Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Banyo duşakabin üzerine 12 iddialı örnek

Ülkemizde banyonun öteden beri bir yeri ve kültürü olmuştur. Zira yıkanma alışkanlıklarımız Türk Hamamı ile meşhurdur. Eski tip hamamlardan da anlaşılacağı üzere banyolar bizim için önemli bir ritüeldir. Hamamlar ise yalnızca mazide kalan bir gelenek olmamakla beraber modern banyolar ile birlikte eskisi kadar revaçta olmadığı kesin.  

Günümüzde modern teknoloji, farklı estetik anlayışları ve gelişen ekonomik durumlarla beraber evlerimizde birden fazla banyo bulunur hale geldi. Ancak yine de denebilir ki büyük şehirlerde apartman hayatı daha yaygın, dolayısıyla hamam sefası yapacağınız devasa banyolar yerine, yer kaplamayan modern banyo duşakabinleri daha fazla kullanılıyor.  

Bilhassa küçük apartman dairelerinde; alandan verim sağlamak adına büyük fark yaratan modern banyo duşakabinleri, pratik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Öte yandan geniş bir banyonuz varsa duşakabin kullanmayacaksınız diye bir kaide yok. Şüphesiz ki küvet sayesinde yapacağınız yıkanma keyfinin yeri apayrı olacak. Ancak dışarı çıkmadan yahut evde döndüğünüzde hızlı bir duş almak için banyo duşakabinleri hala çok avantajlı. Tam da bu sebepten banyolar ister küçük ister büyük olsun, çoğu evde hem küvet hem banyo duşakabini bir arada bulunuyor. 

Banyo duşakabinlerinin gelecek dönemde de hayatımızda hep bir yeri olacak. Zira basit bir yapıda olmakla birlikte yıkanma alışkanlıklarımız açısından büyük bir konfor sağlıyorlar. Bu basit yapılarına ve çok fazla yer kaplamamalarına karşın banyo duşakabinleri, tahmin edemeyeceğiniz kadar çeşitlilik gösteriyor. Çoğu cam kapılı olan duşakabinlerin dış yüzeyi pek fazla değişmese de iç kısımları; mermerden renkli fayanslara, kabin içinde raf imkanından doğal taş kullanımına dek bir sürü yenilik barındırıyor. Bu tür ince düşünülmüş dekorasyon detaylarıyla siz de zevkinize uygun modern bir banyo duşakabinine sahip olabilirsiniz. Şimdi beraber seçeneklere göz gezdirelim.

Otuz yıllık dairenin muhteşem dönüşümü

Sayfamızın bugünkü konuğu otuz yıllık bir apartman dairesi. Şehir hayatının zorunluluğu olan ve çoğunluğumuzun yaşam alanlarını oluşturan apartman daireleri yapıldıkları dönemin mimari trendlerini ve dekorasyon ve konfor anlayışını sergiliyor. Ancak zaman değiştikçe hem mimari tarzlar hem de dekorasyon üslupları değişiyor. Dairelerimiz günümüz şartlarındaki yaşamımıza ve beğenilerimize uyumsuz kalıyor. Üstelik zaman içerinden yapılan ufak tefek tadilatlar genelde pek de ideal sonuç vermiyor, kırılan dökülen fayansların yerine konulmuş uyumsuz fayanslar, duvarları delip geçen kablolar, klima boruları gibi görüntüler ortaya çıkıyor. Her trend değişiminde yeni daireler almayacağımıza göre, ve elbette her trend değişiminde eski apartmanlar yıkılıp yerine yenileri inşa edilmeyeceğine göre yapılabilecek mantıklı tek şey dairemizi profesyoneller aracılığıyla tadilata sokmak. Böylece eski dairelerimizi zamane ihtiyaçlarımızı karşılayacak, tarz olarak çağdaş ve güncel, beğenilerimize hitap eden hale getirebiliriz. Bu işin profesyoneller tarafından planlı bir şekilde yapılması ise hatalı uygulamalara, çirkin görüntülere ve en önemlisi de sonradan ortaya çıkabilecek ve maddi-manevi yük olacak problemlere karşı alınacak en etkili önlemdir. 

