktan bakıldığında bile gizemi ve lüks görüntüsüyle karşısındakileri büyülemeye yeten evin içini görmek için sabırsızlanmadık desek yalan olur. Siz  de merak ediyorsanız, haydi gelin hep birlikte keşfedelim.

Dekorpa Teklif Al