Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Öncesi ve sonrasıyla 5 şaşırtıcı mutfak yenileme projesi!

Evin en çok kullanılan odası şüphesiz mutfaklar olduğundan en hızlı eskiyen dekorasyonlar da mutfak dekorasyonlarıdır. Ne kadar güzel bir mutfak yaptırırsanız yaptırın bir süre sonra ufak yenilemelere ihtiyaç duyacaksınız. Yağ ve tozdan kirlenen fayans araları, kireç ve su lekesiyle parlaklığını kaybeden lavabo bataryaları, modası geçen mobilyalar ve artık eskisi kadar iyi çalışmayan mutfak ekipmanları kabus gibi üzerinize çökebilir. Eğer mutfak dekorasyonunuzun eski güzelliğini kaybettiğini ve ilk zamanki kadar kullanışlı olmadığını düşünüyorsanız, o halde detaylı bir yenilemeye girişebilirsiniz. Kolları sıvamadan önce size tavsiyemiz, bu yazıda tanıtacağımız mutfak yenileme projelerine bir göz atmanız olacak. Öncesi ve sonrasıyla sunacağımız bu yenileme projeleri, yeni mutfağınız için sizi heyecanlandıracak.

Mutfak dekorasyonuna yeni başlıyorsanız ve farklı önerilere ihtiyacınız varsa “Türkiye'den 10 zarif mutfak” başlıklı yazımızda birçok dekorasyon örneği bulabilirsiniz.

Çimin hiç kullanılmadığı 18 şahane bahçe düzenlemesi

Taş, ahşap veya fayans zeminler geleneksel avlu ve bahçelerin yerini alıyor. Sebebini merak ediyorsanız eğer pratiklik de dahil olmak üzere birkaç tane neden var. Toprak ve çim doğal, taze olmasına rağmen düzenli olarak bakım gerektirir. Yani güneşten yararlanmalı ve sulanmalıdır. Öte yandan çim en can sıkıcı zararlılardan birinin üreme alanını oluşturuyor: Sivrisinekler. İşte bu nedenle bahçesi olan bir çok evde göz alıcı ahşap zeminlere, pişmiş toprak fayanslara, beyaz veya renkli taşlara rastlarsınız. Seçeneğin bu kadar çok olması sayesinde fiyatlar da değişken bir aralığa sahiptir. Yani bütçenize uygun bir malzeme mutlaka bulursunuz. Ayrıca unutmayın ki sonuç muhteşemdir. Bugünkü yazımızda bakımsız otları önlemek için avlu ve bahçeler özel taş, fayans ve ahşap arasında değişen farklı seçenekler derledik. Seçtiğimiz örneklerde yeşillik hiç yok değil. Sadece bahçede her bir boşluk akıllıca düzenledi. Şimdi hazırsanız örneklere geçelim.

Eski banyoların şaşırtıcı değişimleri

Eski banyo dekorasyonunuzdan sıkıldınız mı? Pas ve kireç tutmuş lavabo bataryaları, kirlenmiş duvarlar, solmuş fayanslar, siyahlaşmış köşe ve kenarlar banyoyu kullanırken keyfinizi kaçıran detaylardır öyle değil mi? Bu görüntüden sıkılıp banyonuzu yenilemeye karar verdiyseniz bu yazıda paylaşacağımız yenileme projeleri çok ilginizi çekebilir. Duvarlarından fayanslarına, mobilyalarından aksesuarlarına kadar yenilenen dekorasyonların yarattığı farklılık, banyo yenileme fikrinizi pekiştirecek. Öncesi ve sonrasıyla sunacağımız banyo yenileme projelerine gelin birlikte göz atalım.