Bu sayfamızda işte böyle bir projeyi gezeceğiz. Koreli dekorasyon firması Salad Bowl Design eski, demode ve kötü tadilatlar geçirmiş bir daireden bakın nasıl da çağdaş, zarif ve şık bir konut yaratmış.

Banyo duvar kağıtlarına 10 şık örnek

Söz konusu mekan banyo olunca, estetik açıdan mükemmel olan bir dekorasyon oldukça göreceli bir yapıya sahiptir. Çünkü herkesin bir banyodan beklentileri farklıdır. Kimileri banyoyu günün yorgunluğundan arınılan yer olarak görürken, kimileri ise bir başka güne hazırlanılan yer olarak görür. Bir banyoya beklenti ne olursa olsun, banyo dekorasyonuna başlamadan önce dikkat edilmesi gereken ilk konu, banyonun sahip olduğu fiziki özelliklerdir. Sizi bu konuda resmin tamamına bakmaya davet ediyoruz. Çünkü ancak bu sayede beklentilerinize paralel olarak eksikleri görebilirsiniz. Banyonuzun büyüklüğünü ve genişliğini göz önünde bulundurduğunuzda, kafanızdaki banyo portresinin mevcut banyonuza uyup uymayacağı da aşağı yukarı ortaya çıkacaktır. Diğer yandan, bir banyoyu dekore etmenin birkaç püf noktası vardır. Banyo dekorasyonu çok boyutlu bir iştir ve her boyut ayrı derecede özen ister.

Banyonuza ruh kazandırırken size en çok yardımcı olacak öge, hiç şüphesiz zeminde ve duvarlarda tercih edeceğiniz kaplama türü olacaktır. Banyo zeminlerinde fayans tercihi, hemen hemen her örnekte karşımıza çıkar. Fayanslar, farklı tarzlarda ve farklı türlerde üretildikleri için, birçok zevke ve kişiliğe hitap etme potansiyeline sahip olan dekoratif araçlardır. Diğer yandan, duvarlarınız için durum o kadar basit değildir. Banyo dekorasyonunuzda, duvarlarınız için uygulayabileceğiniz birkaç farklı yol vardır. Bunlardan en çok tercih edileni banyo duvarlarını fayansla kaplamaktır. Bu sayede sürekli boya yenilemekten kurtulabilirsiniz. Bu nokta dikkat edilmesi gereken husus, duvarlardaki fayansların zemindeki fayanslarla bir uyum oluşturup oluşturmayacağıdır. Eğer renklerin uyum oluşturmasından o kadar da hoşlanan biri değil iseniz, renk olarak taban tabana zıt tonlar tercih ederken modern tarzda ve canlı bir banyo görünümü elde edebilirsiniz. Banyo dekorasyonunuzda duvarlarınız için uygulayabileceğiniz bir diğer yol ise, duvarları olduğu gibi bırakmaktır. Bu sayede istediğiniz tonda boya kullanarak, banyonuzda oluşturmak istediğiniz karakterin rengini de belirleyebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, banyo duvarlarında sadece boya tercihi, sık sık yinelenmesi gereken bir durumdur. Aksi halde kabaran boyalar yer yer dökülecek ve ortaya kötü görüntüler çıkacaktır. 

