Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Dekor değişikliğinin yetmediği zamanlar: Komple ev tadilatı

Hepimiz evlerimizin görünebilecekleri en iyi hallerinde olması için çaba gösteriyoruz. Rahat, konforlu, şık, zevklerimize hitap eden ve bizi yansıtan evler yaratabilmek için mobilyalarımızı değiştiriyor, dekoratif aksesuarlarla hoş ambiyanslar yaratmaya çalışıyoruz. Peki ama ya mobilya ve aksesuar değişiklikleri evlerimizi istediğimiz güzelliğe getirmeye yetmiyorsa? Eskimiş banyolar, yıpranmış fayanslar, düzgün çalışmayan mutfak dolapları, eski moda ünite ve tezgahlar, kirlenmiş duvarlar, ısı yalıtımı olmayan kapı ve pencereler… Saymakla bitmez bu durumlardan birkaçı ya da hepsi evlerimizde söz konusu ise, durum tamirat ve/veya ufak tadilatlarla kurtarılamaz dereceye gelmiş demektir. İster halihazırda yaşadığımız ev olsun ister taşınmayı planladığımız ev, Böyle bir durumda, evlerimizde huzur içinde yaşayabilmemiz için ihtiyacımız olan öncelikli şey, komple ev tadilatıdır. Bu sayfamızda komple tadilat görmüş evlerin odalarından oluşan bir derleme yaptık. Umarız sizler de bu çalışmalardan ilham alacak bazı nitelikler bulabilirsiniz.

Türkiye den 8 kullanışlı mutfak tasarımı

Mutfak bir evin kalbidir. Gün içerisinde yemek hazırlığıyla uzun saatlerin geçtiği, yemeklerin yendiği, tüm ailenin bir araya toplandığı, hatta bazen misafirlerin bile ağırlandığı bu mekan içimize sinen, güzel ve işlevsel bir yapıdaysa, yemeklerimiz daha keyifli hale gelir. Eskimiş, kötü durumdaki bir mutfakta kimsenin ne yemek yapası he de yemek yiyesi gelir. Çatlamış, kırılmış fayanslar, damlatan armatürler, yıptanmış lavabolar, kötü görünen, yetersiz dolaplar, tezgahlar, dağınık bir alan, kötüaydınlatma, ne kadar temizlerseniz temizleyin asla pırıl pırıl görünmeyen bir mutfak… Kim böyle bir yerde mutlu olabilir ki? Mutfak sevgiyle ve emekle özdeşleşen bir yerdir, evin en baştaki çalışma alanıdır ve kesinlikle evin maliklerinin beğenilerine uygun, ihtiyaçlarını karşılayan ve tam olarak içine sinen bir şekilde olmalıdır.

Mutfak tadilatı yaptırmaya karar verdiğinizde seçimlerinizi çok iyi yapmalısınız. Kötü kaliteli ve kısa sürede yıpranacak ürünlerden kaçınmakta fayda var. Yaptıracağınız mutfağı yıllar boyunca kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Badaa yaptırır gibi sık sık mutfak değiştirmek pek mümkün olmuyor. Buna ne maddi imkanlar dayanır ne de telaşı, uğraşısına dayanılır. Dolayısıyla, bir kez mutfak yaptırdık mı, bunu belki de on yıllarca kullanacağımızı göz önünde bulundurmak çok çok önemlidir. Bütçemizi zorlamak durumunda kalsak dahi mümkün olduğunca kaliteli ürünler seçnek bu bağlamda büyük önem taşımaktadır. Ayrıca özel bir merakınız yoksa, geçici trendlere pek itibar etmemek ve yıllar boyunca kullanılsa da asla demode olamayacak, sade ya da klasik stillere yönelmek doğru bir yaklaşım olabilir.

Bugün sayfamızda yeni mutfak yaptırmayı planlayan okuyucularmızın özellikle ilgilerini çekecek, tamamı ülkemizden en güzel ve kullanışlı mutfak modellerini inceledik. Umuyoruz ki, sizler de aralarından kendi hoşunuza giden, ihtiyaçlarınıza cevap verecek türde bir mutfağa rastlarsınız.