Banyo dekorasyonunuzu kendiniz yenilemeyi planlıyorsanız, banyo dekorasyonunun en önemli parçası olan fayans seçimi hakkında fikir ve öneriler bulabileceğiniz “Banyo fayansları nasıl seçilir” başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Mermerden ahşaba, dış mekan zemin kaplamaları

Bahar aylarının sonuna geldik ve önümüz artık yaz. Küresel ısınma nedeniyle iyice ılımanlaşan iklimimiz nedeniyle bahar aylarının başlarından sonbaharın bitimine kadar süren sıcak bir döneme girdik. Arada hala kapalı havaya ve yağmura denk gelsek de soğuklar resmen bitti ve bizler için de dış mekanlara taşınma mevsimi başlamış oldu. Bu demek oluyor ki, teraslarımıza, verandalarımıza, apartman dairesinde yaşıyorsak balkonlarımıza bir çeki düzen verme zamanı da geldi. Kış boyunca sarıp sarmaladığımız açık hava mobilya takımlarımızı açma, belki yeni mobilyalar satın alma, saksılarımıza mevsimlik yeni çiçekler ekme, güzel dekoratif aksesuarlarla bu alanları sıcak ve davetkar bir hale getirmek yapılacak işlerin başında geliyor. Peki tüm bu eşyalarımıza rağmen terasınızda/balkonunuzda gözümüze hoş görünmeyen, bir şekilde tam olmayan ve ne olduğunu çözemediğiniz sevimsiz bir görünüm mü var? Zeminler olmasın? Eski tip, demode fayanslar, dokusu bozulmuş yüzeyler, hatta belki kenarı-köşesi kırık, dökük, çatlamış seramikler? Eşyalarımız dekorasyon için elbette çok önemlidir ancak altyapı kötü olursa, eşyalarımız ne kadar güzel olursa olsun mekanlar asla şık ve davetkar görünmez. Bu nedenle duvar ve zemin kaplamalarına birinci dereceden önem vermeli, altyapıyı şık ve sağlam yapmalı ve üzerinde/önünde eşyalarımızın en iyi görünümünün tadını çıkarmalıyız. Bakalım homify sayfalarından çıkardığımız örnekler nasıl ve siz hangilerini beğeneceksiniz…

Uzman dokunuşlarla yenilenen banyolar!

Evlerimizde en sık kullandığımız alanlardan biri olan banyoların ev dekorasyonunda da özel bir yeri vardır. Özellikle banyo dekorasyonu üzerine uzmanlaşan tasarımcılar her yıl banyo dekorasyonu için birbirinden güzel öneriler sunuyorlar. Bu yazımızda sizlere dekorasyon dünyasının en ilgi çekici konularından biri olan dönüşüm projelerine banyolardan örnekler vereceğiz. Eski ve yeni halleri ile sunacağımız banyo tasarımlarını görünce uzman eli değen banyolardaki değişime hayran kalacaksınız. Duvar dekorasyonundan banyo ekipmanlarına, zemininden aksesuarlarına kadar her detayı yeniden planlanan banyoların son halleri banyo dekorasyonunuzu yenilerken ilham kaynağınız olabilir. Hangi stilden ya da konseptten hoşlanıyor olursanız olun dönüşüme uğrayan banyoların yeni hallerini görünce tasarımcılarını tebrik edeceksiniz. Gelin bu banyo dönüşüm hikayelerine birlikte daha yakından göz atalım.

Banyo dekorasyonunuzu yenileme karar verdiyseniz ve özellikle kullanacağınız fayans modeline karar vermekte zorlanıyorsanız “Banyo fayans modelleri ve yaratıcı dekorasyonlar” başlıklı yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Önce & Sonra: Güncel trendlere uygun hale getirilen eski bir banyo

Banyolar, mutfakların yanı sıra en çok tadilat ihtiyacı duyan mekanların başında geliyor. Güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz mekan olma özelliğine sahip banyolar hem sık kullanılmaları hem de altyapı düzeneklerinin fazla olması nedeniyle oldukça hızlı yıpranabiliyor. 

