!--Start of Tawk.to Script-->
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Alışılmadık bir aile evi projesi
Alışılmadık bir aile evi projesi

Bu gün alışılmışın dışında uzak doğu kültürüne ait bir aile evini inceliyoruz. Misafir olacağımız aile evi  Japon kültürü ile Kore kültüründen sentezlenmiş olan minimalist özelliklere sahip bir aile evi.  Bir ailenin rahatlıkla yaşayabileceği, dış cephe tasarımı ve dekorasyonu ile göz kamaştıran ve iç tasarımı ile her ihtiyaca kolay bir şekilde cevap veren bu aile evi çatı tasarımı ve yapısı ile de görenleri kendisine hayran bırakıyor.  Planları ile birlikte inceleyeceğimiz bu aile evi üç katlı bir yapı olarak düşünülmüş. Zemin kat ve birinci kat ile birlikte çatı katı olarak tasarlanmış olan bu yapı iç içe geçmiş gibi görünen çatılardan ve entegre yapılardan meydana geliyor. Homify aile evleri sayfasında yer alan ve tasarımı ile ilk bakışta hayranlık uyandıran bu evi tüm detayları ile birlikte inceleyelim.

Göz kamaştırıcı dağ evleri
Göz kamaştırıcı dağ evleri

Homify;  bu gün hepimizin sahibi olmak istediğimiz göz kamaştırıcı güzelliklere sahip dağ evlerini irdelememizi sağlıyor. Doğanın içinde, sakin, huzurlu, ferah, bol oksijene sahip, doğal ve insanın ömrünü uzatan bu evler genel olarak şehrin çok dışında ve orman içinde ve dağ yamaçları ile tepelerde yer alan evlerdir. Bu evler yüz yıllardır inşa ediliyor oldukları için çok geleneksel ve özgün mimariye sadık kalarak inşa edilmiş dağ evleri ile beraber  modern mimari ile tasarlanıp, doğanın kalbine inşa edilmiş göz kamaştırıcı güzelliğinin yanında uyumu, estetiği ve görselliği ile de insanı büyüleyen dağ evleri yapılmıştır. Günümüzde şehrin gürültüsünden, iş stresinden kaçan insanlar için moda olan bu dağ evleri her türlü kitle iletişim araçlarından uzakta olmaları, insanın yaşayabilmesi için özüne dönerek her ihtiyacı kendisinin karşılaması nedeniyle oldukça yaygınlaşmış ve tercih edilmeye başlanmıştır. Homify sizler için farklı tasarımlara sahip dağ evlerini bir araya getirip, inceleyerek size alternatif fikirler sunuyor.

​Karanlık salonları aydınlatacak 8 pratik çözüm
​Karanlık salonları aydınlatacak 8 pratik çözüm

Yaşam alanları için en iyi aydınlatma doğal ışıktır. Ancak ne yazık ki her ev büyük pencerelere sahip değil. Aksine giderek küçülen apartman dairelerinde pencereler de payına düşeni alıyor. Bununla birlikte tamamen penceresiz ya da küçük camlara sahip bir odanız varsa umutsuzluğa kapılmayın. Doğal ışık çok az olsa bile birkaç püf noktası ile odalar daha aydınlık hale gelebilir.

Karanlık ve kasvetli bir odayı aydınlatmak, o mekanı daha cazip hale getirecektir. Eğer pencere eklemek ya da başka yapısal değişiklikler yapmak gibi bir seçeneğiniz yoksa yine de endişelenmenize gerek yok. Karanlık bir odayı doğru dekore ettiğiniz takdirde ailenizle rahatça zaman geçirebileceğiniz, daha aydınlık bir alan elde etmeniz mümkün.

