Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Ahşap ve fayans zemin kaplamaları nasıl kullanılmalıdır ?

Barınma ve yaşam alanı olarak kullandığımız evlerimizin dekorasyonunun muhteşem olması, ısı yalıtımı sağlayarak soğuk havalardan koruması,  estetik bir görünüm sağlayarak renk uyumu oluşturması ve şık bir dekorasyon oluşmasına katkı sağlaması için  oda zeminleri kaplama malzemeleri ile kaplanır. Bu malzemeler odaların dekorasyonlarını daha estetik bir hale getirirken aynı zamanda ısı yalıtımı sağlayarak evin içindeki şartlandırılmış havanın sıcaklığını korurken aynı zamanda ev ısıtmasında  tasarruf yapmanızı sağlar.  Oda zeminlerinin kaplanması için ahşap parkeler, fayans, seramik karo kaplama malzemeleri, kompozit malzemelerden yapılmış kaplama malzemeleri gibi çok çeşitli kaplama malzemeleri vardır.  Oda zeminlerinin kaplanma sebepleri arasında oda içinde oluşturulacak renk dekorasyonun zemine göre yapılması önemli yer tutmaktadır. Bir oda içinde yapılacak olan oda dekorasyonu, öncelikle duvar ve zemin renkleri baz alınarak yapılmalı ve zemin ile uygun renklerde mobilyalar, aydınlatmalar ile oda dekorasyonu tamamlanmalıdır. Bu nedenle zemin kaplamaları çok önemli olmaktadır. Zemin kaplamaları aynı zamanda ısı yalıtımı, hijyen, sağlık, temizlik, bakım gibi etkenlerden dolayı  daha çok tercih edilmektedir. Peki fayans ve ahşaplar evlerimize ne gibi avantajlar sağlamakta ve uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir ? 

Eğer evinizin zeminine zemin kaplama yaptıracaksanız öncelikle malzeme seçimlerinde titiz davranmalısınız. Dikkat edeceğiniz  ilk nokta renk uyumu olacaktır. Zemin kaplama malzemesinin rengi oda dekorasyonu ile aynı tonlarda olmalı, açık renklere sahip olmalı, aydınlatmayı yansıtarak odanızın daha aydınlık olmasını sağlamalıdır. Ayrıca, hijyenik açıdan ve sağlık açısından toz, kir barındırmamalı, kolay temizlenebilir olmalı, görselliği kadar hijyenik olması da gerekmektedir. Bu nedenle zemin kaplaması olarak tercih edeceğiniz malzemeler arasında ahşap malzemeler ve fayanslar ön plana çıkmaktadır. Ahşap malzemelerin temizlenmesinin kolay olması, sağlık açısından riskinin bulunmaması, odanıza doğallık kazandırması, bakımlarının kolay olması nedeniyle tercih edeceğiniz ve odalarınızın zeminini kaplatacağınız malzemelerdir. Ahşap malzemelerin ısı geçirgenliği çok düşük olduğundan  ısı yalıtımı ve evinizin daha az enerji harcanarak ısıtılmasına katkısı vardır. Fayans kaplamalar da, görsellik, renk ve desen uyumu, kolay temizlenebilir olması, kir ve toz tutmaması, uzun ömürlü oması nedeniyle evlerinizde tercih edebileceğiniz diğer kaplama malzemeleridir. Fayansları istediğiniz renk ve desenlerde yaptırabildiğiniz için zeminlerde istediğiniz şekillerin resimlerin ve sembollerin oluşmasını sağlayarak evinizin daha dekoratif daha görsel olmasını sağlayabilir, duvar dekorasyonlarınızın özel bir çalışma yapmaya gerek kalmadan estetik ve dekoratif olmasını sağlayabilirsiniz. Fayans kaplama malzemelerinin ısı geçirgenliği ahşap malzemelere göre daha fazla olduğu için  fayans kaplamadan  önce zemin altına strafor yalıtım malzemeleri kaplatmalı ve fayans kaplamaların ısı geçirgenliğini artırmalısınız. Bu sayede evinizi ısıtma da tasarruf sağlayacağınız gibi  ısı yalıtımı da yapmış olursunuz. 