Altyapıda oluşan küçük bir hasarın tamiri dahi fayansların kırılıp dökülmesine neden olabiliyor, bu nedenle sıkça yalnızca bir kısmı değiştirilmiş seramik karolar ya da fayansları sıklıkla görüyoruz, hatta bazen aynı ürün bulunamadığı için benzer olduğu düşünülen farklı bir ürün, seramiklerin/fayansların arasına yerleştirilerek görüntünün berbat olmasına neden olabiliyor. (Bu arada hemen kısa bir ipucu; tadilat yaptırırken seramik karo ve/veya fayansları mutlaka yedekli satın alın, zira altyapıda olabilecek bir hasar sonrası bazen bir ya da birkaç tanesini kırmak gerekebiliyor. Böyle bir durumda elinizdeki yedek ürünle seramiklerinizi/fayanslarınızı tamamlayabilirsiniz. Kullanımdan dolayı ufak renk farklılıkları olabilir ancak bambaşka bir ürünle yama yapmaktan çok daha iyi bir fikir! Tadilatınızı yapan banyo tasarımı firmasından mutlaka bu talepte bulunun.)

Elbette banyonuzu tadilat ettirmek için illa banyonun eskiyip yıpranmasını beklemek zorunda da değilsiniz. Değişen trendlere uyum sağlama, göze hoş görünme, daha fazla depolama alanı yaratma gibi nedenlerden dolayı da komple banyo tadilatı yaptırılabilir. Banyonuzu kişisel beğenilerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmek istemek son derece makul bir talep!

Bugünkü yazımızda eski bir banyonun komple tadilatla yenilenerek şık ve çağdaş bir hale getirilmesine tanık olacağız. Bariz bir yıpranma ve kötü görünüm olmamasına rağmen, eski moda kalan ve ne yeni trendlere ne de ev sahiplerinin beğenilerine uyan bu banyonun eski ve yeni hallerine gelin hep birlikte bakalım.

Kasvetli bir mutfaktan pırıl pırıl bir mutfağa muhteşem dönüşüm

Mutfak tadilatı yapmak için onlarca sebep var. Mutfağın iyice eskimiş olması, fayansların, seramiklerin kırık dökük olması, mutfak dolaplarının kapanmaması/açılmaması, çekmecelerin pratik olmaması vs. bu sebeplerin başında gelse de, başka nedenlerle de mutfağımızı değiştirmek isteyebiliriz. Örneğin kötü tasarlanmış bir mutfak ölü alanların oluşmasına neden olabileceği için yetersiz ve işlevsiz kalabilir. Ayrıca, aydınlatma çalışması iyi yapılmamış, doğal gün ışığı almayan ve buna rağmen bir iki lamba ile aydınlatılmaya çalışılan bi mutfakta koyu gölgeler oluşacak ve bu durum da, bu mekanda iş yapmayı zorlaştıracaktır. Ayrıca, eski moda bir mutfağı ya da kendi zevkimize hitap etmeyen bir mutfağı değiştirmek istemek da son derece normal ve anlaışılır bir durumdur, değişim için mutfağın illa eski püskü olması gerekmez.

İster kocaman bir aileye her gün yemek yapıyor olalım isterse de yalnızca kendinize ve yalnızca ara sıra yemek yapıyor olalım, bu işi bir işkence halinden çıkarıp keyif haline getirmek için ihtiyaçlarımıza ve zevklerimize hitap eden iyi bir mutfak tercih etmeliyiz. Hepimizin kendi deneyimlerimizden de bildiği üzere, mutfaklar yalnızca yemek yaptığımız yerler de değil. Çoğumuz yemeklerimizi mutfak masasında yemiyor, en azından kahvaltımızı mutfakta yapmıyor muyuz? Üstelik, aile ve arkadaşlarımızın  ev içerisindeki iki numaralı toplantı yeri de mutfaklar. Bazen sohbet eşliğinde yemek hazırlığı yaparken, bazense iki fincan kahve eşliğinde muhabbet ederken hepimizin mutfakta geçirdiği zaman iyice artmıyor mu? O halde, evin belki de en popüler mekanı olan mutfaklarımızın kusursuz olması için çok fazla nedenimiz var…

Bugünkü Önce & Sonra sayfamızın konuğu da bir mutfak. Arjantinli bir mimarlık firması tarafından gerçekleştirilen tadilat çalışmasında, eski, yetersiz ve kasvetli bir mutfağın yerini ferah, geniş ve işlevsel bir mutfak almış. Üstelik bu yeni mutfak çok da şık! Bakalım bu mutfağın eski hali nasılmış ve yenilerken ne gibi değişiklikler yapılmış.