Evinizde penceresiz veya küçük camlı bir oda varsa o alanı aydınlatmak için uygulayabileceğiniz bazı çözümler mevcut. Örneğin ışığın ya da ışık renginin değiştirilmesi dramatik bir fark yaratabilir, aynı zamanda hafif mobilyalar ve uygun bir dekorasyon stili seçerek, odanın daha ferah ve ışıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer ev size aitse ve imkanınız varsa daha büyük bir değişiklik yaparak pencere eklemeyi de düşünebilirsiniz. Şüphesiz bu değişim ciddi bir fark yaratacaktır. Fakat takdir edersiniz ki büyük yenilemeler cüzdanınızı ziyadesiyle yoracaktır. Ev size ait olsa bile maddi açıdan oluşacak masrafı göze almalısınız. Bu makalede böyle bir imkanı olmayan kişilerin yapabileceği değişikliklerden söz edeceğiz. Zira karanlık bir oda estetiğin ötesinde, kendi ruh halinizi daha da kötü etkileyebilir.

Şüphesiz her canlı gibi bizim de ışığa ihtiyacımız var. Uzmanlar doğal ışığın insan vücudunda melatonin hormonunun üretilmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Böylelikle bedenimiz vücut saatini düzenler ve uyku düzeni ile sindirim sistemini olumlu açıdan etkilenir. Güneş ışığı ayrıca vücudun üretimini de teşvik eder. Seratonin salgılanmasına yardımcı olarak depresyon belirtilerini azaltır. Doğal ışığın faydalarını akılda tutarak, yaşam alanımız için aydınlatma birinci önceliğimiz olmalı. Zira ömrümüzün ciddi bir kısmı evlerimizde geçiyor. Elbette camsız bir odada yapay ışık güneş ışığı kadar yararlı değil. Ancak ruh halimiz üzerinde olumlu bir etkisi var. Genelde yorgun, huysuz ya da stresli bir ruh hali içindeyseniz evinize ve doğal ışık kaynaklarına bir göz atın. İnsanların bol miktarda doğal ışığa sahip, aynı zamanda yapay aydınlatma ile desteklenmiş bir iç mekanda pozitif tepki vermesi, hareket etmesi ve daha iyi hissetmesi kanıtlanmış bir gerçektir. Dolayısıyla hiçbir cam bulunmayan en karanlık odaları bile iyileştirmenin yollarını aramalısınız. Özellikle de söz konusu oda oturma odasıyla. Zira hem sizin hem ailenizin hem de misafirlerinizin rahatı için aydınlık bir salona ihtiyacınız olacak. Aşağıda dekoratörlerin tavsiyelerinden yola çıkarak karanlık bir oturma odasını nasıl aydınlatabileceğinize dair öneriler derledik. Sırayla göz atalım.

Ofis ve çalışma ortamında doğru sandalye kullanımı
Ofis ve çalışma ortamında doğru sandalye kullanımı

Zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz çalışma sandalyesinin sağlığımız için önemini hiç düşündünüz mü? Modern çalışma dünyası, Homo Erectus; yani dik duran insandan Homo Sedens olarak söz edilen oturan insana doğru bir değişimi başlatmıştır. Buna bağlı olarak modern insan da en çok bel ağrısı, omuz ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkmıştır. Geçen yüzyılın başında endüstrileşme, bedensel olarak aktif çalışma gereğinin azalmasına, oturarak yapılan düşünsel çalışmanın giderek artmasına yol açtı. Bu da beraberinde ergonimiyi getirdi. Ergonomi terimi, Yunancadan gelen  ergon 'çalışma' ve nomos 'yasa' sözcüklerinden oluşmaktadır. Ergonomi, insanın çalışma koşullarının geçerliliğinin bilimsel araştırmasıdır. Bu bilimin en önemli görevlerinden biri çalışma ortamlarının insanın gereksinimlerine uygun biçimde uyarlanmasıdır. Çalışma ve iş koşullarının insanın gereksinimlerine uyarlanması, ergonominin başlıca amacı olduğu için öncelikli olarak çalışma koşullarına odaklanırız. Ofis sektöründe öğelerin kullanıcının bedenine göre bireysel olarak ayarlanması oldukça önemlidir. Bir ofis koltuğunun ergonomik tasarıma sahip olması, kullanıcının, o koltuğun sunduğu ergonomik rahatlıktan sağlığını destekleyecek bir yarar elde edeceğini tek başına garanti etmez. Bizim de dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Eğer kullanıcı koltuğun sunduğu işlevlerden gereğince yararlanmayı bilirse, ergonomik etmenlere uygun olarak geliştirilmiş bir ofis koltuğu ancak o zaman kullanıcıya sağlık avantajı sağlayabilir. Kullanıcı, sağlığını destekleyen etkiyi ancak, ergonomik olarak geliştirilmiş özellikleri doğru kullanmasını bilmesi ile elde edebilir. Omurganın, omurlar arası disklerin ve sırt kaslarının yapısı ve işlevleri, bir ofis koltuğunun ergonomik tasarımına ilişkin temel gereksinimleri belirlememizi mümkün kılmaktadır. Ergonomi açısından bakıldığında temel tasarım ölçütleri şunlardır; koltuğun geometrik yapısı, oturma yeri ile sırtlığının ölçüleri ya da hatları. Oturma yüksekliği ve buna bağlı ayar aralığı bir sandalyede ihtiyacımız olan en önemli özelliklerdendir. Kullanıcının bireysel ölçülerine uygun olarak yapılan ayarlar ideal oturma pozisyonunu destekleyecektir. Devinim düzeneği, koltukta oturan kişi önden arkaya doğru yaslandığında, oturma yeri ile sırtlık birbirlerine belli bir oranla hareket eder. Arkaya yaslandığında oturma yerinin arka kenarı alçalır ve kullanıcının öne doğru kaymasını önlenir. Bu özellikler, kullanıcıyı oturma biçimini düzenli olarak değiştirmeye yönlendirir; sonuçta dinamik oturma gerçekleşir.Uygun olmayan çalışma sandalyesinin ciddi boyun, sırt, omuz veya bel ağrılarına neden olduğuna dikkat çeken ve basit bazı önlemlerle bu ağrıların önüne geçmenin ve çalışma performansını artırmanın son derece kolay olduğunu söyleyen uzmanlar, doğru çalışma sandalyesi seçiminin altı temel kurala bağlı olduğunun da altını çizmekteler.

Ben bunu niye düşünemedim dedirtecek 12 giriş örneği
Ben bunu niye düşünemedim dedirtecek 12 giriş örneği

Evin holü ya da koridorları, kısacası kapı açılınca misafiri karşılayan bölümü çok önemlidir. Malum ilk izlenim önemlidir ve insanlar kendilerine de bu gerçeğe göre çeki düzen verirler. İlk defa girilecek bir ortama giderken, kimse kendisine özenmediğini söyleyemez herhalde. Evlerimizin girişi de misafirin evinizle ilgili ilk izlenimini etkileyecek yer olduğu için özenilmeyi hak ediyorlar. Bugün sizler için dünyanın dört bir tarafından, farklı ölçülerde, farklı tarzlarda ama hepsi de yaratıcılık barındıran koridor ve holler derledik. Bakalım beğenecek misiniz?

Hangisi daha ucuza gelir: Ev inşa etmek mi ev almak mı?
Hangisi daha ucuza gelir: Ev inşa etmek mi ev almak mı?

Yaşantımızın en önemli anlarından biri hiç şüphesiz ev satın almaktır. Kendimize ait bir eve sahip olmak hayatımızdaki dönüm noktalarından birisi. Zira başımızı sokacak bir ev yaşam mücadelesine dair önemli bir zafer demek.  

Neolitik devrim,  tarım yapılmasıyla başlayıp insanların sosyo-ekonomik dönüşümler geçirdiği bir evredir. Böylece insanlık tarihi avcı toplayıcılığın getirdiği göçebe hayatı bırakarak yerleşik düzene geçmiştir. Bu sayede sürekli olarak barıma ihtiyacı doğmuştur. Ancak bu devrim yalnızca kalıcı yerleşim açısından değil, insan topluluklarının içinde bulunduğu doğal hayata aktif olarak etki ettiği bir dönem olması açısından da mühimdir.   

Kalıcı yerleşimin insanlık tarihi açısından da önemini hatırlattıktan sonra günümüze dönelim. Bir ev satın almak mı daha ucuzdur yoksa ev yapmak mı? Hayatımızı bunca etkileyen bir karar verirken iyice araştırıp incelemek gerekiyor kuşkusuz. Bilhassa uzun vadede sıkıntı yaşamamak için enine boyuna tartmak lazım. 