Fayans ve ahşap kaplamalar,  metre kare başına maliyet olarak  en uygun olan kaplama malzemeleridir. Ayrıca, uygulanması, renk seçim imkanı, görsel özellikleri, yüzey parlaklığı, bakımının kolay olması, uzun ömürlü olması, doğal malzemeler olması ve dekorasyonunuzu hem görsel olarak desteklemesi hem de doğal bir dekorasyon haline getirmesi nedeniyle tercih edeceğiniz malzemeler olmalıdır.  Ahşap ve fayans kaplama malzemeleri oda zeminleri dışında bütün odalarda duvarlara da kaplayabilirsiniz. Duvar dekorasyonları için  emek, zaman ve para harcamak yerine istediğiniz tür kaplama malzemesini seçerek duvara uygulamalı ve duvar dekorasyonunuzu daha uygun bir maliyetle daha dekoratif bir şekilde yapabilirsiniz. Evlerinize ve odalarınıza yapacağınız zemin kaplamaları ve duvar kaplamaları için örnek kaplamaları incelemek, fikir edinmek ve evinizin yapısına uygun olan en ideal kaplama malzemesini seçebilmek adına homify zemin dekorasyonları sayfalarını incelemelisiniz. Sayfamızda yer alan mutfak, banyo, oturma odası dekorasyon örneklerinde yer alan zemin ve duvar kaplama örneklerinden zevkinize, evinizin yapısına ve tarzınıza uygun olan dekorasyonu evinizde uygulayarak görsel, şık ve zarif bir eve sahip olabilirsiniz.

10 şık duşakabin cam modeli

Banyolar, banyolarımız ! Konu banyo dekorasyonu olunca çoğu zaman insanların gözü korkar. Çünkü banyolar genellikle işlevsel yanı ön planda tutulan mekanlardır. Bu sebepten ötürü banyo dekorasyonu çoğunlukla meşakkatli bir iş olarak görülür. Diğer yandan, banyo dekorasyonuna özen göstermeyi gereksiz bulan insanlar da mevcuttur. Üstelik binalar inşa edilirken en dar alanların genellikle banyolara ayrılması, bu düşüncenin ne kadar yaygın olduğunun bir göstergesidir. Fakat banyolar, zannedildiğinden daha büyük bir öneme sahip olan alanlardır. Bir banyo sizin yalnızca temizlik ihtiyacınızı gidermez. Evet, görünürdeki tek işlevi budur fakat stres dolu modern dünyada yorgun bir biçimde işten eve geldiğinizde, iyi bir biçimde dekore edilmiş banyonuzda günün stresini atmak istemez misiniz ? Eğer cevabınız evet ise, yazımızın kalan kısmını dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Banyolar yalnızca işlevsel açıdan önemli değil. Banyo dekorasyonu, üzerinizde sahip olduğu/olabileceği pozitif ya da negatif etkileri sebebiyle oldukça kritik bir öneme sahiptir. Doğru bir biçimde dekore edilmiş bir banyo ruhunuzu arındırır. Peki bir banyoyu doğru biçimde dekore etmenin formülü nedir ? Bu soruya yanıt vermeden önce yapmanız gereken şey nasıl bir banyo istediğinize karar vermektir. İster evden çıkmadan önce hazırlandığınız bir mekan düşleyin isterseniz de işten gelince arınacağınız bir banyonun hayalini kurun. Fakat daha önce yapmanız gereken şey banyonuzda nasıl bir havanın hakim olacağına karar vermektir. Sonrasında ise, banyonuzu dekore edebileceğiniz neredeyse sınırsız çeşitle tanışabilirsiniz. Banyonuzu dekore ederken çok sayıda farklı ögeden faydalanabilirsiniz. Fayanslar bu ögelerin başında gelir. Eğer eklektik tarzda bir banyo isterseniz değişik renklerde fayanslara yer vermeniz doğru olacaktır. 

