Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Modern stilin çarpıcı bir örneği

Gdynia, Polonya’nın Pomeranya Bölgesi’nde yer alan önemli bir liman kenti. Bu şehir Polonya’nın Altın Portakal’ı olarak tanımlayabileceğimiz, ülkenin en önemli film festivaline ev sahipliği yapıyor, Avrupa’nın en büyük çağdaş müzik festivallerinden biri olan Open’er Festival de 2003 yılından beri bu şehirde gerçekleşiyor. Ayrıca iki gün süren Viva Beach Party, yazı karşılayan CudaWianki konserleri ve Geleneksel Gdańsk Shakespeare Festivali gibi pek çok dünyaca bilinen önemli etkinlik de burada hayat buluyor. Yani bu şehir oldukça hareketli, hayat dolu, sanatsal ve kültürle iç içe yaşayan bir şehir ve mimari de buna göre şekillenmiş elbette. 

Çoğumuzun hayali pek tabii ki kendimize kendi tarzımızı yansıtan ve istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bir ev inşa ettirebilmektir. Ve bu büyük hayalimizi kurarken çoğumuz modern stilli bir ev düşleriz. Bunun sebebinin ne olduğu aslında “modern” kavramının kendisinde gizli. Bugüne en çok uyum sağlayan, şehir hayatının ihtiyaçlarını karşılayan, çağdaş yaşam tarzı için en ideal ve bugünün estetik anlayışını en iyi yansıtan stil modern stildir. Bu hem evin içindeki yaşam alanları hem de dış cephe ve mimari için geçerli elbette. Fonksiyonellik, derinlik, kültürel denge, akıcılık ve aynı zamanda huzurlu yapı ve dinlendirici konfor modern tarzın en öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Gdynia da kültürel ve coğrafi yapısı nedeniyle oldukça modern tarzda bir kent ve bu yüzden içindeki evler de çoğunlukla bu stilden besleniyor. Bu yazımızda da işte o modern ve büyüleyici evlerden birine konuk oluyoruz.

Birbirinden büyüleyici teras modelleri

Yaz ve bahar ayları gelişini hissettirir hissettirmez yaşam alanlarımızla ilgili ilk aklımıza gelen kendimize ferah, açık ve rahat bir alan ayırabilme endişesi olur. Sanırız bu yüzden dekoru üzerine en çok düşünülen alanlardan biridir teraslar. Kış mevsiminde, kış bahçesi veya şömineli rahat salonumuz ne ise, diğer günler için de teras o olacaktır. Yılın kış dışında kalan en uzun dönemini geçireceğimiz teraslar için onlarca farklı dekor örneği bulabilirsiniz. Bu yazımızda size çok özel ve kullanışlı teras örnekleri derledik, dekorasyonundan mimarisine size ilham verecek bir çok detay bulabileceğiniz bu muhteşem tasarımları görmeden teras dekoruna başlamayın deriz.

Eğer teraslarınızı kış mevsiminde kış bahçesi olarak da kullanıyorsanız kış bahçesi dekorasyonu ile ilgili “İçinizi ısıtacak dekorasyonlarla kış bahçesi mobilyaları” adlı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Ön cephede muhteşem dönüşüm

Tarihi yapıların kıymetinin giderek daha fazla anlaşılmasıyla birlikte artık restorasyon projeleriyle çok daha sık karşılaşıyoruz. Fakat Portekiz'in Lizbon kentindeki bu binada yapılan restorasyon çalışması sık karşılaştığımız türden sıradan bir projenin çok ötesine geçiyor. Portekiz kültürü ve mimarisine dair derin izler taşıyan bu binadaki restorasyon, gerçek anlamda tutkulu bir mimari proje olarak dikkatleri çekiyor. 

İlk yapılışı on ikinci yüzyıla kadar uzanan binada zaman içinde çok farklı mimari tarzlarda çeşitli genişletme, restorasyon, tamir ve onarım çalışmaları yapılmış. Bunların arasında en dikkat çeken aşama ise 1755 yılında yapıyı büyük ölçüde harap eden bir depremin ardından gerçekleştirilmiş. Fakat yüzyıllardan beri ayakta kalmış yapının tarihine yakışmayacak şekilde, restorasyon öncesinde oldukça ihmal edilmiş durumdaymış. 