Eski bir mutfağın heyecanlandıran değişimi

Yaşam alanı olan evlerin kalbi genellikle mutfaklardır. Çünkü yemek hazırladığımız, sabah koşturmacasında kahvaltı ettiğimiz, hafta sonları davetler verdiğimiz mutfaklar evin en sosyal alanı haline gelir. Yemeğin böyle bir birleştirici gücü vardır da diyebiliriz. Aktif olarak kullanılması ve birçok alet edevatı depolaması açısından düşününce mutfak dizaynının önemi daha da anlaşılır.

Eğer yeniden bir ev yaptırıyorsak mutfağı da zevkimize göre güzelce döşeme imkanımız olur. Ancak başta büyük şehirler olmak üzere insanlar sıfırdan ev yaptırmak yerine genellikle hazır dairelerde otururlar. Böyle bir durumda mutfağı dilediğiniz gibi tasarlamak mümkün olmaz. Bazen de ev kendinizin dahi olsa mutfakta değişim kaçınılmaz olur. Dolaplar, fayanslar, tezgah gibi elemanları modernleştirmek gerekebilir çünkü. İş görebilir durumda olsalar bile bakımsız bir mutfak evinizi çirkin gösterecektir. Yine de çok yıpranmadığı sürece büyük masraflara girmek yerine belli bölgeleri yenileyerek de mutfağınız modernize edebilirsiniz.  Yazının girişinden anlaşılacağı üzere bugünkü konumuz mutfak tadilatı. Bugünlerde olimpiyatlar ile gündeme gelen Brezilya'nın Rio de Janeiro kentine gidiyoruz. Bu güzel şehrin içinde köhne bir mutfağın dönüşümüne tanıklık edeceğiz. Projeyi profesyonel Maria Helena Torres Mimarlık şirketi üstlendi. Şimdi eski mutfağın güzel, ferah ve şık bir yere dönüşümüne sırayla göz atalım.

homify 360°: Hollanda tarzında İtalyan yazlığı

İtalyanların gondollarıyla ünlü şehri Venedik yakınlarındaki Jesolo kasabasında JM Architecture tarafından tasarlanmış bir yazlık villayla karşınızdayız. Çarpıcı özellikleri olan bu ev, neredeyse tamamen beyaz fayansla kaplanmış.  İşin ilginç yanı bu kaplamada kullanılan fayanslar Hollanda'nın Maastricht şehrinde yer alan Mosa Ceramics adlı bir firmanın elinden çıkmış. Biz de bu evi elimizden geldiğince tanıtmaya ve güzelliklerini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Mutfak duvarı uygulamalarında nelere dikkat etmeliyim ?