Bebek odası duvar kağıtları için yaratıcı fikirler

Bir yaşam alanını dekore ederken başvurabileceğiniz birçok dekoratif araç mevcuttur. Bu cümleyi biraz daha açmak gerekirse, dekorasyonunuza imzanızı atabileceğiniz birçok farklı dekoratif araç vardır. Örnek vermek gerekirse, yemek odanızda masa sandalye takımınız, ilgi çekebilme potansiyeline en çok sahip ögelerdir. Diğer yandan, fayanslar bir banyo için ilgi odağı haline gelebilirler. Başta da dediğimiz gibi, evinizde, her alanda farklı farklı yardımcınız mevcuttur.

Evinizi dekore ederken, size yardımcılık yapacak ögelerden biri de duvar kağıtlarıdır. Kimi zaman bir dekorasyonun tamamlayıcı unsuru, son fırça darbeleri olan bu kağıtlar, kimi zaman da yalnızca duvarlar açık kalmasın diye kullanılır. Fakat ortada şüphe götürmeyen bir şey var ise, o da özellikle bebek odasında duvar kağıtlarının büyük söz sahibi olduğudur. Öyle ki, eğer bebek odanıza karakteristik bir kazandırmak isterseniz, en büyük yardımcınız bu duvar kağıtları olacaktır. Örnek vermek gerekirse, erkek bebekler için dekore edilen odalarda mobilyalarda ve özellikle duvar kağıtlarında mavi tonların kullanımı inanılmaz yaygındır. Ya da bu durum kız bebekler için pembe tonları olarak kendini gösterir. Bazılarına göre cinsiyetçi bir yaklaşım olsa da, mavi ve pembe çok uzun zamandan beri cinsiyetleri simgelemektedir. Bebek odanız için duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı belli başlı hususlar vardır. Bu yazımızda bu noktalardan bahsetmeye çalışacağız. Fakat eğer daha fazla örneği yakından incelemek niyetinde iseniz, çocuk odası kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bebek odanız için duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken hususların başında hiç şüphesiz renk seçimi gelir. Duvar boyalarının aksine, duvar kağıtları tek renk veya desenden oluşmaz. Daha çok farklı renklerin ve/veya desenlerin bir araya gelmesiyle elde edilen bu duvar kağıtlarında, hakim olan rengi özenle seçmelisiniz. Çünkü dekorasyonda kullanılan renkler, psikoloji üzerinde inanılmaz etkilidir. Üstelik bu etkilerin yetişkin bireyler üzerinde gözlemlendiğini söylersek, minik bebeğiniz üzerinde ne derece etkili olduğunu siz de anlayabilirsiniz. İşte bu sebepten ötürü, bebek odası için duvar kağıdı seçimi sırasında, renk tercihi özenle yapılmalıdır. Bu noktada yapabileceğiniz en doğru tercih, elinizden geldiğince açık tonları seçmek olacaktır. Çünkü açık renkler psikoloji üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Üstelik yapılan araştırmalar, açık renklere sahip ortamda yetişen çocukların, hayatlarının ilerleyen kısımlarında optimist ve lider ruhlu olduklarını gösteriyor. İşte bu yüzden bebek odası için duvar kağıdı seçerken açık tonlar tercih etmek oldukça önemlidir. Beyaz, sarı, pembe, mavi ya da bu tarz doğal açık tonlar bebek odası için seçeceğiniz duvar kağıtlarında bulunabilecek en iyi alternatiflerdir. 

Bir diğer önemli konu ise, seçeceğiniz bebek odası duvar kağıdında bulunacak desendir. Piyasada birçok farklı desene sahip olan bebek odası duvar kağıdı bulunsa da,  bebek odasına uygun olduğunu düşündüğümüz örnekleri yazımızın kalanında görebilirsiniz. Fakat bu konuda söylenebilecek en doğru şey, sevimli ve tatlı desenler seçmeniz gerektiği. Örnek vermek gerekirse, ilkokulda hepimizin çizdiği gibi güneşli bir günde bir çiftlik evi, güzel bir alternatif olabilir. Diğer yandan gökkuşağı renklerinin tekrarlanmasıyla elde edilmiş bir duvar kağıdı, bebeğinizin renklere aşina olması için güzel bir tercih olabilir. Belki de bu sayede büyük bir ressamın yetişmesini sağlamış olursunuz, kimbilir. Ya da açık renklerle çizilmiş müzik notaları da hoş bir tercih olabilir. 

