!--Start of Tawk.to Script-->
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Zarif bir Londra evi
Zarif bir Londra evi

Başkalarının yaşamlarını ve yaşam alanlarını izlemenin her zaman çekici bir şey olduğunu kimse reddedemez. İster gözlerinizi dört açmış ve esinle dolu olun, isterse de kıskançlıktan deliriyor olun, normalde sadece dış cephesinden görebileceğiniz bir evin içerisinde bir gezinti yapmak hem heyecan verici hem de eğlendirici olabilir. Bu insanlar neyi farklı yapıyorlar? Tasarımlarında bu insanların kişilikleri ile karşılaşabilir miyiz? Evleri ne kadar şık ve trend yaratıcı? Bu insanlar bu fikirleri nereden buluyorlar? Çoğu örnekte, muazzam tasarımlara sahip evler, maharetlerini en iyi şekilde sergileyen saygın bir mimarlık ya da iç dizayn şirketinin eseri oluyor. Fakat eğer şanslıysanız, size detayları gören bir göz, özgün bir bakış açısı ve dekorasyon yetenekleri bahşedilmiş olabilir. Dekorasyon uzmanlığınız ne düzeyde olursa olsun, muazzam bir incelikle dekore edilmiş bir ev gördüğünüzde bir “Aman Tanrım” anını deneyimlersiniz.

Norveç'te doğup büyüyen Karin Singh, İskandinav tarzının tanınmış temsilcilerinden. Tasarım kendisinin kanında olduğundan, bunda şaşılacak bir şey yok. Kuzey sanat tarzının kusursuzlaştırılması birkaç kilit unsura dayalıdır. Materyal kalitesi, temiz hatlar, işlev, ışık ve elbette minimalist donanım ve aksesuarlar.

Bu yazıda sizleri böyle inceliklerin ve dekorasyon içgüdülerinin eseri olan, çağdaş bir Londra evinde bir gezintiye çıkarıyoruz.

Klasik konutlardan sıkılanlar için küçük ama farklı 9 ev
Klasik konutlardan sıkılanlar için küçük ama farklı 9 ev

Günümüzde endüstrileşen inşaat sektörü aynı tip evler inşa edilmesini sağladığı için günümüzde klasik evler oldukça yaygın bir hale geldi. Bu tür evlerde yaşamak veya bu tür evleri görmek istemeyenler için klasik konutlardan farklı olan  ev modellerini bir araya getiriyoruz. Küçük olan bu evler tasarımları, mimarileri ve  dış cephe görselleri olarak oldukça farklı.  Küçük olmasına karşın sizi kendisine çeken ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bu evler farklı özellikleri ile ön plana çıkıyor.Klasik konutlardan  her yönü ile farklı olan, tasarımı ile  göz kamaştıran bu evler homify modern mimarilere sahip evler sayfasında yer alıyor. Bu evleri yakından inceleyelim.

Planlarıyla 5 modern ev
Planlarıyla 5 modern ev

Bugün size hem planlarının hem de bitmiş hallerinin fotoğrafının olduğu beş harika evi tanıtacağız. Planlar mimarinin ilk adımıdır. Plan belli bir ölçek çerçevesinde evin ana hatlarının kağıda geçirilmesi sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle evin gerçek boyutlarını tahayyül edebilmek için, planın ölçeğini iyi kavramak gerekir. Örneğin bir planın ölçeği 1:1000 ise 1 santimetre 10 metreyi gösterir. Tabii ki bir mimar ya da mühendis evinizin nasıl görüneceği konusunda size yardımcı olur ama yine de inşaat ve yeniden modellemenin önemli unsurları hakkında mümkün olan her şeyi öğrenmek için doğru soruları sormak da önem taşır. İnşaat süreci bittikten sonra mobilya ve dekorasyon aşamasında da planlara başvurabilirsiniz. Bu yazıda plan ve son ürün olan ev arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamanızı sağlayacak beş örneği inceleyeceğiz.  