Banyonuzu dekore ederken bir küvete veya bir duşakabine ya da her ikisine birden yer verebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize ve beğenize kalmış durumda. Eğer tercihinizi duşakabinden yana kullanacak olursanız, banyonuza kendi imzanızı atma noktasında tercih edebileceğiniz seçenekler arasına duşakabin camları da girer. Duşakabin camları kimi zaman banyonuzun bütün havasını etkileyebilir. Bu yüzden duşakabin camı seçimine özen göstermeniz gerekmekte. Geniş, düz ve saydam bir duşakabin camı tercih etmek banyonuzu ferah bir yer haline getirebilecekken, tercihinizi düz camlar yerine buzlu camlardan yana kullanmak banyonuzu farklı kılabilir. Bu yazımızda sizlere 10 farklı duşakabin camı örneği paylaşmaya çalışacağız. Banyonuzu dekore ederken bu örneklere benzer camlar kullanabilirsiniz. Fakat daha fazla örneği incelemek isterseniz, Homify'ın banyo kategorisine göz gezdirebilirsiniz. 

Eski banyoların şaşırtıcı değişimleri

Eski banyo dekorasyonunuzdan sıkıldınız mı? Pas ve kireç tutmuş lavabo bataryaları, kirlenmiş duvarlar, solmuş fayanslar, siyahlaşmış köşe ve kenarlar banyoyu kullanırken keyfinizi kaçıran detaylardır öyle değil mi? Bu görüntüden sıkılıp banyonuzu yenilemeye karar verdiyseniz bu yazıda paylaşacağımız yenileme projeleri çok ilginizi çekebilir. Duvarlarından fayanslarına, mobilyalarından aksesuarlarına kadar yenilenen dekorasyonların yarattığı farklılık, banyo yenileme fikrinizi pekiştirecek. Öncesi ve sonrasıyla sunacağımız banyo yenileme projelerine gelin birlikte göz atalım.

Banyo dekorasyonunuzu kendiniz yenilemeyi planlıyorsanız, banyo dekorasyonunun en önemli parçası olan fayans seçimi hakkında fikir ve öneriler bulabileceğiniz “Banyo fayansları nasıl seçilir” başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Eski bir bina içinde modern ve şık bir daire

Şehir içlerinde yer alan apartmanların bir çoğu eski. Bu nedenle, bu eski apartmanlarda konumlanan dairelerimizde hem şık ve modern bir görünüm oluşturmak, hem de özellikle banyo ve mutfak gibi odalara işlevselliklerini yeniden kazandırmak için iyi bir tadilata ihtiyaç duyuyoruz. Eskimiş zemin kaplamaları, modası geçmiş vitrifiye, doğru düzgün çalışmayan aksamlar, belki tamirat nedeniyle defalarca kırıp dökülmüş ve sonra yeniden, uyumsuz bir şekilde döşenmiş seramikler, fayanslar, eskimiş elektrik hatları, elektrik düğmeleri… Bunlar yalnızca görsel olarak problem yaratmıyor, fonksiyonel olarak da işlevlerini yerine getiremez oluyorlar. 

Dairelerimizi yenilemek, görünen ve görünmeyen aksamlarını modernleştirmek ve hatta zaman zaman duvar yıkıp duvar örerek odaların şekillerini değiştirmek evimize yeni bir soluk getirecektir. Bu işlemler sonucunda, ev sanki sıfır bir inşaattan alınmış gibi bile görünebilir!

Bugün sayfamızın konuğu olan daire de tam olarak bu şekilde, komple tadilat görmüş bir ev. Eski bir binanın için de konumlanan ve profesyonel bir mimarlık firması tarafından renove edilen evin fotoğraflarına gelin, hep birlikte bakalım.

Banyo duvar kaplaması için göz kamaştırıcı fikirler

Banyolarda yapılan yenileme, kuşkusuz ki en çok sıkıntı çıkaran ve sizi en çok zorlayan işlemlerin başında gelir. Bir yandan odanın nem sorunu ile uğraşırken bir yandan da odanın geri kalanının dekorasyonu ile uğraşmak insanı zorlayan  ve emek isteyen bir iştir. Yenileme işlemi içinde  duvar kaplamaları için kullanılacak malzemeye karar vermek,  kaplamalar ile şık dekorasyonlara imza atmak için alternatif fikirler gereklidir. Alternatif fikirler arasında bir çok malzeme türü yer alırken homify duvar kaplama modelleri göz alıcı güzellikleri ve banyolar ile uyumları ile dikkat çekiyor.    Banyo içinde yer alan fayans, lavabo, karo gibi kaplama malzemeleri ile yapacağınız dekorasyon banyonuzun şık ve estetik olduğu kadar ferah ve iç açıcı bir banyo olmasını da sağlayacaktır. Banyo duvar kaplamaları için size alternatif fikir oluşturacak örnek modelleri birlikte inceleyelim.