Binanın yeni sahipleri bu kadar önemli bir projenin altından ancak deneyimli ve uzman bir ekibin kalkabileceğinin farkında oldukları için, binayı ödüllü mimarlık firması André Espinho Arquitectura'ya emanet etmişler. Söz konusu şirket de bu muhteşem binaya yakışır nitelikteki çalışması ve mimarlar, mühendisler, teknisyenler, plancılar ve ustalardan oluşan kalabalık ekibiyle projenin hakkını sonuna kadar vermiş. Nitekim 2015 yılı Kent Rehabilitasyonu Ulusal Ödülü'ne de bu projeyle layık görüldüler. 

Daha fazla söze gerek yok aslında. Gelin Giorgio Bordino, André Espinho ve John Gouveia tarafından çekilen fotoğraflarla bu dönüşüme yakından bakalım. 

Bu evde yaşamayı herkes ister

Bugün size tanıtacağımız evin kendisi gibi hikayesi de güzel. Uzun yıllar çalıştıktan sonra emekliye ayrılmış bir çiftin evini ziyaret etmek üzere rotamızı Arjantin'e çeviriyoruz. Çiftin evleri çocukları ve torunlarıyla hoşça vakit geçirebilecekleri bir tarzda tasarlanmış. 

450 metrekarelik alana oturan ev her türlü konfora sahip. Hem iç mekan tasarımı hem de peyzajıyla göz dolduran ev sahip olduğu çok sayıda pencereyle son derece aydınlık bir atmosfere sahip. Bir göl kıyısında inşa edilen evin içinden de bahçesinden de olağanüstü manzarayı görmek mümkün. Projenin altında Arjantinli mimarlık firması Speziale Linares'in imzası var. Gelin lafı fazla uzatmadan bu büyüleyici evi gezmeye başlayalım.

İlginç werzalit masa örnekleri

Yaşadığımız alanlar olan evlerimizi yoğun geçen iş gününün ardından geldiğimiz ve ailemiz ile birlikte yemek yediğimiz, ailemizle zaman geçirdiğimiz, dinlendiğimiz, uyuyup ruhumuzu dinlendirdiğimiz kişilere özel mekanlardır. Evlerimizi daha güzel hale getirmek ve geçirdiğimiz zamanları daha keyifli hale getirmek için kişiliğimize özgü, zevkimize uygun ve tarzımızı yansıtacak şekilde dizayn eder ve dekore ederiz.  Ev dekorasyonları içerisinde kullanım alanımıza göre mobilyalar, halılar, perdeler ve masalar yer alır.  Dekorasyonun ana unsurları bir birleri ile uyumlu ve evin içini odaları daha görsel hale getiren, evlerimize estetik ve zarafet kazandıran unsurlar olduklarından çok dikkatli seçilmelidir.  Bu nedenle her bir dekoreayın mobilyasını çok dikkatli seçmeli ve evimize kazandıracağı güzelliği göz önünde bulundurmalıyız. Ev dekorasyonlarının en önemli unsurlarından birisi de masalardır. Masalar, evlerimizde çalışma odalarımızda, yemek odalarında, mutfaklarda, salonlarda ve oturma odalarında evlerin iç hacimlerine göre farklı mekanlarda kendisine yer bulan ve dekorasyonun önemli unsurlarından birisi olan masalar için kullanım amacına göre seçim yapılmalıdır. Ev dekorasyonlarında ana mobilyalar dışında kullanacağımız masalarda çok dikkatli seçilmeli ve dekorasyona gölge düşürmeden aynı zamanda görsellik kazandıracak şekilde zarif masalar tercih edilmelidir. 