Huzurlu bir dinlenme köşesi nasıl tasarlanmalı?
Huzurlu bir dinlenme köşesi nasıl tasarlanmalı?

Evin kendisinin huzurlu olması beklense de bazen bir köşede sakince rahatlamak için düzenlenmiş bir köşenin olması her ev için pozitif bir özellik. Bir nevi meditasyon aracı. Uzakdoğu felsefesinin önerdiği meditasyon genel anlamda kişiyi dinginleştirmeye, dolayısıyla hayatın keşmekeşinden ve sıkıntılarından uzaklaştırmaya çalışan sağaltıcı bir eylem. Evinizin bir köşesinde meditasyon yapmasanız da meditasyonun bu işlevini mekansal olarak üstlenme potansiyeline sahip bir alan olması insan psikolojisi için oldukça iyi bir şey.

Böyle bir köşenin işlevini bazen salon da üstlenebilir elbette. Rahat bir kanepe, yumuşak bir ışık, televizyonsuz bir ortam size bunu verebilir. Ancak özellikle evde tek başınıza yaşamıyorsanız bazen kabuğunuza çekilmek isteyebilirsiniz. Ayrıca günümüzde salonda televizyon genelde baş köşede yer alıyor ve bu mekanda dinlenmek yerine televizyon izleniyor ne yazık ki. Bu yüzden evin muhtemelen başka bir odasında sizi dinginleştirebilecek bir köşe hoşunuza gidebilir. Burada belki kitap okursunuz, belki örgü örersiniz, belki de gerçekten meditasyon yaparsınız. Bazen sadece kısa şekerlemeler için de kullanabilirsiniz. İki kişinin keyifli sohbetler edebileceği mekanlar da olabilir bu köşeler. İki yakın dostun muhabbet edebileceği ya da iki sevgilinin sarılıp söyleşeceği bir alan olarak kullanılmaları mümkün. Sabah kahvenizi ya da beş çayınızı burada içerek dinlenebilirsiniz.

Gelelim evde nasıl köşelerin hangi yöntemlerle bu işleve sahip hale getirilebileceğine. Size göstereceğimiz örneklerle böyle bir sefa turuna çıkalım. 

Hem doğa dostu, hem de masal gibi
Hem doğa dostu, hem de masal gibi

Modernleşen dünya ile birlikte çevre sorunlarını gündeme gelmektedir. Ekolojik evler ise çevreye verilen zararı minimuma indirmeyi hedefler. Doğal kaynakların azalması ve küresel ısınma sorunları hepimizi ilgilendiriyor. Bir ev inşa ederken çevresel şartlar mutlaka göz önüne alınmalı. Ekolojik, diğer adıyla doğa dostu ve ekonomik evler, her türlü enerji, su ihtiyacı ve çevresel etkiler incelenerek tasarlanıyor. Doğaya verilen zararı minumuma indirmeyi öngören ve bu doğrultuda kendi ihtiyacını büyük ölçüde kendisi karşılayabilen doğa dostu evler ilginizi çekebilir. Doğa dostu sürdürülebilir evleri bir araya getirdiğimiz yazımızda ilham veren örnekler bulabilirsiniz.

Rüyalarınızı süsleyecek bir aile evi
Rüyalarınızı süsleyecek bir aile evi

homify 360 sayfamızın bugünkü konuğu mimarlık ve mühendisliğin bir sanat eserine nasıl dönüştürülebileceğine kanıt oluşturan muhteşem bir konut. Sayfamıza çok uzaklardan, Batı Avustralya'nın Perth ilinden gelen bu konut, mimarlık firması Moda Interiors tarafından tasarlanıp inşa edilmiş. Muazzam br genişliğe sahip olan ve her bir ayrıntısı özenerek tasarlanmış bu villayı gelin oda oda daha yakında inceleyelim.