Banyo dekorasyonlarında duvarlarda uygulayabileceğiniz son alternatif ise birazcık sıra dışı ve pek denenmemiş bir yöntem. Eğer banyonuza bir ruh kazandırmak niyetinde iseniz ve bu yolda klişeye düşmek istemiyorsanız, banyonuzda duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Banyo duvarlarında, duvar kağıdı tercih etmek pek sık rastlanan bir durum olmasa da, akıllıca yapılan bir duvar kağıdı tercihi banyonuzun tüm havasını etkileyebilir. Belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise, günümüzde duvar kağıdı sektörünün artık çok daha fazla zevke ve kişiye hitap edebilir bir durumu gelmiş olduğu. Yani artık sadece tek renkten veya tek şekilden oluşan duvar kağıtlarıyla sınırlı değil duvar kağıtları. Aksine, her dekorasyona uyacak ve her dekorasyonla uyum sağlayacak duvar kağıtları bulmak pekala mümkün. Fakat banyonuz için duvar kağıdı seçerken de dikkat edilmesi gereken noktalar yok değil. Banyo duvar kağıdı seçerken, öncelikle banyonuzda nasıl bir görünüm yaratmak istediğinizden emin olun. Sonuç itibari ile, duvar kağıtları bir dekorasyonun son fırça darbeleridir. Banyonuz için uygun renklere karar verin. Banyo duvar kağıtlarında genellikle koyu tonlara sahip olan duvar kağıtları tercih edilir. Fakat siz, sizin zevkinize ve banyonuzda hakim olan dekorasyona bağlı olarak bu tonu değiştirebilirsiniz. Banyo duvar kağıdı olarak seçeceğiniz duvar kağıdının sürreal şekillere sahip olması, banyonuza katacağınız havanın gizemli bir hale dönüşmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca bir diğer ayrıntı; Banyo duvar kağıdınızın, banyonuzda bulunan mobilyalarla uyum ya da tezat oluşturmasına özen göstermelisiniz.

Küçük banyolar için mükemmel dekorasyon stilleri

Banyo dekorasyonunda ferah bir iç ortam oluşturmak, rahatlatıcı bir dekorasyon yapabilmek için fayansları ve motifleri bir arada kullanmak,  şık olduğu kadar göz alıcı bir güzelliğe sahip banyolar yapmak mümkündür.  Bu durum özellikle küçük banyolar için aha önemli bir hale gelmiştir. Küçük banyolarda hem  dekorasyon yapmak hem de  rahatlatıcı bir banyo ortaya çıkarmak çok zor bir süreçtir. Bu süreç için size yardımcı olacak, birbirinden güzel  stillere sahip banyo dekorasyonlarını bir araya getiriyoruz. Fayans ve mermer kullanarak  banyo dekorasyonunu daha zarif ve daha ferah hale getirebilir, farklı stillerden zevkinize uygun  olanı seçerek banyonuzu evinizin en güzel odası haline getirebilirsiniz. Homify banyo stilleri sayfasında yer alan örnekleri inceleyerek evinizde harikalar yaratabilirsiniz.

Dekorasyonda fark yaratan iki banyonun dönüşümü

Banyo dekorasyonu tüm daireyi tamamen değiştirmez. Buna nazaran artık eskiyen ve daha kullanışlı hale getirilecek bir banyo için yenilenme zamanı gelmiştir. Bugün sizler için, iki banyonun yenilenme aşamaları ile birlikte dekorasyonda fark yaratan unsurları bir araya getirdik. Alberto Colella imzası taşıyan projenin planları ile birlikte banyo görsellerini tadilat aşaması ile birlikte yakından inceleyebilirsiniz. Artık modası geçen duş alanındaki küvet ve fayanslar gibi bazı yapı elemanlarında değişiklikler yapılıyor. Daha modern ve kullanışlı hale getirilecek banyo tadilatını yakından inceleyelim.

