Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Bungalov: Tek katlı villalara en güzel örnekler

Tek katlı ya da yalnızca bir çatı odasına sahip sahip olacak şekilde çift katlı villalar yeniden popülerlik kazanmaya başladı. Genellikle tek kat üzerinde yer alan, yayvan olarak tanımlayabileceğimiz, verandalı bungalov tarzı evler dilimize kelimenin hatalı bir biçimde girmesi sonucu birçok kimse tarafından yanlış tahayyül edilebiliyor. Tatil yerlerinde gördüğümüz, çoğunlukla ahşaptan, tek göz, hatta bazen içinde tuvaleti bile olmayan ufak kulübeler akla gelse de, bungalovun esas anlamı yukarıda da belirttiğimiz üzere epey farklı. Bungalov kelimesi Hindistan'ın yirmi iki ana dilinden biri olan Guceratçadan alınma ve Bengal (yani Bangladeşli) usulü anlamına geliyor. Bungalov kelimesi hemen her ülkede farklı türde yapıları ifade etmek için kullanılsa da temel birkaç özelliği her yerde aynı. Bunların başında da tek katlı, yayvan yapıda olmaları geliyor. Bazı ülkelerdeki türlerinde alçak tavanlı, yarım bir üst kat yani çatı arası da bulunabiliyor. Bir diğer özellikleri ise mutlaka bir verandaya sahip olmaları. Ayrıca, bazı modellerde bodrum katı da bulunuyor. 

Bu sayfamızda oldukça kullanışlı olmaları nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin ve ileri yaşlarında konforunu düşünenlerin tercih ettiği bungalov tarzı evlerden bir seçki hazırladık. Farklı mimari prensiplere sahip olan bu konutlardan umuyoruz ki sizin ilginizi çeken modellerden de olacaktır.

Mükemmel bir tasarım örneği: Küçük ev, büyük proje

Mimarlık hem görselliğin hem de işlevselliğin bir arada olduğu, her iki özelliğin de eşit düzeyde önem taşıdığı bir sanat dalıdır. Mimarlık plastik sanatların bir parçasıdır, ancak ileri düzeyde mühendislik becerilerine sahip olma zorunluluğu gerektirir. Bu her biri birbirinden önemli iki dalda birden kusursuz çalışmalar yapan mimarlar diğerlerinden ayrılarak öne çıkarlar, yapıtları yalnızca kitleler tarafından beğenilmekle kalmaz, eslektaşları tarafından da yüceltilir. 

homify 360 sayfamızda bugün işte böyle özellikler taşıyan mimarlar tarafından tasarlanıp inşa edilmiş muazzam bir stüdyo daireyi konuk ediyoruz. Ufacık, eski bir yapının baştan aşağı yeniden yaratılması sonucu ortaya çıkan bu mükemmel konut, küçücük bir yapının bile büyük bir proje olabileceğinin kanıtı niteliğinde. Gelin bu müstakil yapıdaki stüdyo tipi evi hep birlikte daha yakından tanıyalım. 

Rustik dokunuşlu modern bir ev

Bugün Meksika'nın batısındaki Jalisco dağlarında bir gezintiye çıkıyoruz ve ilginizi çekeceğinize ve hayallerinizi süsleyeceğine emin olduğumuz bir eve konuk oluyoruz. Doğasıyla büyüleyen, dağlık bir bölgede, çam ağaçlarının arasında yer alan bu ev mimari yapısıyla, yapımında kullanılan yerel malzemelerle ve terakota renkleriyle de Meksika coğrafyasıyla mükemmel bir uyum içinde. Excelencia en Diseño isimli mimarlık firması tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş olan ev projesi estetik dokusu, ekolojik özellikleri ve etkileyici iç mekan görünümüyle homify sayfalarında öne çıkan evlerden biri oluyor.