Ormanlık alanda modern bir konut projesi
Ormanlık alanda modern bir konut projesi

Yeni ve modern konut projelerinde artık sıklıkla minimalist yaklaşımlar, yer yer endüstriyel mimariye kaçan özellikler, brütalizm gibi ana malzemeyi ön plana çıkaran yapısal çalışmalar, keskin ve sade çizgiler görüyoruz. Ancak bu konut projelerinin birçoğunda bir eksik göze çarpıyor. İçinde bulunduğu bölgeye, o bölgenin geleneksel yapı malzemelerine uyum ve bu bağlamda yapının çevresiyle olan ilişkisi. Yörenin geleneksel mimarisinden ayrılıp yine de malzemesine sadık kalabilmek yapının çevresi ile uyumu açısından önem taşıyor. Şehir mimarisine uygun bir yapıyı kırsala getirdiğimizde, şekil ve form ile değil ancak kullanılan malzeme nedeniyle bulunduğu bölgeye yabancılaşması yapının adeta takma bir diş gibi durmasına sebebiyet verebiliyor. Doğanın amorf şekilleriyle mimarinin kusursuz geometrik şekilleri nasıl ki mükemmel bir kontrast sağlıyorsa, malzemeden doğan farklılık o kadar sevimsiz ve itici bir görünüme neden olabiliyor. 

Bu sayfamızda gezeceğimiz konut ise bu sorunsalı ustaca çözmeyi başarmış, modern bir yapı. Üç kat üzerinde yükselen bu konut, basit ancak etkili bir tasarım ile çevresiyle uyum sağlamış, modern ve konforlu çağdaş mimariyi kırsala zarafet içinde taşımış.

Londralı mimarlık firması Smerin Architects tarafından tasarlanan konut Doğu Sussex'te yer alan Ashdown ormanının kıyısında konumlanmış. Son derece basit ancak zekice bir hamle ile dış cephe ahşap paneller ile kaplanmış ve böylece yapının çevreyle uyumu sağlanmış. Konutu yakından incelemek için aşağıdaki fotoğraflara göz atalım.

Düşük maliyetle dekorasyon için palet kullanım yöntemleri
Düşük maliyetle dekorasyon için palet kullanım yöntemleri

Ev dekorasyonu çok sayıda detayı bünyesinde barındırdığı için genellikle maliyeti yüksek, emek isteyen ve zamana ihtiyacı olan bir eylemdir. Bu nedenle Yaptığınız veya yapacağınız dekorasyonun maliyeti genel olarak hesapladığınız ve bu iş için ayırdığınız bütçeyi aşar.  Bu durum insanları iki yola iter. Birinci yol, dekorasyonu bütçenin el verdiği kadar yapabilmek ve geri kalan alanları dekore etmeden yalın halde bırakmaktır.  Bu yöntemi uygulayanlar, evlerinin en çok kullanılan alanları olan oturma odası, mutfak, salon gibi alanları bütçe dahilinde dekore ederler. Geri kalan yatak odası bahçe, çatı katı gibi mahaller ise dekore edilmeden yalın bir halde kalır. Bu şekilde yapılan dekorasyonların genelinde  oturma odası çok şaşalı, yatak odası çok yalın bir  şekilde bırakıldığı için bir tezatlık içerir. İkinci yol ise dekorasyonun maliyetini düşürmek için farklı yollar aramak , alternatif dekorasyon yöntemlerine başvurarak dekorasyonu tamamlamaktır. Alternatif dekorasyon yöntemleri içerisinde maliyeti düşürmek için boya işlemlerini kişinin kendisinin yapması, eski mobilyaların yenilenerek kullanılması,   el becerisi ile yeni model mobilyalar yapılması ve uygun fiyatlara satın alabileceğiniz paletleri kullanarak dekorasyon içerisinde kullanılması gibi yöntemler ile hatırı sayılır bir tasarruf sağlayabilir ve dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Paletler genellikle ağır cisimlerin taşınması sırasında zemin ile temas etmesini önlemek için  kullanılan ve tek kullanımlık ömürleri olduğu için bir kenara atılan ahşap malzemelerdir. Ahşap olması, eni ve boyu itibari ile kullanılabilir bir genişliğe sahip olması nedeniyle istediğiniz bir çok mobilyayı yapabileceğiniz, boya ve vernik ile istediğiniz renge boyayabildiğiniz için dekorasyonunuzu istediğiniz güzellikte yapabilirsiniz. 