Banyoların yeni trendi: Mor ve lila tonları

Hamam kültüründen gelen bir halk olduğumuz için banyoda dinlenme ve rahatlama bizim için sıra dışı kavramlar değil. Eskiden birçok evde banyo olmaz, insanlar yıkanmak için hamamın yolunu tutarlarmış. Ruhen ve bedenen temizlenmenin bir ritüel tadında gerçekleştiği hamam sefaları günümüzde de devam etse de, evlerimizin banyoları da artık yalnızca işimizi görüp bir an önce terk ettiğimiz alanlar olmaktan çıktı ve tıpkı kültürümüzde olan hamamlar gibi birer dinlenme ve rahatlama alanları olarak da görev yapmaya başladı.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar konutlarda banyo için ayrılan alan oldukça küçüktü. Ondan daha da önce, evlerde hiç banyonun olmadığı, yıkanmak için hamama gidilen ya da bir leğen ve maşrapa eşliğinde mutfağa çökülen dönemlerin ardından oldukça iyi bir gelişmeydi… ancak yeterli değildi. Günümüzde tıpkı mutfak için ayrılan alanlar gibi, banyo için ayrılan alanlar da genişledi. Bu da banyo dekorasyonu konusunda daha geniş çaplı çalışmalar yapma gereği doğurdu. Banyoların fayanslarından vitrifiye çeşitlerine, aydınlatmasından aksesuarlarına kadar binlerce çeşit içinde zevkimize ve bütçemize en çok hitap eden modelleri seçme imkanımız var. 

Bu sayfamızda asaletin, ihtişamın ve lüksün rengi olarak bilinen mor rengin kullanıldığı banyo dekorasyonlarını derledik. Ülkemizden ve dünyadan çeşitli iç mimar, dekoratör ve tasarımcının çalışmalarını görebileceğiniz bu örnekler sayesinde, mor rengini ve çeşitli tonlarını banyonuzda ne şekilde kullanabileceğiniz konusunda fikirler edinebilirsiniz.

İlham veren 7 farklı küçük mutfak tasarımı

Herkesin hayalinde fonksiyonel mutfak aletleri ve kullanım kolaylığı sağlayan mutfak üniteleri ile donatılmış, geniş mutfak adası, bolca depolama alanı, geniş ve kullanışlı tezgah, şık bir ocak ve lavabo ünitesi ve konforlu bir oturma alanı olan büyük bir mutfak vardır pek tabii ki. Ama maalesef hepimiz bu kadar geniş metrekarelere sahip olan mutfak alanlarına sahip evlerde yaşayacak kadar şanslı değiliz. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde konut sayısı her geçen gün giderek daha da artıyor ve bu yüzden de apartman dairelerinin mimari planları yapılırken alan kullanımı fonksiyonel olması açısından çok daha kontrollü bir şekilde dizayn ediliyor. Alan olarak küçültülen yaşam alanlarının başında da banyo ve mutfaklar geliyor tabii. Banyolarda küçük alanlar için çözümler üretmek ve küçük banyoları da son derece şık ve konforlu bir tasarımla dizayn etmek mutfaklara göre nispeten daha kolay bir iş sayılabilir. Bunun nedeni ise banyo işlevlerinin sınırlı ve çok daha spesifik olması. Mutfaklar ise evlerin en sosyal ve en çok işlevli alanlarının başında geliyor. Mümkün olduğunda hem yemek odası, hem çay-kahve saatleri için oturma alanı, hem yemek pişirme ve hazırlama bölgesi, hem bulaşıkların yıkanması ve ortalığın temiz tutulması için geniş bir lavabo alanı, hem de tüm mutfak aletlerini saklayacak bir depolama alanını içinde barındırması gereken mutfakların alanları küçük olduğunda her şeyi sığdırmak ve buna rağmen boğucu olmayan şık ve göz alıcı bir modern tasarım yaratmak o kadar da kolay olmasa gerek. 

Küçük mutfakları kullanışlı ve şık bir dizaynla buluşturmak, mutfak ünitesi seçimlerinden fayansların desen ve dokusuna kadar pek çok faktörün son derece incelikli ve ayrıntılı bir şekilde tasarlanmasını gerektiriyor. Bu yazımızda küçük alanlı mutfağını yenilemek isteyen ya da yeni evinin mutfağını yaptıracak olan okurlarımız için ilham verici ve çarpıcı 7 farklı küçük mutfak planını derledik.   (Eğer bu mutfak tasarımlarından ilham alarak mutfağınızı profesyonel mutfak tasarımcıları ile yeniden yaratmak istiyorsanız homify sayfalarındaki mutfak planlayıcıları sekmesine tıklayarak size en yakın profesyonellere tek tıkla ulaşabilirsiniz. )

Penceresi olmayan bir odayı nasıl aydınlatabilirim ?