Mutfaklar, ev hanımlarının özellikle görsel olarak dekore ettiği, naif, estetik ve şık alanlardır. Ev hanımları kendi tecrübeleri ile mutfak düzenlemeleri yaptıkları gibi dışarıdan uzman yardımı alarak ana tasarımı da kendi düşünceleri ışığında yaparlar. Mutfaklar, ev hanımlarının yemek pişirmek için zaman geçirdikleri, ailecek yemek yenilen ve vakit geçirilen, dekorasyonun şıklığına göre misafirlerin ağırlandığı, çay ve kahve keyfi yapılan alanlardır. Bu nedenle dekorasyon yapılırken çok titiz seçimler yapılarak şık bir mutfak ortaya çıkarılması için iyi ve detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bir mutfak dekorasyonunda mutfak mobilyaları olan mutfak dolapları, mutfak tezgahları, mutfak ekipmanları, mutfakta kullanılan diğer araç gereçler, zemin kaplaması, duvar kaplaması aydınlatma tasarımı gibi detaylar kadar mutfak dolabı ile mutfak tezgahı arasında kalan mutfak duvarının dekorasyonu da çok önemlidir. Bu alanda yapacağınız tercihler hem dekorasyonun zarifliğini belirleyecek hem de mutfak dolabı ve mutfak tezgahının uyumu ile görselliğini ortaya koyacaktır. Bu nedenle bu alanın dekorasyonunu yaparken çok titiz davranmalı, zevkinize uygun renkler seçmeli aynı zamanda mutfak mobilyaları ile uyumlu renkler olmasına özen göstermelisiniz.  Mutfak için mobilya üreticileri genel olarak ankastre mutfak üretip mutfak dolabı, mutfak tezgahı ile birlikte mutfak duvarının malzemesini de mobilyalara uygun olacak şekilde paket olarak sunar. Sizin yapmanız gereken bu paketler içinde tarzınıza uygun olan mutfağı seçmektir. Ancak mutfak mobilyası üreticileri hem maliyetin düşük olmasını sağlamak hem de mutfak mobilya montajının daha kolay yapılması amacıyla kalitesi düşük olan kaplama malzemesi kullanırlar. Bu aşama da sizin yapmanız gereken mutfak içinde kullanılabilecek malzemeleri incelemek ve kaliteli kaplama malzemeleri seçmek olacaktır. Mutfak tezgahının bulunduğu alanlarda kaplama malzemesi olarak  taş malzemeler, ağaç malzemeler, mozaikler, fayanslar, seramikler, plastik malzemeler, 3D stiker çıkartma yapışkanları, cam tuğlalar kullanılabilir. Bu malzemelerden sizin zevkinize uygun olan ve mutfağınızın genel dekorasyonunuzu bozmayacak olan malzeme seçilerek mutfak dolabı ve mutfak tezgahı arasında kalan alan dolap ve tezgahın görselliğini artırabilir. Peki bu malzemeleri seçerken ve duvar uygulaması aşamalarında nelere dikkat etmeliyim ? 

Mutfak duvarları için malzeme seçiminden duvar uygulamasına kadar dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bu noktaların başında malzeme seçimi gelir. Mutfak duvarınız için seçeceğiniz malzeme öncelikle kaliteli bir malzeme olmalıdır. kalitesiz olan malzeme yüzey estetiğini çok kısa sürede kaybedeceğinden kısa bir süre içinde tekrar bir duvar uygulaması yapmak zorunda kalırsınız. Bunun için kesinlikle kalite olarak iyi bir malzeme seçmelisiniz. İkinci nokta ise  seçeceğiniz malzemenin mutfağın genel dekorasyonuna uyumlu olması, dekorasyon içinde sırıtmaması gereklidir.  Mutfak duvarları için üretilen malzemeler genel olarak parlak yüzeylere sahip ve yansıtıcı özellikle malzemelerdir. Bu malzemeler ışığa maruz kaldığında ışığı yansıtarak mutfağın içinde hem aydınlık bir alan oluşmasını sağlar hem de diğer mobilyaların daha parlak görünmesine neden olarak mobilyaların yüzey estetiğini ortadan kaldırır. Bu nedenle seçimlerinizde olumsuz olan bu etkeni göz önünde bulundurmanız gereklidir. Malzeme olarak seçeceğiniz renkler, mobilya renkleri ile özellikle dolap ve tezgah ile uyumlu olmalıdır. Bu sayede mutfağınızın şıklığı artmış olur. Mutfak kaplama malzemelerinin uygulanması aşamasında da dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır. Öncelikle yapıştırıcı malzemenin çok kaliteli olması ve yapışkan özelliğinin uzun ömürlü olması gereklidir. Bu durum malzemenin duvarda kalma süresini doğrudan etkilediği için çok dikkatli olmalısınız. Kötü kalite de bir yapıştırıcı kullanılması durumunda tekrar bir mutfak dekorasyonu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Mutfağınız için yapacağınız dekorasyona göre belirleyeceğiniz malzemenin mutfağınıza ve genel dekorasyona uyumlu olup olmadığı konusunda bir uzmandan yardım almalısınız. Eğer yardım alacağınız kimse yok ise homify mutfak dekorasyonlarının yer aldığı sayfalarımızı ziyaret eder örnek ve estetik mutfak duvarı uygulamalarından fikir edinebilir ve mutfağınıza bu uygulamaların benzerlerini yaptırarak zarif ve şık mutfak dekorasyonlarına sahip olabilirsiniz.