Sonuç olarak, bebek odası duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken iki temel etmen mevcuttur. Bunlardan ilkine göre, elinizden geldiğince açık renkler seçmeniz gerektiği. Bir diğeri ise bir bebeğin veya bir çocuğun hoşuna gidebilecek ve hayal gücünü geliştirebilecek desenler tercih etmeniz gerektiği yönünde. 

Kasvetli bir mutfaktan pırıl pırıl bir mutfağa muhteşem dönüşüm

Mutfak tadilatı yapmak için onlarca sebep var. Mutfağın iyice eskimiş olması, fayansların, seramiklerin kırık dökük olması, mutfak dolaplarının kapanmaması/açılmaması, çekmecelerin pratik olmaması vs. bu sebeplerin başında gelse de, başka nedenlerle de mutfağımızı değiştirmek isteyebiliriz. Örneğin kötü tasarlanmış bir mutfak ölü alanların oluşmasına neden olabileceği için yetersiz ve işlevsiz kalabilir. Ayrıca, aydınlatma çalışması iyi yapılmamış, doğal gün ışığı almayan ve buna rağmen bir iki lamba ile aydınlatılmaya çalışılan bi mutfakta koyu gölgeler oluşacak ve bu durum da, bu mekanda iş yapmayı zorlaştıracaktır. Ayrıca, eski moda bir mutfağı ya da kendi zevkimize hitap etmeyen bir mutfağı değiştirmek istemek da son derece normal ve anlaışılır bir durumdur, değişim için mutfağın illa eski püskü olması gerekmez.

İster kocaman bir aileye her gün yemek yapıyor olalım isterse de yalnızca kendinize ve yalnızca ara sıra yemek yapıyor olalım, bu işi bir işkence halinden çıkarıp keyif haline getirmek için ihtiyaçlarımıza ve zevklerimize hitap eden iyi bir mutfak tercih etmeliyiz. Hepimizin kendi deneyimlerimizden de bildiği üzere, mutfaklar yalnızca yemek yaptığımız yerler de değil. Çoğumuz yemeklerimizi mutfak masasında yemiyor, en azından kahvaltımızı mutfakta yapmıyor muyuz? Üstelik, aile ve arkadaşlarımızın  ev içerisindeki iki numaralı toplantı yeri de mutfaklar. Bazen sohbet eşliğinde yemek hazırlığı yaparken, bazense iki fincan kahve eşliğinde muhabbet ederken hepimizin mutfakta geçirdiği zaman iyice artmıyor mu? O halde, evin belki de en popüler mekanı olan mutfaklarımızın kusursuz olması için çok fazla nedenimiz var…

Bugünkü Önce & Sonra sayfamızın konuğu da bir mutfak. Arjantinli bir mimarlık firması tarafından gerçekleştirilen tadilat çalışmasında, eski, yetersiz ve kasvetli bir mutfağın yerini ferah, geniş ve işlevsel bir mutfak almış. Üstelik bu yeni mutfak çok da şık! Bakalım bu mutfağın eski hali nasılmış ve yenilerken ne gibi değişiklikler yapılmış.

Banyo dekorasyon modelleri

Evlerimizde genellikle en küçük alanların ayrıldığı, en az özenin gösterildiği bölümler banyolar. Oysaki günde defalarca kullandığımız, vaktimizin anlamlı bir bölümünü çevirdiğimiz, hem kişisel hijyen hem rahatlama ve hatta zaman zaman kafa dinleme yeri olarak kullandığımız banyolar çok daha fazlasını hak ediyor.

Yeni inşa edilen evlerde ve dairelerde banyolara nispeten de olsa geniş alanlar ayrılmaya başlandı. Dar alanlardan kurtarılan banyolara zaman zaman dışa açılan geniş pencereler eklendi, böyle bir imkanı olmayan banyoların ışıklandırılmasına gereken önem verildi, ve dahası, artık banyolarımızın dekoru tabandan tavana, fayanstan armatürlere birbiriyle uyumlu, bir konsept dahilinde tasarlanmaya başlandı.