Günümüzde ev sahibi olmak için pek çok alternatif olması bizler için bir şans diyebiliriz. Çünkü eski tarihlerde toplu konut anlayışı sınırlı olduğundan ev kredisi bulmak dahi mümkün değildi. Seçenekler az olduğundan araştırma yapılmaya da ihtiyaç kalmıyordu. Şimdilerde ise satın alacağınız bir daire bulunduğu semte göre dahi değerlenebildiğinden uzun boylu incelemek gerekiyor. 

İlk olarak evi hangi sebeple almak istediğinize karar vermelisiniz. Evi satın alıp yatırım mı yapacaksınız yoksa içinde oturacak mısınız? Şayet yatırım amaçlı alıyorsanız evi satın aldığınız yerin ticari durumunu, gelişmeye açık olup olmadığını, turizm bakımından ederini iyi bilmelisiniz. Kiraya vereceksiniz de ne kadar bir getirisi olabileceğine dair fikriniz olur. Eğer oturma amaçlı alıyorsanız merkezi yerlere olan mesafesini, trafik durumunu, iş yerinize uzaklığını, çocuğunuz varsa civardaki okulları vs. gibi unsurları hesaba katmalısınız. Ancak bu şekilde size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz çünkü.

Akdeniz tarzını modernlikle buluşturan eşsiz bir villa
Akdeniz tarzını modernlikle buluşturan eşsiz bir villa

Başkenti ünlü Barcelona şehri olan Katalonya bölgesinin Fransa sınırında yer alan bir sahil kenti olan Girona’dan seçtiğimiz bir evle karşınızdayız bugünkü yazımızda. Girona kenti hem kıyısında bulunduğu Akdeniz’den hem de sınırında buşunduğu Fransa’dan kültürel esintiler barındıran ve bunu mimarisinde de görebileceğiniz bir şehir. Bugün size tanıtacağımız villayı Brick Construccio i Disseny isimli yine aynı bölgede konumlu firma üstlenmiş. Şimdi evimizi gelin biraz daha yakından, görsellerimizle tanıyalım.

Evinizi daha rahat ve samimi bir ortama nasıl dönüştürürsünüz?
Evinizi daha rahat ve samimi bir ortama nasıl dönüştürürsünüz?

Ev dekorasyonu yapmak kolay görünebilir, evinize beğendiğiniz mobilyaları alıp yerleştirebilirsiniz ancak bu o mekana sıcak bir atmosfer yatmaya yetmez. Pek çok ev bu açıdan son derece ruhsuz görünebilir çünkü bir evi yaşanılabilir kılmak için yalnızca döşemekten fazlasını yapmak gerekli. Birçok insan hem kendisi evde daha huzurlu olmak istediği için hem de eve gelen konukların kendilerini daha rahat hissetmelerini istediği için daha sıcak ve samimi bir eve sahip olmak istiyor.

Kanepenin üzerine attığınız bir battaniye bile sıradan bir mobilyayı nası bir anda sıcak bir içecekle kıvrılmak için ideal bir köşeye dönüştürüyorsa aynı şey bütün ev için de geçerli. Kişiselleştirme bunun için önemli bir faktör. Evinizin samimi olması için sizi yansıtabilmesi, kişisel hayatınıza dair detaylara sahip olması gerekir. Her şeyin kapalı dolaplarda saklandığı sadece ihtiyaç olduğunda çıkarıldığı evlerde aynı sıcaklığı bulamayabilirsiniz. Büyük kitaplıklar içinde bolca kitap bile bir evi kitapların kattığı doku ve renk cümbüşüyle ısıtıveriyor. Ayrıca o kitaplar sizin ilgi alanınız hakkında fikir de verdiği için bu kişiselleştirmeye dair. Kitapların önüne, yanına, aralarına koyacağınız pek çok obje ya da fotoğraf çerçeveleri de bu etkiyi arttırabilir.