 

Banyomu misafirler için nasıl daha iyi düzenleyebilirim?

Ev yaşamımızda önemli bir yer tutan banyolar hem hijyen bazında hem de çağdaş bir görünüme uyum bakımından güzel bir şekilde dekore edilmelidir. Hane sakinlerinin kişisel temizlik ve bakım için kullandıkları banyolar yalnızca yıkandığımız bölümler değildir. Aynı zamanda evimizde misafir ettiğimiz kişiler de banyoyu kullanılır. Dolayısıyla banyonun yalnızca temiz ve işlevsel olması yeterli değildir. Hijyen kadar dekoratif açıdan hoş bir görünüme sahip olması da önemlidir. Tıpkı oturma odası gibi banyo da konuklara karşı ev sahiplerini temsil eder. Kısacası misafirlerinizin hem rahatsız olmaması hem de sizin hakkında olumlu düşünmesini istiyorsanız banyonuzu daima misafirler için hazır bulundurmalısınız. Günümüzde banyo dekorasyonu birçok farklı model yer almaktadır. Sade, şık ve minimal tasarımlı modellerin yanı sıra iddialı, sıra dışı banyo dizaynları da tercih edilebilir.  

Banyo dekorasyonu oluştururken banyo ayakları arasında yer alan lavabo, musluk, küvet ve diğer parçaların ren uyumu içerisinde olmasına özen gösterin. Eğer lavaboyu beyazdan yana kullanacaksanız diğer malzemelerde, zemin ve duvarlarda beyaz rengini tercih etmeyin. Tüm banyonun beyazlar içerisinde kaybolmasını önlemek dışında bu alanlar evin diğer yerlerine nazaran daha çabuk kirlenen alanlardır. Dolayısıyla beyaz rengi kiri, lekeyi daha net ortaya çıkarır. Bu yüzden banyoda tamamen beyaz kullanmamak hijyen bakımından daha az efor sarf etmenize yol açar. 

Ülkemiz açısından değerlendirirsek Türkiye'de büyük ev sahibi olmak herkes için mümkün değil. Yine de gelişen inşaat sektörüyle birlikte insanlar daha çok ev satın alıyorlar. Yeni model evlerde ise birden fazla banyo imkanı mevcut. Bu banyolar; yatak odasından doğrudan erişim bulunan ebeveyn banyosu ve konukların kullanımı için düşünülmüş genel banyo olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ancak ev yeterince geniş değilse genellikle bir adet banyo bulunuyor. Dolayısıyla kişisel bakımınız için kullandığınız banyoyu misafirlere de açmış oluyorsunuz. Bu tarz durumlarda ise banyo hijyenine, dekoruna çok daha titizlenmek gerekiyor. Zira konuğunuz banyoya girdiğinde ve ihtiyaç hissettiğinde size seslenmeye çekinebilir. 

İyi dekore edilmiş, estetik bir banyo görünümü yaratabilmek için banyonun temel parçalarını kaliteli malzemelerden tercih edin. Lavabo, duş, küvet ve klozet gibi ekipmanlar sağlam ve dayanıklı materyallerden yapılmalıdır. Aynı zamanda tasarım açısından da ön plana çıkan modeller olmalıdır. Bu sayede konuklarınızı kendini daha iyi hissedecektir. 