Paletlerin bir çok kullanım alanı olduğu gibi sizin hayal gücünüz ile çok farklı mobilyalara da dönüşebilir. Örnek olarak paletlerin genişliğine göre bir palet veya iki palet kullanarak bir masa yapabilirsiniz. Masanın dışında palet yüzeylerinde bulunan parke boyutundaki ahşapları söküp istediğiniz yere monte ederek  istediğiniz bir dekorasyon unsuru haline getirebilirsiniz. Palet tahtalarını kullanarak bahçeniz veya balkonunuz için doğal bir süs duvarı dekore edebilir, sarmaşıkların  sarıldığı bir çiçek duvarı şeklinde kullanabilirsiniz. Ahşap paletler süs objeleri olarak kullanabildiği gibi bahçelerinizde renkli ahşaplar olarak bahçe dekoru şeklinde de kullanılabilir. Satın alacağınız paletlerin yüzeylerindeki ahşapları sökerek veya olduğu gibi canlı pastel renklere boyayarak bahçeniz için dekor haline getirebilir, bahçe korkuluğu olarak bir birine ekleme ile yine bahçenizi güzelleştiren bir dekor olarak kullanabilirsiniz. Böylece bahçeniz için dekorasyon unsurları satın almak yerine para harcamadan kendiniz yapmış olursunuz. Bir başka kullanım alanı olarak evinizin kuzey cephesini, güneş görmeyen cephesini ahşap ile kaplamak istediğinizde paletleri kullanabilirsiniz. Palet tahtalarını sökerek teker teker duvara monte edip, ısı yalıtımı sağlayabilir, duvar boyamak ve duvar dekorasyonuna harcayacağınız parayı bir kenara koyabilirsiniz. Ahşapları istediğiniz renklere boyayarak hem renkli, ısı yalıtımı yapılmış bir dış cepheye sahip olmuş olursunuz hem de tasarruf ederek düşük maliyetli bir dekorasyon yaparak tasarruf sağlamış olursunuz. Paletleri kullanarak evinizin içerisinde kullanacağını orta masalar, sehpalar,  duvar rafları, mutfak barları gibi çok kullandığınız mobilyalar yapabilirsiniz. Demontaj ve montajı kolay olan paletleri satın alarak istediğiniz ölçülerde orta masa yapabilir, orta masaya tekerlek takarak evinizin içinde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İsteğinize göre  pelt genişliğini biraz fazla bırakarak kitaplarınız, mumlarınız ve süs objeleriniz için bir muhafaza alanı oluşturabilir ve odanızın daha toplu, daha sade olmasını sağlayabilirsiniz. Paletleri kullanarak düşük bütçelere ev dekorasyonları yapmak hem sizin bütçenizi koruyacak hem de kendi emeğiniz ile evinizi dekore ettiğiniz için mutlu olacaksınız. Paletleri kullanarak dekorasyon yapabilmek için homify oda dekorasyon örneklerinin yer aldığı sayfamızı ziyaret ederek , palet kullanılan dekorasyon örneklerini incelemeli ve evinizde uygulamasını yapmalısınız.

Spesifik özellikler ile garaj tarzı oluşturma
Spesifik özellikler ile garaj tarzı oluşturma