Elbette herkes böyle bir ev sahibi olmayı tercih etmeyebilir. Kimi daha minimalist bir tarzdan hoşlanıyordur, kişiliği de bunu yansıtıyordur ya da temizliği daha kolay olduğu içindir bu tercih. Bu da mümkün. Ancak eğer sizin arzunuz samimi bir ortam yaratmaksa ve bunu nasıl yapacağınıza dair ipuçları peşindeyseniz bu yazı size yardımcı olmaya aday. Sadece mutfaklar için hazırlanmış benzer bir yazı da Homify sayfalarında Türkiye’den sıcak ve samimi mutfaklar başlığıyla yer alıyor.

Evinizde ada havası estirin
Evinizde ada havası estirin

Özellikle bu soğuk kış günlerinde tropikal bir adanın altın sarısı plajlarında dinlendiğinizi hayal etmekten daha güzel ne olabilir. Bir düşünsenize: Ay ışığının aydınlattığı deniz kenarında uzun yürüyüşler, pırıl pırıl parlayan güneşin altında palmiye ağaçlarından bir cennet, hindistan cevizi suyu ve şafak sökene kadar dans etmek. Çoğu zaman böyle bir ada size bir serap gibi uzak gelebilir. Ama üzülmeyin, Maldivler'e ya da Thailand'a doğru bir tatil sizin için uzak görünüyorsa siz de kendi cennetinizi kendiniz oluşturun. Uzaklara uçmak yerine tropik etkiyi evlerinize getirmeye ne dersiniz? Küçük tasarım dokunuşları ve mimari eklemelerle, evinizi tropikal bir cennete çevirip, hiçbir yere gitmeden tropikal bir ada keyfini yaşayabilirsiniz.

Terasınızda da olsa palmiyelerle dolu bir huzur yaratmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Aşağıdaki örneklere bakarak siz de evinizde benzer bir huzuru nasıl yakalayabileceğinize dair fikir edinebilirsiniz.

Ev alırken bilinmesi gereken önemli konular
Ev alırken bilinmesi gereken önemli konular

Hepimiz ev sahibi olmak ve yeni bir evde hayatımızı devam ettirmek isteriz. Çalışarak kazandığımız ve yaptığımız birikimi ev alırken dikkatli kullanmak, hak ettiğimiz evde yaşamak hepimizin hayalidir. Hayalimizi gerçekleştirmek ve yeni sahip olduğumuz bir ev için pişmanlık duygusu yaşamamak için ev alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili  bilinmesi gereken bir çok konu vardır. Bu konuların başında ev kredisi nasıl alınır sorusu gelir. Ev kredisi; bankalara başvurarak alınan, evin değeri ile doğrudan ilgili olan bir konudur. Geçmişte ev bedelinin %75'i kadarına kadar ev kredisi kullanabiliyorken yeni çıkan konut yasası ile %80'ine kadar ev kredisi kullanabiliyorsunuz. Peki ev kredisi veya konut kredisi nasıl alınır ? Konut kredisi almak için öncelikle satın alacağınız evin bulunduğu bölgenin ilgili belediyesi tarafından belirlenmiş bir rayiç bedel vardır. Bu bedel evin lokasyonu, arsa genişliği, şehir merkezine olan uzaklığı gibi ekenler göz önüne alınarak belirlenir. Belediye tarafından belirlenen bu bedeli ile birlikte kredi kullanacağınız bankanın çalıştığı ekspertiz  firması çalışanları tarafından hazırlanan ekspertiz bedeli üzerinden kredilendirme yapılır. Konut kredisi; satın alacağınız evin yaşına, evin bulunduğu konuma, evin arsa ölçülerine, evin yıpranma payına, bahçe peyzajına, dış cephe yapısına, kullanılan inşaat malzemesine kadar çok sayıda etkene bağlı olarak hesaplanır. Ev kredisi kullanmak için satın almak istediğiniz evin tapu fotokopisi ile kredi kullanmak istediğiniz bankaya giderek başvuru yapmalısınız. Banka görevlileri bilgilerinizi alarak kredi şartlarını size söyleyip kredi sözleşmesini size imzalatacak ve kredilendirme işlemlerini başlatacaktır. Ekspertiz firmasının yaptığı çalışmaya göre size maksimum ev bedelinin %80'i oranında kredi kullandırabilirler. %20'lik kısım sizde nakit olarak bulunmak zorundadır. Bankalardan kullanacağınız konut kredisi veya ev kredisi faiz oranlarını da takip etmeniz gereklidir. Ülkemizde sürekli değişkenlik gösteren kredi faiz oranları 1.19 ile 1.45 arasında değişmektedir.  Faiz oranlarını bankalara göre analiz ederek sizin için en avantajlı bankadan ev kredisi kullanmalısınız.