Bu sayfada birbirinden oldukça farklı boyutlara ve konseptlere sahip, ancak her biri en iyi şekilde dekore edilmiş banyo örneklerini derledim.

Banyoların yeni trendi: Mor ve lila tonları

Hamam kültüründen gelen bir halk olduğumuz için banyoda dinlenme ve rahatlama bizim için sıra dışı kavramlar değil. Eskiden birçok evde banyo olmaz, insanlar yıkanmak için hamamın yolunu tutarlarmış. Ruhen ve bedenen temizlenmenin bir ritüel tadında gerçekleştiği hamam sefaları günümüzde de devam etse de, evlerimizin banyoları da artık yalnızca işimizi görüp bir an önce terk ettiğimiz alanlar olmaktan çıktı ve tıpkı kültürümüzde olan hamamlar gibi birer dinlenme ve rahatlama alanları olarak da görev yapmaya başladı.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar konutlarda banyo için ayrılan alan oldukça küçüktü. Ondan daha da önce, evlerde hiç banyonun olmadığı, yıkanmak için hamama gidilen ya da bir leğen ve maşrapa eşliğinde mutfağa çökülen dönemlerin ardından oldukça iyi bir gelişmeydi… ancak yeterli değildi. Günümüzde tıpkı mutfak için ayrılan alanlar gibi, banyo için ayrılan alanlar da genişledi. Bu da banyo dekorasyonu konusunda daha geniş çaplı çalışmalar yapma gereği doğurdu. Banyoların fayanslarından vitrifiye çeşitlerine, aydınlatmasından aksesuarlarına kadar binlerce çeşit içinde zevkimize ve bütçemize en çok hitap eden modelleri seçme imkanımız var. 

Bu sayfamızda asaletin, ihtişamın ve lüksün rengi olarak bilinen mor rengin kullanıldığı banyo dekorasyonlarını derledik. Ülkemizden ve dünyadan çeşitli iç mimar, dekoratör ve tasarımcının çalışmalarını görebileceğiniz bu örnekler sayesinde, mor rengini ve çeşitli tonlarını banyonuzda ne şekilde kullanabileceğiniz konusunda fikirler edinebilirsiniz.

Mutfak duvarı uygulamalarında nelere dikkat etmeliyim ?

Mutfaklar, ev hanımlarının özellikle görsel olarak dekore ettiği, naif, estetik ve şık alanlardır. Ev hanımları kendi tecrübeleri ile mutfak düzenlemeleri yaptıkları gibi dışarıdan uzman yardımı alarak ana tasarımı da kendi düşünceleri ışığında yaparlar. Mutfaklar, ev hanımlarının yemek pişirmek için zaman geçirdikleri, ailecek yemek yenilen ve vakit geçirilen, dekorasyonun şıklığına göre misafirlerin ağırlandığı, çay ve kahve keyfi yapılan alanlardır. Bu nedenle dekorasyon yapılırken çok titiz seçimler yapılarak şık bir mutfak ortaya çıkarılması için iyi ve detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bir mutfak dekorasyonunda mutfak mobilyaları olan mutfak dolapları, mutfak tezgahları, mutfak ekipmanları, mutfakta kullanılan diğer araç gereçler, zemin kaplaması, duvar kaplaması aydınlatma tasarımı gibi detaylar kadar mutfak dolabı ile mutfak tezgahı arasında kalan mutfak duvarının dekorasyonu da çok önemlidir. Bu alanda yapacağınız tercihler hem dekorasyonun zarifliğini belirleyecek hem de mutfak dolabı ve mutfak tezgahının uyumu ile görselliğini ortaya koyacaktır. Bu nedenle bu alanın dekorasyonunu yaparken çok titiz davranmalı, zevkinize uygun renkler seçmeli aynı zamanda mutfak mobilyaları ile uyumlu renkler olmasına özen göstermelisiniz.  Mutfak için mobilya üreticileri genel olarak ankastre mutfak üretip mutfak dolabı, mutfak tezgahı ile birlikte mutfak duvarının malzemesini de mobilyalara uygun olacak şekilde paket olarak sunar. Sizin yapmanız gereken bu paketler içinde tarzınıza uygun olan mutfağı seçmektir. Ancak mutfak mobilyası üreticileri hem maliyetin düşük olmasını sağlamak hem de mutfak mobilya montajının daha kolay yapılması amacıyla kalitesi düşük olan kaplama malzemesi kullanırlar. Bu aşama da sizin yapmanız gereken mutfak içinde kullanılabilecek malzemeleri incelemek ve kaliteli kaplama malzemeleri seçmek olacaktır. Mutfak tezgahının bulunduğu alanlarda kaplama malzemesi olarak  taş malzemeler, ağaç malzemeler, mozaikler, fayanslar, seramikler, plastik malzemeler, 3D stiker çıkartma yapışkanları, cam tuğlalar kullanılabilir. Bu malzemelerden sizin zevkinize uygun olan ve mutfağınızın genel dekorasyonunuzu bozmayacak olan malzeme seçilerek mutfak dolabı ve mutfak tezgahı arasında kalan alan dolap ve tezgahın görselliğini artırabilir. Peki bu malzemeleri seçerken ve duvar uygulaması aşamalarında nelere dikkat etmeliyim ? 