Adana da çok şık bir yenileme projesi

Bugün büyük şehir, sanayi şehri, kültür şehri gibi nitelemelere konu olan pek çok ilin esamesinin okunmadığı yıllarda bile Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olan Adana, bu özelliğini hiçbir zaman kaybetmedi ve bundan sonra da kolay kolay kaybetmeye niyeti yok gibi görünüyor. Pamuk üretiminde çok uzun zamandır başı çeken, kendisiyle birlikte çevre illeri de kalkındıran ve neşeli insanı, sıradışı kent kültürü, bunaltıcı havası ve bir nebze de olsa serinleten baraj gölüyle bu göz alıcı kent, size hiçbir metropolü aratmadığı gibi burada bulamayıp da bir başka şehirde bulabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Tahmin edebileceğiniz üzere bu yazımızın konusu olan ev Adana'da bulunuyor. Çok şık ve iddialı bir yenileme projesinin konusu olan bu evin eski ve yeni halini yan yana koyup baktığınızda, ikisinin aynı ev olduğuna inanmakta güçlük çekeceksiniz. Dört dörtlük bir yenileme projesinden de ancak böylesi beklenir zaten. 

Evinize muhteşem bir giriş için 7 çarpıcı fikir

Bugünkü yazımızın konusu evlerimizin ana girişleri ve antreler. Bir evin ana girişi, o evin geri kalan kısmı ve ev sahipleri hakkında ilk izlenimlerin oluşacağı alandır. Birçok iç mimar evin ana girişini iş adamlarının kartvizitlerine benzetir; zira ne kadar özenli ve ne kadar eşsiz olduğunu gösteren bu küçük ancak önemli parça, ilk izlenimin oluşmasını sağlar. Üstelik yalnızca kapının kendisi değil, çevresinin düzenlemesi, aydınlatma ve içeri girince ilk gördüğümüz yer olan antre de bir evin ana girişini gösteren temel unsurlardır. Evin dekorasyonunu bir bütün olarak düşünmeli, bazı kısımları özenle dekore ederken bazı kısımları, örneğin ana giriş kapısı, balkonlar, banyo vs. atıl veya alelade bırakmamalıyız

Evin ana girişi evin mimari yapısıya da, genel dekorasyonu da ile uyum içerisinde olmalıdır. Şık, davetkar bir ana giriş için stil bütünlüğünin olması gerekmektedir.. Ayrıca, kişisel beğenilerimize uygun dekoratif unsurlar ile bu alan süslenebilir ve daha kişisel, benzersiz hale getirilebilir.

Bakalım bugün sayfamızda konuk ettiğimiz ve her biri bir diğerinden çarpıcı ana girişlerde ne gibi dekorasyon çalışmaları yapılmış…

Her tarz için uygun orta sehpa modelleri

Evlerimiz, yalnızca fiziksel açıdan bizlerin barınma ihtiyacını karşılayan mekanlar değildirler. Bunun aksine, bir ev gerektiği zaman, sahibinin huzurlu hissetme ihtiyacını da karşılar. Fakat bunun yolu, bahsi geçen evi iyi şekilde dekore etmekten geçmektedir. İyi biçimde dekore edilmiş bir evde yaşıyorsanız, o eve dair hissedeceğiniz son his o evin bir barınak olması olacaktır. Bundan önce size huzur veren bir mabet, zihninizi dinlendirebileceğiniz bir inziva mekanı, gündelik hayatın koşturmasından kaçıp kendinizle baş başa kalabileceğiniz özel bir alana dönüşecektir. Fakat yine söylediğimiz gibi, tüm bunların yolu o evi doğru biçimde dekore etmekten geçmektedir. 