Ev alırken dikkat edeceğimiz etkenlerden birsi de sıfır ev ile eski evlerin fiyat farklarıdır. Sıfır ev ile eski bir evin değeri ve kredilendirme oranları farklıdır. Eski bir evin risk payı daha fazla olduğu için kredilendirme oranı % 60 oranında olmaktadır. Bankalar risk çalışması yaparak riski minimalize etmek adına kredilendirme oranını azaltmaktadır. Hayaliniz olan bir evi satın almak için öncelikle ev nasıl alınır sorusunun cevabı olan adımları tek tek uygulamak gereklidir. Satın almak istediğiniz evin bedelini öncelikle ilgili belediyenin tapu müdürlüğüne giderek evin rayiç bedelini öğrenmeli, evin tapusu üzerinde şerh olup olmadığını ve tapunun bir kişiye ait olup olmadığını öğrenmek gereklidir. Tapu ile ilgili çalışmaları bitirdikten sonra yapılması gereken ikinci adım evin bulunduğu lokasyondaki diğer evlerin ve çevre de bulunan muadil evlerin fiyatları ile ilgili araştırmalar yapmaktır. Yapacağınız bu araştırmalar ile evinizin gerçek değerini belirlemiş olursunuz.

Ev kredisi kullanarak yeni bir eve sahip olmak ve hayatınızın geri kalanında huzurlu bir hayat yaşamak için satın alacağınız evin sosyal yaşam imkanları sizi tatmin edecek düzeyde olmalıdır. Sosyal hayat insanın deşarj olacağı ve önemli ihtiyaçlarını gidereceği özellikleri içerir. Eğer eviniz, okula, hastahaneye, sinemaya, tiyatroya ve şehir merkezine uzak bir lokasyona sahip ise sizi her zaman zorlayacak bir yaşama sahip olursunuz. Aksi durum geçerli ise her zaman mutlu olacağınız bir eve sahip olmuş olursunuz. Sosyal yaşam, hayatınızın geri kalanında sizi mutlu edecek ve ihtiyaçlarınızı sizi zorlamadan karşılayacak özelliklere sahip olduğunda pratik ve yaşamaktan mutlu olacağınız bir hayata sahip olabilirsiniz. Evinizin sosyal yaşam imkanları sizi tatmin etmediğinde verdiğiniz emekler ve ev satın almak için harcadığınız zaman size negatif sonuçlar olarak geri dönecektir. İhtiyaçlarınıza cevap veren, sizi tatmin eden ve ödeyeceğiniz miktarı tam olarak karşılayan bir eve sahip olmak için araştırmalarınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. 

Bebek odalarına şık dokunuşlar
Bebek odalarına şık dokunuşlar

Bebek odaları, dekore ederken size sınırsız seçenek sunan ender alanlardan biridir. Bunu cümleyi açmak gerekirse, bebek odası dekore ederken sizin tek sınırınız kendi hayal gücünüzdür. Bu sebepten ötürü, bebek odası dekore ederken istediğiniz biçimde, şekilde ve tarzda dekorasyonlardan faydalanabilirsiniz. Fakat yine de, bebek odası dekore ederken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu olduğunu da söylemek gerekir. Bu önemli konulardan ilki, bebek odası olarak seçeceğiniz odanın yeterli miktarda ışık almasıdır. Bebek odasını seçerken ne çok fazla ışık alarak mekanı sıcak yapacak ne de az ışık alarak karanlığa sebep olacak bir oda seçmelisiniz. Seçeceğiniz oda, yeterli miktarda ışık alarak gün içinde aydınlatma kullanmaya gerek bırakmamalıdır. Güneş ışığı hem sizin ve bebeğinizin üzerinde pozitif etkiye sahiptir hem de gelişme çağındaki çocuklarda D vitamini ihtiyacını karşılayarak kemiklerin gelişmesine katkıda bulunur. 