Mutfak duvarları için malzeme seçiminden duvar uygulamasına kadar dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bu noktaların başında malzeme seçimi gelir. Mutfak duvarınız için seçeceğiniz malzeme öncelikle kaliteli bir malzeme olmalıdır. kalitesiz olan malzeme yüzey estetiğini çok kısa sürede kaybedeceğinden kısa bir süre içinde tekrar bir duvar uygulaması yapmak zorunda kalırsınız. Bunun için kesinlikle kalite olarak iyi bir malzeme seçmelisiniz. İkinci nokta ise  seçeceğiniz malzemenin mutfağın genel dekorasyonuna uyumlu olması, dekorasyon içinde sırıtmaması gereklidir.  Mutfak duvarları için üretilen malzemeler genel olarak parlak yüzeylere sahip ve yansıtıcı özellikle malzemelerdir. Bu malzemeler ışığa maruz kaldığında ışığı yansıtarak mutfağın içinde hem aydınlık bir alan oluşmasını sağlar hem de diğer mobilyaların daha parlak görünmesine neden olarak mobilyaların yüzey estetiğini ortadan kaldırır. Bu nedenle seçimlerinizde olumsuz olan bu etkeni göz önünde bulundurmanız gereklidir. Malzeme olarak seçeceğiniz renkler, mobilya renkleri ile özellikle dolap ve tezgah ile uyumlu olmalıdır. Bu sayede mutfağınızın şıklığı artmış olur. Mutfak kaplama malzemelerinin uygulanması aşamasında da dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır. Öncelikle yapıştırıcı malzemenin çok kaliteli olması ve yapışkan özelliğinin uzun ömürlü olması gereklidir. Bu durum malzemenin duvarda kalma süresini doğrudan etkilediği için çok dikkatli olmalısınız. Kötü kalite de bir yapıştırıcı kullanılması durumunda tekrar bir mutfak dekorasyonu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Mutfağınız için yapacağınız dekorasyona göre belirleyeceğiniz malzemenin mutfağınıza ve genel dekorasyona uyumlu olup olmadığı konusunda bir uzmandan yardım almalısınız. Eğer yardım alacağınız kimse yok ise homify mutfak dekorasyonlarının yer aldığı sayfalarımızı ziyaret eder örnek ve estetik mutfak duvarı uygulamalarından fikir edinebilir ve mutfağınıza bu uygulamaların benzerlerini yaptırarak zarif ve şık mutfak dekorasyonlarına sahip olabilirsiniz.

 

Eski banyoların şaşırtıcı değişimleri

Eski banyo dekorasyonunuzdan sıkıldınız mı? Pas ve kireç tutmuş lavabo bataryaları, kirlenmiş duvarlar, solmuş fayanslar, siyahlaşmış köşe ve kenarlar banyoyu kullanırken keyfinizi kaçıran detaylardır öyle değil mi? Bu görüntüden sıkılıp banyonuzu yenilemeye karar verdiyseniz bu yazıda paylaşacağımız yenileme projeleri çok ilginizi çekebilir. Duvarlarından fayanslarına, mobilyalarından aksesuarlarına kadar yenilenen dekorasyonların yarattığı farklılık, banyo yenileme fikrinizi pekiştirecek. Öncesi ve sonrasıyla sunacağımız banyo yenileme projelerine gelin birlikte göz atalım.