Günümüzde ekonomik olarak iyi bir duruma gelen her birey kendisine bir otomobil almakta ve kullanmaktadır. Otomobil sahibi olan bireyler yaşadıkları alanlarda otomobillerini koyacakları, akılları otomobillerinde kalmadan otomobillerini muhafaza edecekleri ücretsiz  bir garaj, otopark bulunmadığından evlerinin bir bölümünü otomobil garajı haline getirerek otomobillerini evlerinin etrafında güvenli bir biçimde muhafaza etmeye başlamışlardır. Evlerinin durumuna ve yapısına göre farklı alanlarını otomobil garajı haline getiren otomobil sahipleri öncelikli olarak evlerinin dışında otomobil garajı oluşturacakları bir alan yaratıyor ve araçlarını bu alanlarda muhafaza ederler. Ancak, evlerinin etrafında garaj için uygun bir alan yok ise evlerinin bir odasını evlerinden bağımsız veya bağımlı olacak şekilde kapalı garaj haline getirerek kişisel zevklerine göre dekore ederler. Kapalı garaj alanları kullanıcılarına göre evin bir bölümü olarak düzenli bir şekilde dekore edilebileceği gibi kimi kullanıcılara göre atölye veya fazla eşyaların depolanacağı alanlar olarak da kullanılmaktadır. Garaj  için ayırdığınız alanlarda, spesifik özellikler ekleyerek ve kişiliğinizi yansıtan, zevkinize uygun bir şekilde  tarzınızı oluşturabilirsiniz.  

Bir garaj tarzı oluşturmak için öncelikle garajdan ne gibi bir beklenti içinde olduğunuzu  net bir şekilde ortaya koymalı ve beklentileriniz, amaçlarınızı bir potada eriterek bir garaj stili oluşturmalısınız. Bunun için garajlarınıza spesifik özellikler eklemeli ve garajlarınıza kişiliğinizi yansıtmalısınız. Eğer sade bir garaj tercih ediyorsanız aracınız dışında garajlarınıza çok az dekor eşyası koymalı, fazla eşyalarınızı evinizin farklı bir bölümünde muhafaza etmelisiniz. Sade bir garaj içerisinde bir tarz oluşturmak için zevkinize ve kişiliğinize uygun bir düzenleme ve dekorasyon yaparak tarzınızı yansıtan bir garaj stili oluşturabilirsiniz. Garajınızı, evinizin bir odası, yaşanabilir bir alan olarak kullanmak ve evinize bağlı bir alan olmasını sağlamak için yapmanız gereken garaj ile yan oda arasında bulunan duvarı yıkmak ve buraya özel bir dekor yapmaktır. Evinizde oluşturduğunuz dekorasyon stilini yansıtmak ve  ve tarzınızı oluşturmak  için küçük özellikler eklemeli, garaj içerisinde aracınıza ayırdığınız alanların dışında kalan alanları odalarınızı dekore ettiğiniz gibi duvar rafları, duvar süslemelerini, duvar kağıdı seçimlerini evinizin bir odası için yapıyormuş gibi  yapmalı ve kendinize has bir garaj stili, garaj tarzı oluşturmalısınız.

Eğer garajınızı bir atölye olarak kullanacak veya fazla eşyalarınızı da muhafaza edecek şekilde düşünüyorsanız kullanım durumuna göre özel dokunuşlar yaparak bir garaj tarzı oluşturmalısınız.  Atölye olarak kullanmak istiyorsanız, garajınızın bir tarafını atölye olarak bir etrafını da araç için ayırmalısınız. Atölye olarak ayıracağınız alanın duvar kenarına bir atölye tezgahı koymalı, tezgahın alt kısmını depo alanı olarak kullanmak için dolaplar ile dekore edebilirsiniz. Üst kısmını ise, atölye araç ve gereçleri ile donatarak kendinize özel bir garaj alanı oluşturup farklı ve işlevsel bir garaj tarzı elde edersiniz. Garaj kapınızı ve garaj aydınlatmanızı ister otomatik ister manuel olarak tasarlayıp garajınızı modern bir atölye gibi kullanabilir aynı zamanda modern bir otomobil muhafaza alanı haline getirebilirsiniz. Klasik, modern, minimalist, geleneksel, dekoratif veya kişiliğinize göre düzenleyeceğiniz bir garaj için homify garaj sayfalarında yer alan her türlü garaj dekorasyonu örneğini inceleyerek istediğiniz garaj dekorasyonundan faydalanabilir, garaj örneklerinden beğendiğinizi revize ederek özel bir garaj uygulaması yapabilirsiniz.