Bebek odası dekore ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise, mobilya seçimidir. Mobilya seçimini iki boyutta değerlendirmek gerekir. Bunlardan ilki seçeceğiniz mobilyaların ham maddesidir. Modern tarzda dekore edilmiş evlerde metal sık sık kullanılan malzemelerden olsa bile, eğer bebek odası dekore ediyorsanız başvuracağınız ilk alternatif ahşap olmalıdır. Ahşap doğal bir dokuya sahip olduğu için, özellikle diş çıkaran bebeklerin her şeyi kemirme merakı da göz önüne alınırsa, birçok tehlikenin önüne geçer. Öte yandan, diğer malzemelere göre daha hafif ve yumuşaktır. Bu sayede çarpma, devrilme gibi tehlikeli olayların zararı azaltılmış olur. Mobilya seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer boyut ise, mobilyaların renkleridir. Bebek odası dekore ederken her zaman açık renkleri kullanın. Bu hem sizin hem de bebeğinizin psikolojini pozitif yönde etkileyecektir. Özellikle, beyaz, pembe, mavi ve turkuaz gibi renkler bebek odalarında sık sık tercih edilen renkler arasında gelmektedir. 

Bebek odası dekore ederken dikkat edilecek bir diğer konu ise, dekorasyonunuzda kullanacağınız aksesuarların ve mobilyaların taşınabilirliğidir. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse, bebek odanızda gömme dolaplar, entegre mobilyalar mı istiyorsunuz yoksa tercihinizi taşınabilir dolaplar ve mobilyalar yana kullanmak niyetinde misiniz ? Bu sorunun cevabı kritik bir öneme sahiptir çünkü taşınamaz mobilyalar, dekorasyonunuzu değiştirmek isteğiniz zaman önünüzde büyük bir engel olarak duracaktır. 

Bebek odası dekorasyonu hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. Fiziksel rahatlığın ve etkilerin dışında, psikolojinizi ve hatta karakterinizi etkileyebilir. Somut bir örnek verelim; gece saat 04.30'a bebeğinizin ağlamasına uyandığınızda ve onu tekrar uyutmak zorunda olduğunuzu hatırladığınızda, açık renklerle bezenmiş bir bebek odası ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilme gücüne sahiptir. Öte yandan, siyah ve gri gibi koyu tonlar kullanılmış odalarda zaman geçiren çocukların ileride içine kapanık olma ihtimali de epey yüksektir. Bu yazımızda sizinle kısıtlı sayıda örnek paylaşacağız, fakat siz daha fazla örneğe göz gezdirmek isterseniz şu adrese göz atabilirsiniz. 

Farklı yapısıyla modern ve sevimli bir ev
Farklı yapısıyla modern ve sevimli bir ev

Size İsviçre'nin yamaçlarında bulunan nar çiçeği renginde bir evden bahsedeceğiz desek, ilginizi çeker miydi? Eğer, şehir gürültüsünden uzakta, sevimli ve modern bir kır evi hayaliniz varsa mutlaka ilginizi çekerdi. Bu yazımızda sizlere Binder Architektur AG adlı bir mimarlık firması tarafından tasarlanmış şirin olduğu kadar da modern özellikleri ile dikkat çeken bir ev tanıtacağız. Ev konum olarak muhteşem bir alanda bulunuyor. Sınırsız dağ ve gökyüzü manzarası olan ev şehir merkezine de pek uzak sayılmaz üstelik yalnız da değil. Bulunduğu yerde kendisi gibi komşuları da var. Rengi, mimarisi, iç mekan tasarımı ve manzarası ile gönülleri fetheden bu evi daha yakından incelemeye var mısınız?

Hayalinizdeki evin daha modern ve daha denize yakın olduğunu düşünüyorsanız “Deniz kenarında A+ bir konut” başlıklı yazımızda tanıtılan eve de bir göz atabilirsiniz.

Dekorpa Teklif Al