Yaşadığımız evlerin daha keyifli ve daha zarif bir hale gelmesi, estetik ve şık bir dekorasyona sahip olması için mobilya seçimleri, duvar kağıtları, oda düzenlemeleri kadar aydınlatmanın da büyük önemi vardır. Aydınlatmalar, odaların, salonların, mutfakların gün ışığı olmadığı zamanlarda yeterli aydınlığa sahip olması, dekorasyon içerisinde bulunan eşyaların pırıl pırıl parlaması ve dekorasyonun şıklığını ortaya koyması açısından yeterli bir aydınlatma yapılması gereklidir. Yeterli bir aydınlatma için aydınlatma elemanlarının yanında dekorasyon içerisinde yer alan püf noktalarına dikkat ederek aydınlatmanın daha can alıcı bir hale getirebilirsiniz.  Oda içerisinde  yapılan aydınlatmaların daha aydınlık olması için öncelikle oda planlamasının doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.  Aydınlatma elemanını yerini doğru belirlemek için oda içerisinde yer alan pencere, ayna, cam gibi yapılar analiz edilmeli ve bu analize göre uygun bir aydınlatma yeri seçilmelidir. Peki oda içerisinde pencere veya gün ışığının girmesini sağlayacak bir açıklık yok ise aydınlatma daha dikkatli yapılmalıdır. Çünkü hem gün ışığı olmayan hem de yapay ışığı yansıtacak mobilyaların ve yansıtıcı özelliği bulunan aksesuarların bulunmaması oda içerisinde aydınlatma yapmayı zorlaştıracaktır. Bu nedenle oda içierisinde yer alan bir çok etken dikkatli bir şekilde irdelenmeli ve dekorasyon ile aydınlatma uyumlu olarak yapılmalıdır.

Penceresi olmayan odaların aydınlık olması için öncelikle duvarlardan işe başlanılmalıdır. Duvar renklerinin seçimleri açık tonlarda seçilmelidir. Bu sayede aydınlatma elemanının sağladığı ışık, odanın daha aydınlık olmasını sağlayacak  ışığın oda içine daha eşit  yayılmasına ve koyu renklerin ışığı absorbe ederken  açık renkler ışığı yansıttığından  eşyalar üzerindeki aydınlığın daha fazla olmasını sağlayacaktır.  Penceresi olmayan odalarda aydınlatma yaparken dikkat edeceğimiz bir diğer nokta zemin kaplama malzemeleridir. Zemin kaplama malzemeleri genelde ahşap başta olmak üzere, fayans, seramik, flexi glas malzemeleri kullanılarak elde edilir. Evinizde veya penceresiz bir oda da aydınlatma yapmak istediğinizde zemin kaplama malzemesi seçimine dikkat etmeli, hem açık renklerde ve açık tonlarda zemin kaplama malzemesi seçmeli, hem de ışığı yansıtan, ışığın oda içinde dağılmasını sağlayan malzemeler seçilmelidir. Bu nedenle oda için seçeceğiniz zemin kaplama malzemesi fayans, seramik veya parlak yüzeylere sahip falexi glass olmalıdır. Ahşap kullanmak istediğinizde lake yüzeylere sahip ahşap malzemeler kullanabilirsiniz.

 Penceresiz odalarda aydınlatma yaparken oda içerisinde yer alan mobilyalara da dikkat edilmeli, duvar renkleri, zemin kaplamalarında olduğu gibi yine açık renklere ve parlak yüzeylere sahip mobilyalar tercih edilmeli,  ışığın yansımasını sağlayan, oda içinde açık renkleri ile aydınlık duran mobilyalar tercih edilerek gün ışığının olmadığı  bir odanın daha aydınlık olması sağlanabilir. Oda aydınlatılmasında kullanılacak aydınlatma elemanı da çok önemlidir.  Oda için tercih edeceğiniz ampul, avize, abajur, sarkıtma lamba gibi aydınlatma elemanlarının beyaz ışıklı olanları ve aydınlatma güçleri yeterli olanları seçilmeli, oda içerisinde göz sağlığını koruyan, yeterli parlaklık ve aydınlık sağlayan, beyaz ışıklı aydınlatma elemanları kullanılmalıdır.