Yılbaşı için mutfağımı nasıl dekore edebilirim ?

Koca bir yılı geride bırakmak üzere olduğumuz şu günlerde hepimizin kafasında yılbaşı için evimizi süsleme, dekore etme ve noelin ruhuna uygun bir şekilde dekore etme fikirleri var.  Evimizi noel için süsleyebilmek, evimizin içinde her nokta da noeli hissedebilmek için bir dekorasyon bütünlüğü sağlamalı veya her odayı farklı bir konsepte dekore ederek noelin ruhunu yansıtmalısınız.  Yılbaşı süslemeleri içerisinde dekorasyonu en zor olan odalardan birisi de mutfaktır. Mutfak dekorasyonu başlı başına bir iş iken bir de yıl başı süslemesi de bir o kadar zordur. Mutfaklarınızda bir yıl başı süslemesi yapmak için bir çok farklı noktaya dikkat etmeli, mutfağınızı noele hazır hale getirirken dekorasyon estetiğini de korumanız gereklidir. Bir yıl başı süslemesi için öncelikle mutfağınızı hangi yoğunlukta süslemek istediğinize karar verin. Noel gecesi aileniz ve misafirleriniz için hazırlayacağınız yemekleri ve içecekleri servis edeceğiniz için çok yoğun bir süsleme de yapabilirsiniz veya yoğunluğu daha az olan süslemeleri de tercih edebilirsiniz. Yapacağınız noel süslemeleri ve dekorasyonu için öncelikle büyük eşyalardan başlamalı, büyük mutfak eşyalarını noele göre süsleyerek dekore etmelisiniz.

Mutfak içinde yıl başı dekorasyonu için mutfak dolapları, buz dolabı gibi büyük mutfak eşyalarını noel renkleri olan kırmızı ve beyaz ile donatmalısınız. Ana renklerini korumak adına yapışkanlı renkli folyolar tercih edebilir, istediğiniz renklerde ve desenlerde süsleme yapabilirsiniz.Yapışkanlı renkli folyolar ile mutfak dolaplarınızın dış yüzeylerini kırmızı ve beyaz renk ile dekore ederek noel ruhuna uygun bir hale getirebilirsiniz. Yapışkanlı folyolar kolay sökülebildiği için ve iz bırakmadıkları için kolayca temizlenerek mobilyalarınız orijinal renklerine kavuşabilirler.  Mutfak dolaplarınızdan sonra süslemeniz ve dekore ederek noel ruhuna uygun hale getirmeniz gereken bir diğer mutfak ekipmanı da mutfak tezgahıdır. Mutfak tezgahları mutfak dolapları ile modüler olarak birleşip set oluşturduklarından sadece mutfak dolabını süslemek estetik bir noel dekorasyonu oluşturmayacaktır. Bu nedenle mutfak tezgahlarını da dekore etmeniz gereklidir. Mutfak tezgahlarını süslemek için öncelikle mutfak dolaplarına yaptığınız süslemeler ve dekorasyona uygun bir dekorasyon fikri oluşturmalısınız. Mutfak dolaplarını sadece kırmızı renge boyamışsanız tezgahı beyaz renge, veya kırmızı beyaz rengin bir arada kullanıldığı bir dekorasyon yapmışsanız tezgahınız da aynı renklerde dekore edilmelidir. Bu sayede uyumlu bir noel süslemesi yapmış olursunuz. Mutfak tezgahlarının karşısında bulunan mutfak y-fayans ve seramikleri de desenlerine göre süslenebilir, yapışkanlı folyo ile estetik bir görünüm kazandırılabilir veya olduğu gibi bırakılarak dekorasyon güzelliği korunabilir. Ancak renkleri çok aykırı ve göze batan renklerde ise mutlaka yıl başına uygun renklerde süslenmesi gereklidir.