Öncelikle aydınlatmanın yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol edin. Konuklarınız saçını düzeltmeyi veya çeşitli kozmetik işlemlerini ayna karşısında yaparlar. Dolayısıyla ayna etrafında ek ışıklandırma düşünebilirsiniz. Banyonun hijyen kurallarına uygun olarak temiz olması en önemli artınızdır. Misafirleriniz ilk olarak buna dikkat edecektir, unutmayın. Temizlikle beraber banyonun hoş bir kokuya sahip olması yine sizin için avantajdır. Banyo dekorasyonun derli toplu olmasını istiyorsanız gereksiz ıvır zıvırdan kurtulmalısınız. Yalnızca ihtiyacınız olan eşyaları bulundurun. 

Banyo dekorasyonuyla ilgili yapabileceğiniz genel değişiklikler de var. Örneğin büyük masrafa girmeden de dekorasyonu yenileyebilirsiniz. Bunun en iyi yolu banyo duvarlarının fayansız bölümlerini değiştirmekten geçer. Örneğin banyo duvarlarında duvar kağıdı bulunuyorsa bunları sökerek işe başlayabilirsiniz. Banyonuzda kullandığınız dolaplar ahşap malzemeden yapıldıysa ahşap rengini ortaya çıkaran açık tonlara yoğunlaşabilirsiniz. Aydınlatma olarak duvara monte edilen aplikleri tercih edebilirsiniz. Aplik kullanımı duvar boyutuna göre ayarlanmalı, küçük alanlara çok sayıda aplik yerleştirilmemelidir. Zemin karoları için yine gri ve açık tonlar daha güzel duracaktır. 

Duvar ve zemine dokunmaksızın, hiçbir şeyi kırıp dökmeden de banyo dekorasyonunu yenileyebilirsiniz. İlk olarak şampuanlar, kremler, havlular el altında ve açıkta duran her şeyi kaldırın. Sonrasında banyo dekorasyonu için bir renk belirleyip o renk teması etrafında aksesuarları belirleyin. Fayans rengi de olabilir bu ana renk. Banyonuzda perde kullanıyorsanız yine aynı renk tonundan hareket edin. Banyo halısı da perdeye uyumlu olsun mümkünse. Banyo dolaplarınız eskiyse boyamayı düşünebilir yahut yapışkanlı kaplamalarla kamufle edebilirsiniz. Banyoda kullandığınız aynayı tasarımı iddialı bir modelde seçebilirsiniz. Orijinal tasarım bir ayna çerçevesi banyonuza yepyeni bir hava getirecektir. Böylece banyo dekorunun yıldızı ayna olur. Ancak banyonuz küçükse ve derinlik hissi sağlamak istiyorsanız büyük ve sade bir ayna da işinizi görebilir. Yine havlular, askılar, sabunluklar gibi banyo aksesuarlarını seçerken banyonun genel dekorasyonuyla dengeli olmasına dikkat edin. Bu aksesuarların birbirinden farklı ve renk patlaması yapan modellerde olması banyonuzu dağınık gösterecek, zarif ve şık olmasını engelleyecektir. Banyonuz genişse daha ilginç ve sıra dışı objeler kullanmaktan çekinmeyin. Örneği kim demiş banyoya tablo asılmaz diye? Tablo asmaya müsait geniş ve boş bir duvarınız varsa sanatsal bir atmosfer yaratmanız dahi mümkün. Bir diğer ilginç banyo aksesuarı ise vazo ve bitkilerdir. Özellikle ahşap ağırlıklı bir banyonuz varsa yeşil bitkiler harika bir uyum sağlar. Bembeyaz ve minimalist stilde bir banyo tasarımı istiyorsanız eğer beyaz ve duru bir vazo banyonuzun şıklığını arttıracaktır. Kısacası aksesuar seçimindeki yaratıcılık hayal gücünüze bağlı olup banyonuza yepyeni bir hava estirebilir.  