Masa seçimlerinde dikkat edilecek birincil unsur dekoratif ve görsel olmasıdır. hem dekoratif hem de görsel olan masalar aynı zamanda da ekonomik olmalıdır. Evimize yapacağımız dekorasyon ekonomik olmak zorunda ise masa olarak dekoratif olan ve ekonomik fiyatlara satılan werzalit masa modelleri tercih edilmeli, ve her odada kullanabileceğimiz  werzalit masalar ile hem kolay bir biçimde dekorasyon yapabilir, hem de dekorasyon yaparken masa konulacak yere göre werzalit masalar koyabilirsiniz. Werzalit masalar yongapan adı verilen ve bir çok iklimde yetişen ağaçların talaş haline getirilip tutkallar ve kimyasal karışımlar ile harmanlanıp kalıp içerisinde dikdörtgeni yuvarlak veya kare şeklinde preslenip ısıtılarak birleştirirlp, tahta, cam, metal gibi malzemeler ile yapılan ayaklar üzerine yerleştirilmesi ile elde edilirler. Werzalit masaların üst yüzeyleri istenilen renkte kaplama kağıtlarının ısıtılıp tutkal ile yapıştırılması ile elde edildiğinden dekorasyonunuza uygun her renkte imal edilebilir ve dekorasyonlarınıza uygun ve görsellik kazandıran werzalit masa sahibi olabilirsiniz.

Aynı zamanda werzalit masalar; ayakları metali ahşap, ağaç veya cam olarak imal edilebilir, üst yüzeyleri ise yongapan ağacı yerine cami ahşap, ağaç, metal olacak şekilde birleştirilerek farklı werzalit masa türleri veya türevleri yapılabilir. Bu werzalit masa türleri ile oturma odalarımıza, yemek odalarımıza, salonlarımıza mutfaklarımıza, çalışma odalarımıza kullanımına uygun tek kişilik, iki kişilik, dört kişilik ve 10 kişiliğe kadar werzalit masalar alabiliriz. Bu sayede ihtiyaçlarımızı werzalit masalar ile karşılayabilir, aynı zamanda odalarımızda bulunan boş alanları werzalit masa ile doldurabiliriz. Werzalit masalar günümüzde diğer masa türlerine göre çok ekonomik masalar olduklarından ec dekorasyonları yapılırken dikkat etmek zorunda olduğumuz ekonomik durumumuz nedeni ile çok tercih edilen ve oda dekorasyonlarında mutlaka kendine yer bulan masalardır.

Werzalit masalar ile ev dekorasyonlarınızı güçlendirmek, dekorasyonlarınıza farklılık kazandırmak ve ekonomik dekorasyonlar yapmak için yapmanız gereken kişiliğinize ve zevkinize uygun, dekorasyon tarzınızı yansıtan werzalit masa örneklerinden yararlanarak isteğimizi görsel dekorasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Werzalit masa örnekleri seömek için veya ihtiyaç duyduğunuz werzalit masalar için kendi tasarlayacağınız tasarımları imal ettirebillir, werzalit masa kataloglarında bakarak istediğiniz werzalit masa örneğini bulabilir veya homify masa örneklerinin yer aldığı  dekorasyon örneklerini inceleyerek werzalit masaları veya werzalit tarzı masa örneklerini inceleyip kişiliğinizi yansıtan bir masa örneği ile evlerinizi süsleyebilirsiniz.

 

Bohem bir yatak odası nasıl dekore edilir?

Farklı dekorasyon trendlerinden birisi olan bohem stile geçmeden önce bohem sözcüğünün kelime anlamına bakalım. Kuralsız yaşama, çizgi dışında olma ve anın keyfini çıkarma gibi anlamları olan bu sözcük 1960'larda bir yaşam tarzı olarak toplumda kendine yer edindi. Bu tarzın modaya sıçraması da haliyle kaçınılmazdı. Zaman içinde tekstil ve dekorasyonda etkisini göstererek kendine has bir stil oluşturdu. Bu tarza göz attığımız zaman nispeten ucuz parçalarla özgün bir stil oluşturma üzerine kurulu olduğunu fark ederiz. Aynı zamanda normalde yan yana yakışmayacağını düşündüğünüz öğeleri bir arada kullanmaya da fırsat yaratarak tamamen yaratıcılığın ve kendinize has bir şeyler kombinlenmenin zevkini de size yaşatır. Bilhassa zıt renklerin bir arada kullanıldığı, desenlerin de bir o kadar zenginlik gösterdiği bohem stil dekorasyon ilk anda bir parça göz kalabalığı yaratan karmaşa gibi görünse de dikkatli bakıldığında her bir detayında estetik uyum olduğu görülür. 