Penceresi olmayan odalarda yapılacak aydınlatmalar için duvar süslemeleri olarak portre, tablo, resim gibi aksesuarlar kullanılarak süslenmelidir. Bu aksesuarları seçerken oda içinde aydınlık ve ferah bir hava katmalı, açık renklere sahip görselliğe sahip olmalıdır. Oda içerisinde yapılan bütün aydınlatma çalışmaları içerisinde sırıtmamalı, penceresi veya ışıklığı olmayan oda içerisinde yapılan aydınlatmaya katkı sağlayan aksesuarlar olmalıdır.

Penceresi olmayan odalar için yapılacak dekorasyonlar hakkında bilgi edinmek, zevkinize uygun dekorasyon örneklerinden yararlanabilirsiniz. Yapacağınız aydınlatma için örnek aydınlatma dekorasyonlarını inceleyebilir,   homify adresinde yer alan örnekleri inceleyerek istediğiniz dekorasyonları ve aydınlatmaları yapabilirsiniz. Bu sayede daha aydınlık, daha ferah daha zarif, daha şık dekorasyonlar yaparak daha yaşanılabilir, daha keyif alınabilir alanlar oluşturabilirsiniz.

Göz alıcı mutfak duvar kağıdı modelleri ve mutfak fayansları

Mutfak dekorasyonu hem işlevsellik yönünden, hem de görsel açıdan değerlendirilmesi gereken bir mevzudur. Sadece yeme içme ihtiyacının karşılandığı bir mekan olarak algılanmamalıdır. Mutfak dizaynının pekala günlük rutinlerimizde önemli derece etkili olduğunu biliyoruz. Mutfak dolaplarından yemek masasına, bir mutfağın tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlarız.  Bazen de mutfak dekorasyonunu değiştirmek, bambaşka bir hava katmak isteriz. Mutfak dizaynını sağlamak her zaman için tüm mutfağı değiştirme yolundan geçmiyor. İstenildiği taktirde sadece yenilenen duvar dekoru sayesinde, bambaşka bir mutfak görünümü sağlanabilir. İlginizi çekebilecek mutfak dekorasyonu örnekleriyle derlediğimiz, Dekorasyonda mutfak için duvar kağıdı örnekleri yazımızı ayrıca inceleyebilirsiniz. Gerek mutfak duvar kağıtları, gerekse mutfak fayansları; özetle dekoratif duvar kaplamaları ile etkileyici bir mutfak görünümüne sahip olmak sanıldığı kadar zor olmayabilir. Hangi stil dekorasyon uygulayacağınızı belirleyip, istenilen tarzlarda veya desenlerde uyumlu ya da aykırı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Öte yandan mekanda dekorasyonu tamamlayıcı unsur olarak de değerlendirebileceğiniz mutfak duvar kağıtları ve fayansları, gerektiğinde fazla aksesuar kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırabilir. Şık ve modern mutfak modelleri ile yeni dönem duvar kağıtları ve fayans modelleriyle alanları olduğundan daha geniş veya dar gösterebilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz mutfak duvar kağıtları ve mutfak fayans modellerinden oluşan mutfak örneklerini inceleyebilir, mutfağınıza uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz. 

Banyo duvar kaplaması için göz kamaştırıcı fikirler

Banyolarda yapılan yenileme, kuşkusuz ki en çok sıkıntı çıkaran ve sizi en çok zorlayan işlemlerin başında gelir. Bir yandan odanın nem sorunu ile uğraşırken bir yandan da odanın geri kalanının dekorasyonu ile uğraşmak insanı zorlayan  ve emek isteyen bir iştir. Yenileme işlemi içinde  duvar kaplamaları için kullanılacak malzemeye karar vermek,  kaplamalar ile şık dekorasyonlara imza atmak için alternatif fikirler gereklidir. Alternatif fikirler arasında bir çok malzeme türü yer alırken homify duvar kaplama modelleri göz alıcı güzellikleri ve banyolar ile uyumları ile dikkat çekiyor.    Banyo içinde yer alan fayans, lavabo, karo gibi kaplama malzemeleri ile yapacağınız dekorasyon banyonuzun şık ve estetik olduğu kadar ferah ve iç açıcı bir banyo olmasını da sağlayacaktır. Banyo duvar kaplamaları için size alternatif fikir oluşturacak örnek modelleri birlikte inceleyelim.