 

İç yaşam alanlarıyla şaşırtan bir ev
İç yaşam alanlarıyla şaşırtan bir ev

homify sayfalarının en sevilen özelliklerinden biri de hiç şüphesiz ki sizlerle dünyanın dört bir yanından oldukça sıra dışı ve alışılmışın dışında projeleri paylaşmamız oluyor. Her zevke, her yaşam tarzına, her coğrafyaya ve hemen hemen her bütçeye uyumlu farklı ve yaratıcı ev projelerinin kapılarını çaldığımız homify 360° yazıları sizlerden en çok ilgi gören yazılarımızın başında geliyor. İşte bugün de oldukça farklı ve ilginç bir ev projesine konuk olmak için İtalya’nın kuzeyindeki Piyemonte bölgesinde yer alan Torino şehrine gidiyoruz. Dış cephesine baktığımızda çok da farklı bir yapıya sahip değilmiş gibi görünen bu ev iç yaşam alanlarıyla şaşırtıyor ve kendisine hayran bırakıyor. Gelin lafı daha fazla uzatmayalım ve adım adım ev turumuza bir an önce başlayalım…

Banyo aynası modelleri: 23 örnek fotoğraf
Banyo aynası modelleri: 23 örnek fotoğraf

Banyodaki en önemli şey nedir sorusuna ilk planda ayna cevabı verilmez. Ancak aynasız bir banyoya da tamam denemez. Ayna olmayan bir banyoda ortaya çıkabilecek sıkıntı ve aksaklıkları düşündüğümüzde ise aynanın belki de de banyonun en önemli şeyi olduğunun farkına varabiliriz

Gelin haydi bir düşünelim. Sabah uyandınız ve yüzünüzü yıkamak için banyoya gittiniz. Yüzünüzü yıkadınız ama uyku boyunca yüzünüzün ne hale geldiğini, göz altlarınızda şişlik olup olmadığını göremiyorsunuz. Kötü değil mi? Yahut aynasız bir banyoda traş olduğunuzu şöyle bir canlandırsanız? Yüzünüzün bir kısmına bıçak değmeden veya bazı kısımları kızarmış halde işe gitmek de son derece kötü olurdu eminim. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinizin nasıl göründüğünü görememek, saçlarınızı şekillendirirken aynaya bakamamak da kulağa çok uygun gelmiyor.

Aynaların önemi konusunda ikna olduğumuza göre, banyonun bu önemli parçasının estetik birer tasarım unsuru olmasını istemek de lüks olmasa gerek. Bugün size 23 farklı banyo aynası modeli göstereceğiz. Hepsi birbirinden güzel, şık ve göz alıcı…

Yeni başlayanlar için kolay Kendin Yap projeleri
Yeni başlayanlar için kolay Kendin Yap projeleri

Özellikle geçtiğimiz yıllarda giderek daha da yaygınlaşan Kendin Yap projeleriyle ilgili bir şeyler okuduğumuzda çoğumuz evde bu projelerden birkaçını yapmaya niyetleniriz ama sonra yapılacak iş gözümüzü korkutur ve özellikle daha önce hiçbir Kendin Yap projesi yapmayanlarımız bir şekilde beceremeyeceğimizi ve elimize yüzümüze bulaştıracağımızı düşünürüz. Ancak her ne kadar oldukça karmaşık ve gerçekten el becerisi isteyen Kendin Yap projeleri olsa da, bir o kadar da kolay ve herkesin yapabileceği, yani yeni başlayanlar için ideal projeler de var ve biz de evinde kendisi için dekoratif ürünler yaratmak isteyen ama daha önce hiç böyle bir şey yapmamış olan okurlarımız için bu basit ve ters gitmesi mümkün olmayan projelerden en pratik ve kolaylarını derleyelim dedik. Aşağıdaki Kendin Yap projeleri hem oldukça minik bütçelerle yapabileceğiniz, hem de bu tür bir hobiye başlamak için ideal olan ürünler. Gözünüz korkmadan, hevesle ve kolaylıkla içlerinden birini seçip hemen deneyebilirsiniz.

Dekorpa Teklif Al