Mutfakların noele göre dekore edilmesinde en önemli aşamalardan birisi de noel yemeğinin yeneceği yemek masasının noele göre dekore edilmesidir.  Yemek masası, süsleri, rengi, masa düzeni gibi bir çok faktöre göre düzenlenmeli, tavandan sarkıtma aydınlatmalar, mum ve renkli ışıklar ile özel bir noel masası haline getirilmelidir.Yemek masasında aileniz ile, akraba ve dostlarınız ile yemek yerken noelin ruhunu yaşayacağınız, her noktası ile size noel gecesinde olduğunuzu hatırlatacak bir süsleme ve dekorasyon yapmalısınız. Yemek masası aydınlatması yapılırken tüm mutfak da göz önünde bulundurulmalı, mutfak aydınlatması noele uygun bir şekilde yapılmalıdır.  Mutfağınızda bulunan aydınlatma elemanlarında yer alan ampuller sökülerek kırmızı ve beyaz renkli ışıklar saçan ampuller ile değiştirilmeli, mutfağın her köşesinden kırmızı ışıkların yayılması sağlanmalıdır. Ayrıca mutfak tezgahının, mutfak adasının üzerine özel bir noel aydınlatması yapılmalı, yemeklerin hazırlanması ve servis edilmesi aşamalarında noel ruhu yaşatılmalıdır.

Noel için yapacağınız mutfak dekorasyonun estetik zarif ve noel ruhuna uygun olmasını sağlamak için özgün fikirler üretmeli, fikir edinmek için homify mutfak dekorasyonlarının yer aldığı sayfaları ziyaret edinerek zevkinize uygun, tarzınızı yansıtan noel ruhunu yansıtan dekorasyonlardan istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Otuz yıllık dairenin muhteşem dönüşümü

Sayfamızın bugünkü konuğu otuz yıllık bir apartman dairesi. Şehir hayatının zorunluluğu olan ve çoğunluğumuzun yaşam alanlarını oluşturan apartman daireleri yapıldıkları dönemin mimari trendlerini ve dekorasyon ve konfor anlayışını sergiliyor. Ancak zaman değiştikçe hem mimari tarzlar hem de dekorasyon üslupları değişiyor. Dairelerimiz günümüz şartlarındaki yaşamımıza ve beğenilerimize uyumsuz kalıyor. Üstelik zaman içerinden yapılan ufak tefek tadilatlar genelde pek de ideal sonuç vermiyor, kırılan dökülen fayansların yerine konulmuş uyumsuz fayanslar, duvarları delip geçen kablolar, klima boruları gibi görüntüler ortaya çıkıyor. Her trend değişiminde yeni daireler almayacağımıza göre, ve elbette her trend değişiminde eski apartmanlar yıkılıp yerine yenileri inşa edilmeyeceğine göre yapılabilecek mantıklı tek şey dairemizi profesyoneller aracılığıyla tadilata sokmak. Böylece eski dairelerimizi zamane ihtiyaçlarımızı karşılayacak, tarz olarak çağdaş ve güncel, beğenilerimize hitap eden hale getirebiliriz. Bu işin profesyoneller tarafından planlı bir şekilde yapılması ise hatalı uygulamalara, çirkin görüntülere ve en önemlisi de sonradan ortaya çıkabilecek ve maddi-manevi yük olacak problemlere karşı alınacak en etkili önlemdir. 

Bu sayfamızda işte böyle bir projeyi gezeceğiz. Koreli dekorasyon firması Salad Bowl Design eski, demode ve kötü tadilatlar geçirmiş bir daireden bakın nasıl da çağdaş, zarif ve şık bir konut yaratmış.

Banyo fayansı ne renk olmalı?

Kültürümüzde hamam kavramı olduğu için banyoyu dinlenme ve rahatlama alanı olarak da kullanmak bizim için sıra dışı bir durum değil. Eskiden birçok evde banyo olmaz, insanlar yıkanmak için hamamın yolunu tutarlarmış. Ruhen ve bedenen temizlenmenin bir tören gibi gerçekleştiği hamam sefaları günümüzde devam etse de, evlerimizin banyoları da artık yalnızca işimizi görüp bir an önce terk ettiğimiz alanlar olmaktan çıktı ve tıpkı kültürümüzde olan hamamlar gibi birer dinlenme ve rahatlama alanları olarak da görev yapmaya başladı.