Peki bir evi doğru biçimde dekore etmenin yolu nedir ? Veya bir evi dekore ederken nereden ve nasıl başlamak gerekir ? Biz bu yazımızda dolaylı olarak ikinci soruya cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle oturma odasının öneminden ve fonksiyonundan bahsetmek istiyoruz. Oturma odaları, bir evde en çok vakit geçirdiğiniz ikinci mekandır. Bu listede liderlik koltuğu yatak odasına aittir. Fakat yatak odanızda geçirdiğiniz vaktin çoğunda uyuyor olduğunuz düşünüldüğünde, bu listenin gerçek liderinin aslında oturma odası olduğu aşikardır. Gerek ailenizle eğlenceli zamanlar geçirirken, gerekse dostlarınızla samimi sohbetler ederken, tüm bunların hepsine genellikle oturma odası ev sahipliği yapmaktadır. İşte bu yüzden, baştaki mottomuzdan da hareketle, bu sıcak ve samimi zamanları daha da güzel hale getirmenin en etkili yolu, bu mekanları daha iyi biçimde dekore etmektir. Peki bir oturma odası nasıl olur da daha güzel bir hale gelir ? Aslında bu sorunun oldukça basit bir cevabı bulunmakta. Oturma odaları -ve dolaylı olarak salonlarda- en etkili dekorasyon araçlarının başında mobilyalar gelmektedir. Öyle ki, bu mobilyalar zaman içerisinde kendilerine has bir tarz ve akım kazanmışlardır. Bu sebepten ötürü oturma odanızı dekore ederken en büyük yardımcınız mobilyalarınız olacaktır. Fakat, bu mobilyalardan öyle bir tanesi var ki -kendisi bu yazımızın da yıldızı olacak- gerek bulunduğu konumla ve gerekse sahip olduğu ve/veya imkan verdiği görüntülerle oturma odanızın en çok ilgi çeken ögesi olabilir. Evet, orta sehpa modellerinden bahsediyoruz…

Orta sehpa modelleri, adından da anlaşılacağı gibi, bir oturma odasında yahut bazen bir salonda, koltukların ve/veya kanepelerin merkezinde bulunan, kimi zaman alçak gibi zaman yüksek, bazen büyük fakat genellikle orta genişlikte bulunan sehpalardır. Peki bir orta sehpayı özel yapan nedir ? Aslında bu soruya cevap olarak birçok şey söylenebilir. Fakat, genel olarak bir orta sehpada ilk olarak dikkat çeken unsurun sahip oldukları yüzeyler olduklarını söylemek hata olmayacaktır. İşte bu sebepten ötürü, bir orta sehpa satın alırken, sahip olduğu yüzeyi dikkatlice incelemelisiniz. Aslında bu noktada nasıl bir tercih yapacağınız tamamen size ve kişisel zevklerinize kalmış durumda. Klasik çizgilerden hoşlanan ve oturma odasında klasik tarzı hakim görmek isteyen okurlarımız, ahşabın ve ahşap hatların yoğunlukta olduğu bir orta sehpa seçebilirler. Çünkü siz de en az bizim kadar biliyorsunuz ki, ahşap klasikliğin kutsanmış materyalidir. Diğer yandan, oturma odasında modern ve farklı dekorasyonlar denemek isteyen okurlarımızca ahşap pek de akıllıca bir tercih olmayabilir. Bu noktada verebileceğimiz en mantıklı tavsiye, bu okurlarımızın tercihlerini cam yüzeye sahip orta sehpa modellerinden yana kullanmaları olacaktır. Üstelik cam yüzeyli orta sehpaların, neredeyse her zaman metal çerçeveyle desteklenmesi, oturma odanızda hakim olan modern dokunun bozunmamasına sebep olacaktır. 

Bir diğer önemli nokta ise, evinizde tercih edeceğiniz orta sehpa modelini, evinizde hakim olan tarza uygun biçimde seçmeniz gerektiği. Bu sayede hem evinizde hakim olan tarzın hükmünü bozmayacak hem de seçtiğiniz orta sehpa modeli ile evinizdeki dekorasyonun uyum kazanmasını sağlamış olacaksınız.

Orta sehpaların dekorasyonlar oluşturduğu uyumları, farklı modellerde orta sehpa modellerini ve bu konuda daha birçok şeyi görmek isteyen okurlarımızı, oturma odası kategorimize bekliyoruz…

Dağınık evler için pratik çözümler

Günümüzde ev hanımlarının en çok yadırgadığı şey evlerinin çok kısa bir sürede dağınık bir hale geliyor olmasıdır. Bu durum annelerin veya ev hanımlarının sürekli bir düzenleme hali içinde olmalarına neden olur. Homify bu tür evler için sizlere pratik fikirler sunarak evlerinizi daha temiz ve daha düzenli tutmanın yolunu açıyor. Daha düzenli evler için pratik fikirleri uygulayarak evlerinizin görsel ve daha düzenli olmasını sağlayabilir ve ev içinde sürekli bir derleme ve toplama modunda olmazsınız. Özellikle çocuklu aileler için uygulaması mecburi olan bu fikirler evinizin her odasında sürekli bir disiplin içinde olmasını sağlayarak dekorasyon güzelliğini ön plana çıkarıyor. yatak odası, oturma odası, salon, mutfak çocuk odası banyo gibi odalarda yapacağınız küçük dokunuşlar ile muhteşem evlere sahip olabilirsiniz.