Bu stilde hem rahatlık ön plandayken hem de çizgi dışılıktan geri kalınmaz. Bununla birlikte konforuna düşkün insanların daha çok sevdiği bir tarz olduğu söylenebilir. Sık sık seyahat eden ve her gezisinden sonra kendisine özel bir eşya alan insanlar için de oldukça uygun bir seçimdir. Bu gibi eşyalarını evinizde sergilemenize imkan sunan bohem stil şüphesiz ilginç zevkleri olanlar için ideal bir tarzdır. Bohem stile uygun eşyalar etnik niteliği ağır basan parçalardan oluşabilir. Örneğin eski bir çalgının aksesuar olarak kullanılması gibi. Etnik unsur için yastık ve minderler de oldukça kullanışlıdır. Birbirinden zengin desenlere sahip minderleri koltukların üzerine yerleştirerek küçük bir müdahale ile dekorasyonu farklılaştırabilirsiniz. Ek olarak ahşap aksesuarlar evin içerisinde farklı alanlara yerleştirebilir. Bohem dekorasyon stili için rahat olduğu kadar da çizgi dışı demiştik. Dolayısıyla birbirine zıt renkleri rahatça bir arada kullanabilir, farklı ve canlı dekorlar oluşturabilirsiniz. 

Bohem dekorasyonun bir özelliği de vintage, etnik, morden gibi pek çok farklı stili bir arada kullanmaya imkan sunmasıdır. Tabii bu farklı objeleri bir araya getirirken uyum içinde olmalarını sağlamak gerekir. Yoksa göz yoran ve çirkin duran bir manzara ortaya çıkabilir. Bohem tarzı salondan tutun mutfağa dek evin her köşesinde kullanabilirsiniz. Detaylar ve zıtlıkların bir arada bulunmasıyla ön plana çıkan bu stil kendine özgü çizgisiyle evinizin her bölümünü benzersiz kılacaktır. 

Bohem stil farklı tarzları bir araya getirmesiyle uyumsuzluktan ahenk yaratan sıra dışı bir tarzdır. Bu yazıda bohem tarzın yatak odasında uygulanış şekline bakacağız. Yatak odaları dekorasyon açısından ele alındığında her tür stili deneyebileceğiniz bir bölümdür. Dolayısıyla bohem stili kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Örneğin eski eşya satan dükkanlardan bulabileceğiniz bir yatak başını modern dolaplarla dekore edebilir yahut eski bir abajurla modern bir resmi bir arada kombinleyebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerden bulduğunuz egzotik objeleri de yatak odası süslemelerinde kullanabilir, etnik bir hava yaratabilirsiniz. Bu objelerin kendine has bir kültürü ve hikayesi olduğundan yatak odanızın da bir karakteri olur ve böylece sizin kişiliğinizi de yansıtır. Şimdi sırasıyla bohem stil yatak odası oluştururken size nelerden başlamanız gerektiğini anlatan bazı başlıkları derleyelim. 

Fas ta egzotik bir vaha

Eski Kesbah mimarisiyle inşa edilen Riad Darchmaa otel Güney Fas'ta tatilcilere inanılmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Ouarzazate şehrindeki otelin yapıldığı yer bir doğa harikası. Atlas Dağları ve Draa nehri vadisinin yanında kurulan otel Marakeş ve Agadir gibi şehirlere de yakın mesafede bulunuyor.

Ouarzazate şehri çöle açılan kapı olarak biliniyor ve kelime Berberi dilinde gürültüsüz yer anlamına geliyor.