Bundan 20-30 yıl önce konutlarda banyo için ayrılan alan oldukça küçüktü. Ondan daha da önce, evlerde hiç banyonun olmadığı, yıkanmak için hamama gidilen ya da bir leğen ve maşrapa eşliğinde mutfağa çökülen dönemlerin ardından oldukça iyi bir gelişme… Ancak elbette yeterli değil! 

Günümüzde tıpkı mutfak için ayrılan alanlar gibi, banyo için ayrılan alanlar da genişledi. Bu da banyo dekorasyonu konusunda daha geniş çaplı çalışmalar yapma gereği doğurdu. Banyoların fayanslarından vitrifiye çeşitlerine, aydınlatmasından aksesuarlarına kadar binlerce çeşit içinde zevkimize ve bütçemize en çok hitap eden modelleri seçme imkanımız var. 

Banyo dekorasyonunun en belirleyici unsurlarından biri de rengi. Seçtiğiniz rengin sizi rahatlatması, banyoyu ise şık göstermesi gerekiyor. Beğenileriniz doğrultusunda açık ya da koyu renkleri seçebilir, desenli ya düz fayansları tercih edebilirsiniz, ancak bunu yaparken renk uyumlarına ve aydınlatmaya da azami önem vermeniz gerekmekte.

Bakalım çalışmalarını homify sayfalarında sergileyen banyo tasarımcıları ve iç mimarlar hangi renk kombinasyonlarını tercih etmişler…

Mutfağınızın şıklığını arttıracak duvar dekorasyonları

Daha önceki mutfaklarla ilgili yazılarımızda da belirttiğimiz üzere yeme-içme, başka bir deyişle gastronomi kültürünün yeni şehirli sınıftan insanlar arasındaki hakimiyetiyle birlikte mutfakların evlerdeki rolü hem işlev olarak hem de geçirilen zaman açısından arttı. Bu da mutfakların dekorasyon dünyasındaki oynadıkları rolün de artmasına yol açtı. Bir mutfak tasarlamak aynı zamanda, (en azından diğer dekorasyon alanlarından) daha teknik bir iş de olduğundan, bu zor iş için harcanan mesai de yukarıda değindimiz artan rolle doğru orantılı olarak arttı, ayrıntılar daha bir önem kazandı, tarzlar çoğaldı, malzeme konusunda daha ince elenip sık dokunmaya başlandı.

Mutfak dekorasyonu konusundaki bu artan çeşitlilik kısa sürede mutfak duvarlarının dekorasyonuna da sirayet etti. Mutfaklar daha öncesinde uzun yıllar fayans hakimiyeti altındaydı. Ancak hem teknolojinin hızla gelişip su, buhar ve yağ gibi dekorasyon açısından tehlike arz eden etkenlere dayanıklı materyaller sağlaması, hem de dekorasyon tarzlarında çeşitlilik arayışları sebebiyle, hala büyük önemini korumakla birlikte, tek başına hakimiyetine artık sahip değil, bu konuda son yıllarda büyük bir çeşitliliğe ve seöme şansına sahip olduğunuzu belirtelim.

Mutfak konusu belirttiğimiz üzere teknik bir konu olduğundan insan çoğu zaman tek başına işin içinden çıkamıyor. Bu da gayet normal, zira; tasarım, renk, materyal ve teknikle ilgili hususları bir arada düşünmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Bu yüzden mutfak dekorasyonu konusunda uzmanlara başvurmaktan lütfen çekinmeyin. Bu konuda sitemizdeki uzmanlardan da faydalanabilirsiniz.

Genelde mutfak, özelde de mutfak duvarı dekorasyonu hakkında çok şey yazılıp çizilebilir ancak her zaman yaptığımız gibi görseller üzerinden gitmek daha pratik olacaktır diye düşünüyor ve sizi şimdi farklı ülkelerden derleğimiz örnekler eşliğinde mutfak duvar dekorasyonu konusuna daha yakından bakmaya davet ediyoruz.