Amerikan ev modelleri için farklı örnekler

Evler günümüzde yaşayan, nefes alan alanlar olarak kabul edildiğinden, barınma ihtiyacımız karşıladığımız ve günümüzde güzel olması için temelinden son düzenlemesine kadar titizlikle üzerinde çalıştığımız mekanlardır. Ev seçiminde kararsız kalıp, yeni bir yapacak veya yaptıracak isek bütün yapı firmalarının örnek evlerini inceleyerek, her ev modelinden biraz olmasını istediğimiz bir ev modeli belirleriz. Örnek aldığımız ev modelleri içerisinde; ingiliz tipi ev modelleri, irlanda tipi ev modelleri, isveç, norveç gibi soğuk ülkelerin en modellerinin yanı sıra amerikan, brezilya gibi orta amerika kuşağında kullanılan ve tasarımı yapılan ev modelleri de bulunur. Amerika; hem okyanusa kıyısı bulunması, hem de şehir olarak modern bir şehir kimliğine kavuşmuş olmasından dolayı ev modelleri bütün  ihtiyaçlara cevap veren farklı motif ve  farklı yapı tasarımları ile bizlere uygun ev modellerine sahiptir. Amerikan ev modelleri genellikle çok katlı, çatı katı bulunan,i evin bütün alanlarını ihtiyaçları doğrultusunda kullanabileceğiniz, kalabalık aileler için odası çok olan, garajından bahçesine, her türlü ihtiyacınıza cevap verecek şekilde ev modelleridir. Aslında bizleri düşündüğümüzde, ihtiyaç duyduğumuz ve duyacağımız tüm eksikliklere bire bir cevap veren ev modelleri olarak da görülebilir. Ülkemizde en önemli sorun sahip olduğumuz aracı bırakabilecek güvenli alanlara sahip olmayışımızdır. Bu faktörü göz önüne aldığımızda amerikan ev modelleri evlerinin alt katları hem bir garaj, hem de bir atölye şeklinde tasarlanmış ve ev içerisinden garaja bir kapı açılarak atölyeye girmek için evin dışını dolaşmak zorunda kalmadan ulaşım sağlanabilir şekilde tasarlanmış ve uygulanmıştır. Aynı şekilde her yerin beton ve kaplama taşlar ile kaplandığı ülkemizde  ihtiyaç duyduğumuz yeşil alanları, bahçeleri, amerikan ev modellerinde bulabiliyoruz.  Amerikan ev modellerinde ev bir caddenin kenarına kurulu ise caddeden en az 10 metre içeride olacak şekilde konumlandırılıp cadde kenarı yeşil alan olarak uygulanıyor, eğer cadde kenarında yer yok ise olabildiğince alan bırakılıp  yeşil alan yaratılmaya çalışılıyor. 

Ülkemizde kalabalık aile sayısı geçmişten beri oldukça fazla olduğundan kullandığımız evlerde odalar yetersiz kalmakta ve bir çok insan kendisine ait bir oda sahibi olmadan hayatını yaşamaktadır. Amerikan ev modelleri genellikle 2 katlı olarak planlanıp inşa edildiğinden hem oda sayısı hem de yaşam alanı sayısı oldukça fazla olmaktadır. Amerikan ev modellerinde çatı katları da oda olarak dekore edilip kullanılmakta, evleri geniş metrekarelere sahip evler olarak tasarladıkları içinde oda sayısı çok olmakta ve bu durum bir problem yaratmamaktadır.  Oda sayısı, bahçe, garaj gibi temel ihtiyaçları karşılayan amerikan ev modelleri aynı zamanda estetik ve şık tasarımları ile göz kamaştırmaktadır.Özellikle iki katlı inşa edilen ve üst katlarında açık bir verandası bulunan istediğiniz de üst katta güneşlenebileceğiniz istediğinizde bahçe keyfi yapabileceğiniz şık tasarımlar, zarif görsel halleri ile insanın içini açan ev modelleri olarak tercih edilmektedir. Dışarıdan baktığımızda insanın içini ısıtan, şık ve estetik tasarımları, bahçe ve yeşil alana sahip olması, istediğinizde güneşlenebileceğiniz alanların bulunması nedeniyle amerikan ev modelleri tercih edebilir ve istediğiniz gibi proje revizesi yapabilirsiniz.