Mimar Daniel Ruiz yönetimindeki Space Maker Studio tarafından tasarlanan otelde yerel Fas mimarisi Osmanlı ve Mağribi unsurlarla bir araya getirilmiş.

Dışarıdan azametli görüntüsünün içinde sadeliğin hakim olduğu oda tasarımlarında da çok başarılı seçimler yapılmış.

Otel mimarisinin yanı sıra verdiği hizmetle de göz dolduruyor. Otel verdiği hizmetlerden dolayı pek çok uluslararası ödüle  layık görülmüş.

Sıcak suyun güneş enerjisiyle elde edildiği otelde, bahçe peyzajında kullanılan bitkilerin hepsi yerli bitkilerden seçilmiş.

Böyle bir otelde geçirilecek bir kaç gün bile insanın gündelik hayatın stresinden uzaklaşıp, bir masal kahramanı gibi hissetmesini sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Sizce de öyle değil mi? Emin değilseniz, gelin otelin tasarımının ayrıntılarına hep beraber bir göz atalım ve kararınızı öyle verin.

İllüzyonlarla dolu bir ev

Gündelik yaşamdaki hayallerimizin ne kadar farkındayız? Ya da bu hayallerimizi yeterince iyi algılayabiliyor muyuz? Algımızın ve kavrayışımızın üzerine eğilsek de aslında bunlar gündelik hayatta ve yaşamlarımızda bilinçaltına ittiğimiz şeylerdir. Gördüğünüz ev tasarımı iç ve dış dekorasyonuyla hayallerinizi yaşayacağınız bir atmosferde tasarlanmış. ARCHİPUNKTURA .ARCHİTEKCİ DETALU adlı Polonyalı firma tasarımında kompozisyonda yansıtıcı elemanların çeşitliliğini ve imkanlarını kullanarak bu evi bütünsel anlamda bir hayal evine dönüştürmüş. Ve bunu yaparken sadece iç mekan tasarımında değil evin dış mekanında da aynı disiplini kendine ilke edinmiş. Firma farklı malzemelerin yarattığı çeşitlilikten faydalanarak ve basit iç mekan konseptiyle konforlu ve işlevsel bir atmosfer yaratmış.

Öncesi sonrası ile romantik bir kır evinin düşük bütçe ile yenilenmesi

Bu gün bir kır evinin muhteşem bir dönüşüm ile romantik bir kır evine dönüşmesini ve bu dönüşümün çok düşük bir bütçe ile hayata geçirilmesini inceliyoruz. Doğanın ortasında doğanın keyfini çıkaracağınız bu ev İspanya'nın kırsal kesiminde yer alıyor. Rustik tarzda yapılan bu dönüşüm her oda da kendisine hayran bırakacak bir zarafete ve kontrasta sahip. Homify öncesi ve sonrası dekorasyonları sayfasında yer alan romantik kır evi dönüşümünü birlikte inceleyelim.

Ormanlık alanda modern bir konut projesi

Yeni ve modern konut projelerinde artık sıklıkla minimalist yaklaşımlar, yer yer endüstriyel mimariye kaçan özellikler, brütalizm gibi ana malzemeyi ön plana çıkaran yapısal çalışmalar, keskin ve sade çizgiler görüyoruz. Ancak bu konut projelerinin birçoğunda bir eksik göze çarpıyor. İçinde bulunduğu bölgeye, o bölgenin geleneksel yapı malzemelerine uyum ve bu bağlamda yapının çevresiyle olan ilişkisi. Yörenin geleneksel mimarisinden ayrılıp yine de malzemesine sadık kalabilmek yapının çevresi ile uyumu açısından önem taşıyor. Şehir mimarisine uygun bir yapıyı kırsala getirdiğimizde, şekil ve form ile değil ancak kullanılan malzeme nedeniyle bulunduğu bölgeye yabancılaşması yapının adeta takma bir diş gibi durmasına sebebiyet verebiliyor. Doğanın amorf şekilleriyle mimarinin kusursuz geometrik şekilleri nasıl ki mükemmel bir kontrast sağlıyorsa, malzemeden doğan farklılık o kadar sevimsiz ve itici bir görünüme neden olabiliyor. 