Zaman içinde eski moda kalmış bir mutfağın harika değişimi

Bugünkü Önce & Sonra sayfamızın konuğu hem küçük ve kasvetli hem de demode kalmış bir mutfak. Bu mutfak bir dönemin popüler malzemesi olan parlak yüzeyli, beyaz kare fayanslarla komple döşenmiş, dolaplarda ise koyu renkli ahşap kullanılmış. Tezgah beyaz mermer. Aydınlatma ise epey yanlış bir şekilde biçimlendirilmiş ve mekanı aydınlatayım derken çalışma alanlarına koyu gölgeler düşmesine neden oluyor. 

Aslında mutfak dolapları  ve tezgah oldukça iyi durumda. Eski modalar, büyük olasılıkla yetersizler, ve dar mekanın ve kötü aydınlatmanın da etkisiyle epey kasvetli görünüyorlar. Bakın, işi alan dekorasyon firması bu alanı nasıl komple değiştirecek ve açık planlı, ferah ve modern bir mutfağa dönüştürecek.

Kasvetli bir mutfaktan pırıl pırıl bir mutfağa muhteşem dönüşüm

Mutfak tadilatı yapmak için onlarca sebep var. Mutfağın iyice eskimiş olması, fayansların, seramiklerin kırık dökük olması, mutfak dolaplarının kapanmaması/açılmaması, çekmecelerin pratik olmaması vs. bu sebeplerin başında gelse de, başka nedenlerle de mutfağımızı değiştirmek isteyebiliriz. Örneğin kötü tasarlanmış bir mutfak ölü alanların oluşmasına neden olabileceği için yetersiz ve işlevsiz kalabilir. Ayrıca, aydınlatma çalışması iyi yapılmamış, doğal gün ışığı almayan ve buna rağmen bir iki lamba ile aydınlatılmaya çalışılan bi mutfakta koyu gölgeler oluşacak ve bu durum da, bu mekanda iş yapmayı zorlaştıracaktır. Ayrıca, eski moda bir mutfağı ya da kendi zevkimize hitap etmeyen bir mutfağı değiştirmek istemek da son derece normal ve anlaışılır bir durumdur, değişim için mutfağın illa eski püskü olması gerekmez.

İster kocaman bir aileye her gün yemek yapıyor olalım isterse de yalnızca kendinize ve yalnızca ara sıra yemek yapıyor olalım, bu işi bir işkence halinden çıkarıp keyif haline getirmek için ihtiyaçlarımıza ve zevklerimize hitap eden iyi bir mutfak tercih etmeliyiz. Hepimizin kendi deneyimlerimizden de bildiği üzere, mutfaklar yalnızca yemek yaptığımız yerler de değil. Çoğumuz yemeklerimizi mutfak masasında yemiyor, en azından kahvaltımızı mutfakta yapmıyor muyuz? Üstelik, aile ve arkadaşlarımızın  ev içerisindeki iki numaralı toplantı yeri de mutfaklar. Bazen sohbet eşliğinde yemek hazırlığı yaparken, bazense iki fincan kahve eşliğinde muhabbet ederken hepimizin mutfakta geçirdiği zaman iyice artmıyor mu? O halde, evin belki de en popüler mekanı olan mutfaklarımızın kusursuz olması için çok fazla nedenimiz var…

Bugünkü Önce & Sonra sayfamızın konuğu da bir mutfak. Arjantinli bir mimarlık firması tarafından gerçekleştirilen tadilat çalışmasında, eski, yetersiz ve kasvetli bir mutfağın yerini ferah, geniş ve işlevsel bir mutfak almış. Üstelik bu yeni mutfak çok da şık! Bakalım bu mutfağın eski hali nasılmış ve yenilerken ne gibi değişiklikler yapılmış.