Bir ev seçecek, veya ev inşa ettirecekseniz, kafanız karışık ise ve seçimler de kararsız kaldığınızda bir çok ev yapı firmasından yardım alabilir, ev örneklerini  inceleyerek karar verebilirsiniz. Kararsız kalmanız durumunda  homify ev modelleri bulunan sayfaları ziyaret ederek amerikan ev modellerini inceleyebilir ve istediğiniz beğendiğiniz ev modelini seçebilirsiniz.

Kiraladığım evde banyoyu güzelleştirmek için neler yapabilirim?

Kiralık evlerde oturmanın dezavantajlarından biri de evden her an çıkarılabilecek olmanın verdiği endişeyle kendi kendinize eve ciddi masraflar yapmak istememektir. Ev sahipleri çokça masraf üstlenmek istemezleri sadece kendi sorumlulukları olan temel sorunları çözmekle yükümlülerdir. Banyonuzun da her tür armatür ve bataryası çalışıyorsa ve teknik bir sorun söz konusun değilse onu düzeltmek için herhangi bir masraf yapmazlar. Bu durumda eğer siz banyonuzu güzelleştirmek istiyorsanız, sizin elinizi cebinize atmanız gerekir. Çünkü ihtiyaçtan ötesinin kişisel arzuya dayandığı düşünülür. Bu da sizi sorumu kılar.

Kiracı olmak mutlaka çirkin evlerde oturmak anlamına gelmemeli. Teknik olarak eksik olmasa da basit ve ucuz malzemelerle yapılmış banyolar estetik olarak gerçekten de hoş olmuyorlar. Öreğin ucuz seramik kullanmak için seçilen malzemeler, az satılan, arta kalmış, ucuza elden çıkarılan malzemeler olabiliyorlar. Bu da görsel tatmin sağlamıyor elbette. Ancak banyonuzu güzelleştirmek yine de elinizde. Ufak bir takım müdahalelerle, karşılayabileceğiniz oranda masraf yaparak, evden çıktığınızda yanınızda götürebileceğiniz eklemeler yaparak da banyonuzu daha çok sevebileceğiniz bir görünüme kavuşturmanız mümkün. Bunun için sizlere birkaç ipucu vereceğiz ama hayal gücünüzü kullanmaktan da kaçınmayın.

Ormanlık alanda modern bir konut projesi

Yeni ve modern konut projelerinde artık sıklıkla minimalist yaklaşımlar, yer yer endüstriyel mimariye kaçan özellikler, brütalizm gibi ana malzemeyi ön plana çıkaran yapısal çalışmalar, keskin ve sade çizgiler görüyoruz. Ancak bu konut projelerinin birçoğunda bir eksik göze çarpıyor. İçinde bulunduğu bölgeye, o bölgenin geleneksel yapı malzemelerine uyum ve bu bağlamda yapının çevresiyle olan ilişkisi. Yörenin geleneksel mimarisinden ayrılıp yine de malzemesine sadık kalabilmek yapının çevresi ile uyumu açısından önem taşıyor. Şehir mimarisine uygun bir yapıyı kırsala getirdiğimizde, şekil ve form ile değil ancak kullanılan malzeme nedeniyle bulunduğu bölgeye yabancılaşması yapının adeta takma bir diş gibi durmasına sebebiyet verebiliyor. Doğanın amorf şekilleriyle mimarinin kusursuz geometrik şekilleri nasıl ki mükemmel bir kontrast sağlıyorsa, malzemeden doğan farklılık o kadar sevimsiz ve itici bir görünüme neden olabiliyor. 