Banyo dekorasyonunuzu kendiniz yenilemeyi planlıyorsanız, banyo dekorasyonunun en önemli parçası olan fayans seçimi hakkında fikir ve öneriler bulabileceğiniz “Banyo fayansları nasıl seçilir” başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Evlerinizi şenlendirecek duvar dekorasyon fikirleri

Yeni teknoloji, malzeme, tasarım ve tarzların ortaya çıkmasıyla birlikte diğer tüm dekorasyon öğeleri gibi duvarlar da çok farklı biçimlerde, çok farklı malzemelerle ve çok farklı tarzlarda dekore edilmeye başlandı. Artık sadece oturma odalarında ya da salonlarda değil, mutfaklarda ve bebek odalarında hatta bahçelerde de herbiri birbirinden farklı, enteresan ve şık duvar dekorasyonları görmek mümkün. İşte biz de bu yazımızda her zaman olduğu gibi farklı coğrafyalardan örnekler sunarak değişik duvar dekorasyonları hakkında size yeni fikirler, yeni ilhamlar sunmaya çalışacağız. 

Duvar dekorasyonunda elbette dekore edilecek duvarın evin hangi bölümü olduğu önem taşıyor. Kimileri, özellikle yazlık, kır evi ya da bahçelerde taş duvarları tercih ederken, kimileri son yıllarda tekrar moda olan duvar kağıtlarını gündemlerine almakta. Özellikle mutfaklarda fayans ve karo kullanımından hala vazgeçilmemiş olmasına rağmen duvar kağıtları yavaş yavaş mutfaklarda da arz-ı endam etmeye başladı. Artık teknolojinin gelişmesiyle suya, buhara, yağa dayanıklı duvar kağıtları üretilmesi sebebiyle bu duruma şaşırmamak gerek. Bu yüzden başta mutfaklar olmak üzere tüm bölümlerde dekoratörler ve mekan sahiplerinin eli genişlemiş görünüyor. Bunun dışında duvarın dekorasyonunda sadece kaplamayla yetinenlerin yanında; ayna, raf, çerçeve ve fotoğraf gibi yan unsurlarla dekorasyonu destekleyen örneklere de rastlanmakta. Tüm bu unsurların birbiriyle uyumlandırılması konusunda zorluk yaşıyorsanız uzmanlardan yardım almaktan da çekinmeyin deriz.

Sitemizde de örneklerini göreceğiniz üzere duvar dekorasyounda neredeyse sınırsız alternatif bulunuyor. Evin hangi bölümündeki duvarların dekore edileceği belirlendikten sonra yapılması gereken materyale karar vermek yani; kağıt veya fayans mı kaplanacak, boya mı yapılacak yoksa natürel mı bırakılacak gibi soruları cevaplamak gerekir. Ancak burada bitmiyor her dekorasyon türü, aşağıda da örneklerini göreceğiniz üzere, kendi içerisinde de çok geniş bir yelpaze sunuyor. Kontrast gibi faktörleri göz önünde bulundurmak, hava, nem, buhar vs. gibi teknik detayları ve mekandaki diğer eşyalarla uyumu hesaba katmak, kısacası birden fazla değişkeni ele alarak değerlendirip ancak ondan sonra bir sonuca varmak gerekir.

Şimdi sizleri ülkemizden ve yurtdışından örnklerin  yardımıyla yukarıda bahsettiğimiz engin duvar dekorasyonu dünyasında bir gezintiye çıkarmak istiyoruz.