Daha şık bir ev için 10 dekorasyon fikri

Dekorasyon, bir evin ruhudur. Yazıya bu şekilde başlamak yapabileceğimiz en doğru şeydir. Çünkü, evinize ve odalarınız karakteristik bir hava ve bir ruh kazandırmanın yegane yolu, doğru şekilde düzenlenmiş bir dekorasyondan geçmektedir. Eğer, evinizin kendi başınıza oldukça fazla zaman geçirdiğiniz ya da ailenizle samimi sohbetler ederek arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz bir mekan olduğunu hatırlarsanız, evinizde doğru bir dekorasyona yer vermenin önemini de anımsarsınız. Peki ya doğru dekorasyon nedir ? Önce bunu açıklamak gerek. Doğru bir dekorasyon, mekana baktığınız zaman hiçbir eğretilik göremeyeceğiniz dekorasyondur. Bu şekilde dekore edilen mekanlar, kendine has bir hava taşır. Ayrıca, eğer şıklık fonksiyonellikle birlikte sunulmuş ise, ortaya harika bir dizayn çıkabilir. İşte biz de bu yazımızda sizlerle güzel bir dekorasyonun ipuçlarını oda oda değerlendirerek paylaşmaya çalışacağız. Baştan uyaralım, sınırlı sayıda örneğe yer verebileceğimiz için, genel örnek kategorimizi ziyaret ederek uzmanlar tarafından seçilmiş binlerce örneğe yakından bakabilirsiniz. 

Öncelikle bahçe dekorasyonları ile başlayalım. Bahçe dekorasyonları, kimi zaman bir lüks olarak görülür. Ya da kimi zaman bir masa sandalye takımı ile bu işin hallolabileceği fikrine kapılır insanlar. Fakat, bahçe dekorasyonu göründüğünden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, çoğu kez emeklerinizin karşılığını keyifle alabileceğiniz bir mekandır bahçeler. Özellikle ilkbaharda ve yaz aylarında, arkadaşlarınızla ve ailenizle keyifle zaman geçirebilmenize olanak sağlar. Bahçe dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken ilk nokta, doğru bir peyzaj düzenlemesidir. Yani bahçenizdeki araziyi ıslah etmeden, dekorasyona başlamamalısınız. Diğer yandan, bahçenizde kullanacağınız mobilyaların zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına da özen göstermelisiniz.

Bahçeden sonra üzerinde durmamız gereken mekanlardan biri de banyolar. Banyolar, günün yorgunluğunu ve stresini attığınız mekanlardan biridir, hatta en önemlisidir de denilebilir. Sade bir banyo da bu amaçta iş görür. Fakat eğer gerçekten dinlenmek ve arınmak istiyorsanız, banyo dekorasyonunuza özen göstermek zorundasınız. Öncelikle, banyo dekorasyonlarında, en çok özen gerektiren konuların başında doğru fayans seçimi gelir. Çünkü bir banyoda genel bir hava yaratmanın en etkili yolu fayansları kullanmaktan geçer. İşte bu sebeplerden ötürü, banyonuzda zevkinize göre ister renkli ister düz beyaz fayanslar kullanabilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz, dekorasyonunuzla çok büyük çatışma yaratmadığı sürece tercihinizi renkli fayanslardan yana kullanmanızdan yana. Bu sayede banyonuzda daha renkli bir ortam yaratabilirsiniz. Banyo dekorasyonlarında karara bağlanması gereken en temel konulardan biri de, küvet ve duşa kabin ayrımıdır. Aslında bu ayrımda en çok söz sahibi olan şey, sizin duş kültürünüzle alakalıdır. Eğer duşta uzun uzun kalıp bu işi zorunluluktan ziyade keyif için yapıyorsanız, banyonuzda bir küvete yer vererek banyolarınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ama yok sizin tercihiniz hızlı ve seri bir duştan yana ise, sizin için doğru tercih bir duşa kabin. Duruma göre, banyonuzda bu iki tercihe birden yer verebilirsiniz. 

Dekorasyon konusunda tek tek gezdiğimiz mekanlardan sonuncusu ise yatak odaları. Görünen ya da görünmeyen tüm mekanlar içinde en çok vakit geçirdiğiniz mekanlardan biri olan yatak odaları, dekorasyon konusu itibari ile de oldukça önemli bir mekan. Peki ya doğru bir yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı ? Yatak odası dekorasyonlarını yatak tercihi ve ışık konusu ile açıklamak mümkün. Bu noktada temel tavsiyemiz, rahat bir yatak seçmeniz. Yani, yatak seçimi sırasında görsellik sizin için ilk planda olmasın. Aksi halde, uykularınız kabusa dönebilir. Işık konusunda ise, ne çok parlak bir ışık ne de çok çok karanlık bir ışık tavsiye ediyoruz. Ortalama ile karanlık arasında loş bir ortam, uykularınız için daha elverişli bir atmosfer sunar. 

Dekorpa Teklif Al