Bu sayfamızda gezeceğimiz konut ise bu sorunsalı ustaca çözmeyi başarmış, modern bir yapı. Üç kat üzerinde yükselen bu konut, basit ancak etkili bir tasarım ile çevresiyle uyum sağlamış, modern ve konforlu çağdaş mimariyi kırsala zarafet içinde taşımış.

Londralı mimarlık firması Smerin Architects tarafından tasarlanan konut Doğu Sussex'te yer alan Ashdown ormanının kıyısında konumlanmış. Son derece basit ancak zekice bir hamle ile dış cephe ahşap paneller ile kaplanmış ve böylece yapının çevreyle uyumu sağlanmış. Konutu yakından incelemek için aşağıdaki fotoğraflara göz atalım.

Tasarım ve cazibenin buluşma noktası: Bar masaları

Bar masaları dediğimizde akla aslında tek bir şey gelmiyor. Öncelikle barın kendisi de bir masa olarak algılanabilir. Yani servis yapılan bar ve taburelerini bar masaları arasında kabul etmek mümkün. Zaten pek çok mekanda bar ile masalar birbirine uyumlu olarak tasarlanıyor ya da seçiliyorlar. Bu yüzden bu yazımızda bar masaları olarak her ikisine de yer vereceğiz. Hem barın kendisine hem de bağımsız masalara. Bağımsız masalar da aslında temel olarak üç tarza sahip. Biri yine bar taburesi yüksekliğine uygun yüksek bar masaları kullanmak ve barda oturma mantığını tüm mekana yaymak, diğeri restoran masaları gibi yüksekliğe sahip bar masaları bir diğeriyse daha ziyade sehpa gibi, rahat, yayılarak oturmaya uygun nitelikte masalar.

Hepsi için örnekleri inceleyebileceğiniz bu seçkide bar masaları ile birlikte bar mekanlarının da nasıl tasarlandığıyla ilgili bir fikir edinebilirsiniz. Bar ve kulüpler kategorisini inceleyerek de bu örnekleri gözden geçirmeniz elbette mümkün.

Genel anlamda bar masaları için tasarım açısından da birkaç şey söyleyebiliriz. Bu üç çeşit yüksekliğe sahip masalar ve sandalyeler bir arada da kullanılabiliyorlar ve bar masaları genel olarak barın genel tasarımında önemli bir yere sahipler. Çünkü malzeme ve doku bolca kullanıldığı için mekanı doğal olarak domine ediyor ve o yüzden malzemenin özenle seçilmesi gerekiyor. Genelde bar tasarımlarında mobilyalar bu yüzden önemli bir yere sahiptir. Her şeyi yaptırdıktan sonra alelade masa ve sandalyelerin seçildiği bir bar tasarım açısından çok çekici olmayacaktır. Eğer tasarımı önemseyen bir müşteri profili hedefleniyorsa, iç mekanı bir bütün olarak düşünüp tasarlayacak profesyonellere danışmakta fayda var.

İdeal ev için bir formül: Hem mütevazı hem özgün

Bir ailenin oturacağı müstakil bir ev tasarlamak ve inşa etmek eğer hakkını vererek yapıyorsanız zorlayıcı bir iştir. Aile bireylerinin aralarındaki ilişkileri geliştirecek mekanlar tasarlamak böylesi evler için çok önemlidir. HEr ailenin dinamiği birbirinden farklı olabilir. Çocukların yaşları farklıdır ve zaman akmaya devam ettiği için o dinamiğin kendisi de değişkendir. Çocuklar büyür, ebeveynler yaşlanır, yaşanılan evin bu akan zamana uygun olarak esnek bir tasarımı olması, yeni durumlara adapte edilebilmesi beklenir. Dolayısıyla salon, yemek odası, mutfak gibi ortak sosyal alanların, yatak odalarıyla; yatak odalarının birbiriyle ve tüm bunların dış mekanla ilişkisi ailenin güncel ve gelecekte sürekli değişen potansiyel biçimlerine uygun olmasına çaba gösterilmelidir. 

Güney Kore'deki Home Story firmasının yaptığı bir eve konuk oluyoruz. İki çocuklı bir aile için tasarladıkları bu projeyi hep birlikte inceleyelim.

Dekorpa Teklif Al