Rustik bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 10 fikir

Mutfak tüm ailenin bir araya geldiği, yemek yeyip, sohbet ettiği önemli bir alan. Hele ev hanımları için vakitlerinin çoğunu geçirdikleri bir bölüm. Mutfaklar farklı tarzlarda dekore edilebiliyor. Bunlardan biri de rustik tarz. Rustik tarz kısaca kır evi tarzı olarak özetlenebilecek bir tarz. Açıkta bırakılan ahşap kolon ve kirişlerin, sıvanmamış taş ve tuğla duvarların karakterize ettiği tarz mutfaklara çok yakışıyor. Mutfakta doğallığın hakim kılınmasını sağlayan bu tarzda mutfaklar yaratmak çok da zor değil. Taş, ahşap, fayans ve porselen kullanarak kolayca yaratabilecek bu tarz mutfaklar için 10 farklı örnek hazırladık. Siz de mutfağınızı rustik bir cennete çevirmek istiyorsanız bu ipuçlarını kaçırmayın.

Banyomu planlarken nelere dikkat etmeliyim?

Evlerimizin temizlik ve bakım ihtiyaçları için çok sayıda gerecin muhafaza edildiği, buna rağmen diğer mahallere göre daha küçük alana yerleşen mekanları banyolardır. Ferahlatan atmosferiyle  sizi karşılayan bir banyo, günlük yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olabilir. Banyolarımızı büyüteç altına aldığımızda, aslında çok sayıda eşya, gereç, elektronik alet ve makinalar, temizlik ve bakım ürünlerini küçük bir alanda muhafaza etmeye çalıştığımızı fark edeceksiniz. Diğer yaşam alanlarına göre çok daha küçük yer ayrılan banyolarımızda, bu kadar gereç ve çok sayıda eşyanın düzen ve kontrolünü sağlamak için, banyo planlaması yapmak işlerimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Çamaşır makinesi ve diğer gereçlerin konumu ile ilgili planlama yapılması gerekir,  lavabo, küvet ya da duşakabin geçişlerini kısıtlayabilir ya da rahatlatabilir. 

Kirli su giderleri ve temiz su giderleri ile ilgili su tesisatının çıkış noktaları küvet, duşakabin, lavabo ve çamaşır makinelerinin konumunu belirleyecektir. İnşa edilmek üzere olan bir banyo planı için, kirli su gider noktaları belirlenmeden önce küvet, duşakabin, lavabo gibi banyo elemanlarının yeri belirlenir, plan yapılır. Kapı girişine yakın lavaboya ulaşmak pratik ve fonksiyonel bir yaklaşım olacaktır. Bulunuyorsa klozet ve lavabo banyo kapısına daha yakın noktalarda, geçişi engellemeyecek şekilde planlanır. Banyoda yeterli alan varsa bağımsız küvet ve duşakabin kapı girişine en uzak noktalarda kolaylıkla planlanabilir. İyi bir havlandırma sistemi, bakım ve temizlik sonrası ferahlatan bir banyo atmosferi hayatınızı kolaylaştıracaktır. Banyo fayansları ise uygulanacak stil ve malzeme kalitesi kontrol edilerek, uzun ömürlü, estetik görünüş katan seramik, mozaik, mermer gibi materyaller kullanılabilir. Fonksiyonel detayları belirli başlıklar altında incelemek üzere, banyonuzu planlarken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında bir liste hazırladık, işlerinizi kolaylaştıracağını umuyoruz.

Dekorpa Teklif Al