!--Start of Tawk.to Script-->
Ahşap mı granit mi? Hangi mutfak tezgahı daha kullanışlı?
Yazar : RAFET B. ERYILMAZ

Mutfaklar evlerimizin en canlı ve en çok kullanılan alanlarının başında gelir. Bu yüzden mutfak dekorasyonu da en az oturma odanız ya da yatak odanızın dekorasyonu kadar önemlidir. Üstelik mutfak dekorasyonu yalnızca estetik bir konu da değildir. Mutfağınızın tasarımı kullanım kolaylığı başta olmak üzere daha birçok pratik konuda belirleyicidir. Bu yazımızda sizler için mutfakların en önemli parçası konumunda olan mutfak tezgâhlarını inceledik. En sık kullanılan tezgâh malzemelerinden olan ahşap ve granitin avantaj ve dezavantajlarını saptamaya çalıştık. Dilerseniz bu karşılaştırmaya biraz daha yakından bakalım. 

Kolay temizlik
Kolay temizlik

Granit, yaklaşık olarak son yirmi yıldır mutfak tezgâhlarında en sık kullanılan malzemelerin başında geliyor. Son dönemde laminant, ahşap ve eski görkemli günlerine geri dönen mermer de daha iddialı hale geldiyse de, granit kullanımı yaygın olarak devam ediyor. Son derece dayanıklı bir malzeme olan granitin en önemli avantajlarından bir tanesi çok kolay temizlenmesi. Dahası beyaz mermer ya da laminant gibi malzemelere kıyasla çok daha az kir göstermesi de hiç de azımsanmayacak bir avantaj sayılabilir.

Uyumlu estetik
Uyumlu estetik

Bundan kısa bir süre öncesine kadar ahşabın suyla arası çok kötü olan ve en küçük sıvı temasında bozulan bir malzeme olduğu düşünülüyordu. Bu inanışın kısmen doğru olduğu da söylenebilir. Ancak bugünün modern ahşap işleme teknolojileri sayesinde ahşap da neredeyse doğal taşlar kadar sıvıya dayanıklı hale getirilebiliyor. Bu yüzden de mutfaklarda kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Genellikle maliyetli bir seçenek olan ahşap mutfak tezgâhlarının en önemli artıları ise hem kendi başlarına mükemmel, hem de her şeyle uyumlu olan görüntüleri.

İddialı tasarımların gözdesi
İddialı tasarımların gözdesi

Geçmiş yıllarda mermer dediğimizde aklımıza yalnızca klasik beyaz mermer gelirdi. Oysa mermerin sayısız farklı rengi ve dokusu doğada bulunabiliyor. Granit için de benzer bir durum söz konusu. Yani tıpkı laminant tezgâhlarda olduğu gibi granitte de farklı doku ve renkler bulmanız mümkün. Bu da iddialı mutfak tasarımcılarının ve gösterişli mutfakların en önemli malzemeleri arasında granitin bulunmasının önemli sebeplerinden bir tanesi.

Klasik sevenlere
Klasik sevenlere

Ahşabın en doğal haliyle bile son derece güzel olan görüntüsünü bir yana bırakacak olursak, klasik mutfak dekorasyonlarında mermerle birlikte en çok uyum gösteren tezgâh malzemesi olması da önemli bir artısıdır. Güncel trend ve modaları umursamadan uzun ömürlü bir tasarım yapmak için ahşap tezgâhlar son derece tercih edilebilir seçeneklerdir.

Doğadan gelen uyum
Doğadan gelen uyum

Ahşabın doğal güzelliğine pek çok yazımızda sıklıkla vurgu yapıyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki granit de tıpkı ahşap gibi doğadan gelen ve doğanın güzelliğini taşıyan bir malzeme. Toprak altından çıkan bu harika doğal taş, toprak tonlarıyla müthiş bir uyum gösterme eğilimindedir. Bu yüzden toprak tonlarından hoşlananlar için granit mükemmel bir mutfak tezgâhı seçeneği olabilir.

Her yerde ahşap, her şeyde ahşap
Her yerde ahşap, her şeyde ahşap

Granitle ahşabı mutfaklardaki kullanımları açısından kıyaslayacak olursak, granitin en net mağlubiyeti tezgâhlar dışında kullanım alanı olmaması olarak gösterilebilir. Oysa ahşap tezgâhlar dışında mutfak dolaplarında, zeminlerde, tavanda, çekmece ve raflarda, kısacası bir mutfağın istisnasız her noktasında kullanılabilir. Elbette bu tarz bir yoğunluk herkes için tercih sebebi değildir. Yine de sizin hoşunuza giden buysa, terchiniz ahşaptan yana olmalı, çünkü granit bir mutfak dolabının kapağını açmak hiç de kolay olmayacaktır.

Kaynak : homify


Dekorpa Teklif Al