Otuz yıllık dairenin muhteşem dönüşümü

Sayfamızın bugünkü konuğu otuz yıllık bir apartman dairesi. Şehir hayatının zorunluluğu olan ve çoğunluğumuzun yaşam alanlarını oluşturan apartman daireleri yapıldıkları dönemin mimari trendlerini ve dekorasyon ve konfor anlayışını sergiliyor. Ancak zaman değiştikçe hem mimari tarzlar hem de dekorasyon üslupları değişiyor. Dairelerimiz günümüz şartlarındaki yaşamımıza ve beğenilerimize uyumsuz kalıyor. Üstelik zaman içerinden yapılan ufak tefek tadilatlar genelde pek de ideal sonuç vermiyor, kırılan dökülen fayansların yerine konulmuş uyumsuz fayanslar, duvarları delip geçen kablolar, klima boruları gibi görüntüler ortaya çıkıyor. Her trend değişiminde yeni daireler almayacağımıza göre, ve elbette her trend değişiminde eski apartmanlar yıkılıp yerine yenileri inşa edilmeyeceğine göre yapılabilecek mantıklı tek şey dairemizi profesyoneller aracılığıyla tadilata sokmak. Böylece eski dairelerimizi zamane ihtiyaçlarımızı karşılayacak, tarz olarak çağdaş ve güncel, beğenilerimize hitap eden hale getirebiliriz. Bu işin profesyoneller tarafından planlı bir şekilde yapılması ise hatalı uygulamalara, çirkin görüntülere ve en önemlisi de sonradan ortaya çıkabilecek ve maddi-manevi yük olacak problemlere karşı alınacak en etkili önlemdir. 

Bu sayfamızda işte böyle bir projeyi gezeceğiz. Koreli dekorasyon firması Salad Bowl Design eski, demode ve kötü tadilatlar geçirmiş bir daireden bakın nasıl da çağdaş, zarif ve şık bir konut yaratmış.

Aklınızı başınızdan alacak İtalyan mutfak modelleri

İtalyanlar’ın gastronomiye katkıları ve başat rollerinin tüm dünyada bilindiği ve takdirle karşılandığı hepimizce malum bir gerçektir. Böyle dominant bir gastronomi kültürünün, o kültüre ait mutfak dekorasyonları üzerinde yansımalarının olacağı muhakkaktır. İşte biz de bu yazımızda bahsini ettiğimiz mutfak dekorasyon tarzını, başta tarza adını veren İtalya’dan olmak üzere, ülkemizin de içinde bulunduğu farklı coğrafyalardan örneklerle destekleyip sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Artık her türlü gastronomi kültürünü şu ya da bu ölçüde etkileyen İtalyan mutfağının özelliği tek boyutlu olmayıp, kısır seçeneklerden oluşmak yerine çok fazla sayıda malzemenin, çok farklı tarzlarda pişirilip hazırlanması ve sunulmasıdır. Bu durumun doğrudan sonucu da yemek hazırlanan (ve çoğu zaman da yenilen) ortamın, yani mutfağın, geniş bir çalışma ve hareket alanı sağlama kapasitesine sahip olması gerekliliğidir. Bu yüzden herşeyden önce yapılması gereken, elbette mekanın izin verdiği ölçülerde, tezgaha olabilecek en geniş yerin ayrılmasıdır. Hem yiyecek maddeleri, hem de mutfakta kullanılan  araç gereç ve malzemeler diğer mutfak kültürleriyle karşılaştırıldığında görece daha fazla olduğundan dolap ve raf açısından da bir zenginlik yaratılması zaruridir. Akdeniz tarzını göz önünde bulundurduğumuzda İtalyan tarzı mutfak modellerinde başta beyaz olmakm üzere açık renk tonların hakim olacağını sözlemek sanırız yanlış olmayacaktır. Fayans ve karoların yanısıra, özellikle son dönemlerde duvar kağıtlarının da mutfaklarda boy göstermeye başladığı düşünüldüğünde, duvar dekorasyonu yönünden de çeşitlilik artmış durumdadır. Bu çeşitliliğin içinde doğru tercihi yapmak her zaman kolay olmayabilir, mutfak dekore etmek, normal dekorasyona oranla teknik unsurlar da içerdiğinden zor bir iştir. Dolayısıyla bu konuda seçim yapmakta zorlanıyorsanız ya da kafanız karıştıysa bu yazımızın da dahil olduğu, sitemizdeki yazılara göz atabilir veya uzmanların görüşlerinden faydalanma yoluna gidebilirsiniz.

Şimdi yazımıza her zaman olduğu gibi görseller yardımıyla devam edelim. İtalyan mutfak dünyasında yapacağımız bu seyahatle size yeni yeni fikirler ve ilhamlar sağlamaya çalışacağız.