Modern fayans düzenlemesini nasıl yaparım ?

Evlerimizde yer döşemeleri ve duvar kaplamalarını nasıl daha modern hale getirebiliriz ?  fayanslar ve karolar, mobilyalar gibi özen gösterilmesi, dikkat edilmesi gereken kaplama malzemeleridir. Mobilyalar gibi fayanslar ve karolar da evlerimizi görselleştiren ve duvarların, yer betonunun kötü olan dış görünümünü ortadan kaldıran ve görsellik kazandıran fayans ve karo seçimini yaparken öncelikle ev dekorasyonuna dikkat ederek yapmalıyız. Evlerimizi güzelleştirmek için dekorasyon, peyzaj uygulamaları yapar, estetik mobilyalar araştırıp bulur ve evlerimizi daha zarif hale getirmek için çabalarız. Dekorasyonun kişiliğimize uygun olması, tarzımızı yansıtması ve içimize sinen bir dekorasyon yapabilmemiz için bütün detaylara özen göstermeli ve her ayrıntıyı titizlikle ele almalıyız. Dekorasyon içerisinde yer alan mobilyalar, perdeler, duvar kağıt kaplamaları renk uyumu ve dekorasyon bütünlü açısından yer döşemeleri olan fayans ve karolar ile aynı renkte mümkünse aynı desenler de seçilir ve dekorasyon temeli fayanslardan oluşturulur. Fayanslar ve karolar ev dekorasyonlarının temelini oluşturan, dekorasyon deseni, rengi, ve bütünlüğü açısından çok önemli olan ayrıntılardır. Özellikle oturma odaları, salonlar ve banyolarda kullanılan ve günümüzde pişirme teknolojisinin gelişmesi ile istenilen renk ve desenlere sahip karo ve fayanslar üretildiği için evlerimizi modern fayans düzenlemeleri ile daha modern hale getirebilir ve daha zarif, daha estetik dekorasyonlar yapabiliriz. Günümüzde modernizm gittikçe daha çok hayatımıza girmiş ve modern dekorasyonlar, modern mobilyalar, modern fayans ve karolar evlerimizde daha çok yer almaya başlamıştır.

Dekorasyon türlerinin farklılık göstermesi de evlerimizin daha modern dekorasyonlar ile estetik olarak dekore edilmesini sağlamıştır. Fayans ve karoları düz, desenli, renkli olarak seçip tercih ettiğinizde  modern bir şekilde ve desende uygulanarak modern karo ve fayans dekorasyonları yapılabilir. Özellikle salonlarımızın görselliği ön planda olan oturma odalarımızın yer döşemesi olarak kullanılan fayans ve karolar renk seçimleri ile hem modern bir dekorasyonun bir parçası olur hem de daha ferah ve daha aydınlık olmasını sağlayarak görselliğini artırır ve modern bir dekorasyona sahip olmamızı sağlar. Banyolarımızda kullandığımız ve desenleri, renkleri ve farklı şekilleri oluşturması ile banyolarımızın çok daha görsel hale getirilmesini sağlarlar. 

Evlerimizde kullandığımız fayans ve karoları modern bir halde kullanmak ve kullanılan alanları daha modern hale getirmek için yapılması gereken bir çok yöntem vardır. Bu yöntemleri kısaca; kullanılacak alanın genişliğine göre karo ve fayans boyutu seçebilir, renk ve desenleri dekorasyon ana fikrine uygun şekilde seçmeli, dekorasyon yapılacak alan çevrelerini karo ve fayans renklerine uygun renklerde boyamalı veya duvar kağıdı ile kaplamalı, en kaliteli karo ve fayans modelleri tercih ederek karo ve fayans uygulamalarını daha modern hale getirebiliriz.

Dekorpa Teklif Al