!--Start of Tawk.to Script-->
Basit ve uygulaması kolay 11 temizlik önerisi
Yazar : Nihal E.

Evini temizlemeye bayılıyor musunuz? Birkaç saatlik ovalama ve cilalama ile uğraşmak için işyerinizden eve gelme düşüncesi sizi heyecanlandırıyor mu? Tabii ki şaka yapıyoruz. Her ne kadar bazı insanlar aşırı titiz olsa da sürekli temizlik yapmak yorucu bir iş. Bu yüzden hayatınızı daha kolay hale getirmek için bir dizi yararlı temizlik önerileri oluşturduk.

Genel bir temizlik yapmak, işe girişmediğinizde çok basit görünür. Ancak bir evin her daim temiz, düzenli ve organize olması söz konusuysa çok zaman alır ve gün aşırı tekrarlamak zorunda kalırsınız. O halde hem temizlik alışkanlığı kazandıracak hem de evi derleyip toparlamanıza yardımcı olacak başlıklara sırayla göz atalım.

​1.  Her odada temizlik malzemeleri bulundurun
​1. Her odada temizlik malzemeleri bulundurun

Elinizin altında olması gereken araçlara sahip olmak bir şeyler döküp saçtığınızda hemen başa çıkmanızı sağlar. Elbette her odada temizlik kovası bulundurmanız gerekmiyor. Fakat oturma odasına toz fırçası, banyoya temizlik kovası ve mutfağa el süpürgesi gibi ürünler koyabilirsiniz.

​2.  İşinizi yarına bırakmayın
​2. İşinizi yarına bırakmayın

Bulaşıkları yıkamayı ya da bulaşık makinenizi yaklaşık 10 dakika içinde yükleyebileceğinizi biliyorsunuz, o halde neden tüm yemekleri lavaboya doldurup kötü kokması için terk ediyorsunuz? Üstelik yemek artıkları tabakların üzerinde beklediği için kuruyacak ve yıkamanız daha zorlaşacak. En iyisi üşenmeyin ve ertesi güne daha da büyüyecek işlerinizi akşamdan yapın.

​3.  Temizliğe çamaşırları yıkamakla başlayın
​3. Temizliğe çamaşırları yıkamakla başlayın

Genel temizlik yapmak için biraz zaman ayırdıysanız, başlamadan önce makinenize bir miktar çamaşır atarak ilk önce kirlileri aradan çıkarın. Böylece işiniz bittiğinde çamaşırlarınız da hazır olur.

​4.  Fazlalıklardan kurtulun
​4. Fazlalıklardan kurtulun

Eğer eşya istiflemeyi seven biriyseniz işiniz daha zor. Çünkü her bir eşya daha çok dağınıklık demek. Bu sebeple genel temizlikten önce kendinize uygun bir gün ayırın ve bugünü sadece eşyaları ayıklamakla geçirin. Artık kullanmadığınız yahut sevmediğiniz, ihtiyacınızı olmayan şeyleri hala kullanılabilir durumdaysa insanlara verin. Böylece temizlik ve evi toplama işiniz de hafifler.

​5.  Tüm ekranları silin
​5. Tüm ekranları silin

Basit ama çok kolay unutulduğundan bilgisayarınızın, tablet bilgisayarınızın ve cep telefonunuzun ekranları genellikle yağlı ve tozlu görünür. Dolayısıyla ekranları da düzenli olarak silmek gerekir. En azından haftada bir kez silmeyi ihmal etmeyin.

​6.  Pişirken temizleyin
​6. Pişirken temizleyin

Tezgahınızda pişirdiğiniz tüm çöpleri koyabileceğiniz plastik bir torbaya sahip olmak çok kolaydır. Organize olmak istiyorsanız birkaç torbaya sahip olun, böylece onları doğru kutulara hızla boşaltabilirsiniz.

​7.  Kalkar kalkmaz yatağınızı toplayın
​7. Kalkar kalkmaz yatağınızı toplayın

Ayağa kalkma, gerinme, ardından çarşafları toplama alışkanlığınızı geliştirmelisiniz. Bu sayede akşam eve yorgun döndüğünüzde düzenli bir yatak odası bulursunuz.

​8.  Bulaşık makinenizi boşaltın
​8. Bulaşık makinenizi boşaltın

Bulaşık makinesi durduğu zaman mutlaka içindekileri boşaltın. Tembellik yapıp bulaşık makinesini yeni bir saklama alanı olarak düşünmeyin. Bulaşıkları yerleştirirken yerine kirlileri de doldurabilirsiniz aynı anda.

​9.  Beyaz çarşaflar satın alın
​9. Beyaz çarşaflar satın alın

Bu öneri biraz hileli zira bildiğiniz gibi beyaz çarşaflar çabuk leke tutar. Ancak yine bu sayede çarşaflarınızı yıkamayı ihmal etmezsiniz.

10. Asla bir odadan eli boş çıkmayın
10. Asla bir odadan eli boş çıkmayın

Bu sizi iyi bir alışkanlığa sokacak harika bir öneri. Bir odadan ayrılmadan önce kirli tabaklar, bardaklar, eski gazeteler veya genel çöp gibi çıkarılması gereken bir şey olup olmadığını görmek için hızlı bir tarama yapın. Böylece odadan çıktığınızda aynı anda evi de toplamış olursunuz.

​11.  Evde terlik giyin
​11. Evde terlik giyin

Başta halılar olmak üzere yerler bakteri doludur ve ayaklarınızı korumanız gerekir. Aynı zamanda ıslak bir zemine temas ettiğiniz zaman yerde leke de oluşturursunuz. Terlikle ise hem sıcak hem de daha hijyeniktir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Duvarlarınızı süslemek için hiç aklınıza gelmemiş olan 10 fikir' başlığına bakabilirsiniz.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al