Rustik stil mutfak nasıl dekore edilir?

Erken 20. yüzyıl çiftlik evlerine benzer dokular, doğal taş, tuğla, mermer ya da farklı renklerin kullanımıyla eskitme ahşap mobilyalar ve mutfak dolabı kaplamaları günümüzde de cazibesini koruyor. Doğal dokuları bir araya getirerek geçmişin izlerini taşıyan bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız rustik stil mutfak size hitap ediyor olabilir. Modern mutfak modellerinin fonksiyonelliği bir yana, artık mutfağınız gözünüzde sıradanlaşmış olabilir, tarihi dokulardan, eskitme ahşap ya da mermer kullanmaya sıcak bakıyor olabilirsiniz. Kemerli tuğla duvar dekorları ya da ahşap kirişlerle tasarlanan tavan dekorları ilginizi çekiyorsa rustik stil mutfak dizaynı ile ilgili örnek çalışmaları incelemeye başlayabilirsiniz. Her ne kadar doğal malzemelerle rustik stil mutfak dekore edecek kadar şanslı olmasanız da, bu ihtimali de doğal taş ya da kırmızı tuğla görünümünü veren üç boyutlu ithal ya da yerli duvar kağıtları ya da panellerle duvar, tavan ve döşeme zeminini kaplayarak değerlendirmek, eskitme usül bir görünüm kazandırmak mümkün. 

Modern teknolojileri rustik stil eskitme ahşap mutfak dolap ve rafları ardında kullanmak, günümüz gelişmiş teknolojileri, ev aletlerini ve makineleri dönemsel etkiler taşıyan mutfak dekorasyonuna kolaylıkla dahil edebilirsiniz. Tarihi atmosfer sıcaklığını yakalarken, günümüz modern ev aletleri, bulaşık makinesi ya da buzdolabı modellerini rustik stil mutfak dekorasyonu ile bağdaştıramıyor olabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz rustik stil mutfak modellerinde de görebileceğiniz gibi, modern cihazları mutfağın doğal dokularla ve motiflerle bezenmiş ambiyansını bozmadan kullanabilir, renkli ve eskitme ahşap mutfak dolaplarını elektronik cihazlarınızı muhafaza edecek şekilde tasarlatabilirsiniz. Özellikle estetik görünümü tamamlarken, işlevsel faktörleri de göz önüne almış olacak, rustil stil sıcak atmosferde yemeklerinizi pişirebilecek, hijyen sağlayacak ve gıda ürünlerini muhafaza edebileceksiniz. Hem tarihi izler taşıyan bir mutfak, hem otantik bir atmosfer oluşturmak rustil stil mutfak ile mümkün. Zemin döşemelerinde kullanılan ahşap  ya da mermerin yanı sıra, doğal malzemelerle döşeme zeminini kaplamayı herkes karşılayamabilir, dolayısıyla geçmişe ait dokular veya motifleri barındıran fayans modellerini değerlendirmek de çözüm olabilir. 

İmkanlar dahilinde doğal taş bir ocak kullanabilir, kırmızı tuğla kemerler, eskitme ahşap dokular ya da mermer yüzeyler kullanabilirsiniz. Koyu ahşap dokularının rustik stilde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra, hazlihazırda mutfak dizaynı ile uyumlu beyaz, zeytin yeşili ve krem rengi ahşap kaplamalar da uyumla tercih edilebilir. Çeşitli ağaçların kullanıldığı dekorlarda meşe, iroko, kiraz, ceviz, akçaağaç ve kayın gibi ağaç türleri mobilya, mutfak tezgahları ve dekoratif mutfak dolap ve raflarında kullanılabilir. Rustik stilin kır kokusu, dağ havası verdiği sıcak atmosferi günümüz koşullarına uygun tasarlanarak yeniden dizayn edilebiliyor. Country stil mutfak ile doğal malzemelerin kullanılması, ahşap, yerine göre tuğla ve taş dekorları ağırlıklı dekore edilmesi ile benzerlik gösterir. Evlerinize kır kokusu, dağ havası, tarihi bir esinti getirebileceğiniz rustik stil mutfak modelleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek üzere, sizler için derlediğimiz örneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Dekorpa Teklif Al