Bu sayfamızda gezeceğimiz konut ise bu sorunsalı ustaca çözmeyi başarmış, modern bir yapı. Üç kat üzerinde yükselen bu konut, basit ancak etkili bir tasarım ile çevresiyle uyum sağlamış, modern ve konforlu çağdaş mimariyi kırsala zarafet içinde taşımış.

Londralı mimarlık firması Smerin Architects tarafından tasarlanan konut Doğu Sussex'te yer alan Ashdown ormanının kıyısında konumlanmış. Son derece basit ancak zekice bir hamle ile dış cephe ahşap paneller ile kaplanmış ve böylece yapının çevreyle uyumu sağlanmış. Konutu yakından incelemek için aşağıdaki fotoğraflara göz atalım.

İnsanı büyüleyen bir ev

Modern evler akılda kalıcı oldukları gibi insanları gördüklerinde büyüleyen ve kendisine hayran bırakan evlerdir. Modern bir ev dekorasyonu olabildiğince sürdürülebilir olması için günün koşullarına ve dekorasyon akımlarına uyumlu olmalıdır. Sürdürülebilir bir  dekorasyon için modern akımlar sürekli takip edilmeli,  bir çok ilham verici dekorasyon fikri eve uygulanmalıdır. İlham verici dekorasyon fikirleri için homify ev dekorasyonu yazıları  size yardımcı olacaktır.  Bu gün sizlere homfiy farkı ile ilham verici bir proje  sunuyoruz. Bu proje, sürdürülebilir modernizm ve enerji verimliliği üzerine kurulmuş, estetik kaygı ön planda tutularak ortaya muhteşem güzellikte ve modernlikte bir ev çıkarılmış. Evin insani ihtiyaçlara cevap vermesi ve enerji verimliliği ile ev sakinlerini tasarruf ettirmesi  bu evin ne kadar kapsamlı bir ev olduğunu ortaya koyuyor.

Zarif bir Londra evi

Başkalarının yaşamlarını ve yaşam alanlarını izlemenin her zaman çekici bir şey olduğunu kimse reddedemez. İster gözlerinizi dört açmış ve esinle dolu olun, isterse de kıskançlıktan deliriyor olun, normalde sadece dış cephesinden görebileceğiniz bir evin içerisinde bir gezinti yapmak hem heyecan verici hem de eğlendirici olabilir. Bu insanlar neyi farklı yapıyorlar? Tasarımlarında bu insanların kişilikleri ile karşılaşabilir miyiz? Evleri ne kadar şık ve trend yaratıcı? Bu insanlar bu fikirleri nereden buluyorlar? Çoğu örnekte, muazzam tasarımlara sahip evler, maharetlerini en iyi şekilde sergileyen saygın bir mimarlık ya da iç dizayn şirketinin eseri oluyor. Fakat eğer şanslıysanız, size detayları gören bir göz, özgün bir bakış açısı ve dekorasyon yetenekleri bahşedilmiş olabilir. Dekorasyon uzmanlığınız ne düzeyde olursa olsun, muazzam bir incelikle dekore edilmiş bir ev gördüğünüzde bir “Aman Tanrım” anını deneyimlersiniz.

Norveç'te doğup büyüyen Karin Singh, İskandinav tarzının tanınmış temsilcilerinden. Tasarım kendisinin kanında olduğundan, bunda şaşılacak bir şey yok. Kuzey sanat tarzının kusursuzlaştırılması birkaç kilit unsura dayalıdır. Materyal kalitesi, temiz hatlar, işlev, ışık ve elbette minimalist donanım ve aksesuarlar.

Bu yazıda sizleri böyle inceliklerin ve dekorasyon içgüdülerinin eseri olan, çağdaş bir Londra evinde bir gezintiye çıkarıyoruz.

Dekorpa Teklif Al