!--Start of Tawk.to Script-->Üzgünüz Sayfa Bulunamadı...
Fakat Size Bunları Tavsiye Edebiliriz
Örnek fotoğraflarla mimari tasarım nedir?

Mimari tasarım günlük hayatımızda karşılaştığımız tüm yapıların işlevsel ve estetik olması için yapılan plan proje çalışmalarına verilen isimdir. Söz konusu yapılar binaların yanı sıra mekanlar, parklar ve hatta yollar dahi olabilir. Mimari tasarımlar mimarlar (mimarlar, iç mimarlar,  peyzaj mimarları) tarafından yapılmakla birlikte yapılan tasarımın fiilen gerçekleştirilmesi yani inşası mimarların diğer disiplinlerden profesyoneller (inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri vb. gibi) ile birlikte çalışmasıyla olur. 

Mimari tasarımın önceliği, tasarımı yapılan binanın beklentileri karşılayacak tüm fonksiyonlara sahip olmasını, bunu gerçekleştirirken de belirli bir estetik anlayışını kılavuz alarak göze güzel görünmesini sağlamaktır. Tasarımı gerçekleştiren mimar, yapının konumlanacağı bölgenin tüm özelliklerini ve yapının kimin için olacağını değerlendirir ve tasarımını kendi bilgisinin ışığında bu değerlendirmeleri gözeterek yapar. 

Örneğin, mimar müşterisi için bir konut tasarımı yapıyorsa, konutun konumlanacağı arsanın jeolojik özelliklerini, arsanın inşaat izninin ne şekilde olduğunu, yörenin geleneksel mimarisini, hangi malzemelerin bölgede kolaylıkla bulunabildiğini, bölgenin iklimini, rüzgar yönünü vs. inceler, müşterisinin isteklerinin de doğrultusuyla evin büyüklüğünü, dış görünümünü, oda sayısı, mutfak tipi gibi evin çeşitli iç mekan özelliklerini, evin iyi ışık alması için yönünü hesaba katar ve tasarımını bu kriterlerin hepsini hesaba katarak yapar. 

Tasarlanacak olan yapı gökdelen ise işin içine farklı kriterler, iş yeri ise farklı kriterler girer. Nihayetinde mimarın yaptığı şey çevresel faktörleri de göz önünde bulundurarak fonksiyonel ve estetik bir yapı tasarlamaktır. Aynı şekilde, iç mimarlar  yapıların iç kısmında yer alan bölünmüş ve bölünmemiş mekanları teknik ve görsel olarak tasarlarken, peyzaj mimarları ise bahçe ve parkların sulama, drenaj ve aydınlatma gibi teknik detaylarından iklime ve konsepte göre bitki seçimine kadar tüm tasarım çalışmalarını gerçekleştirirler. 

homify sayfalarında görmüş olduğunuz tüm evler, odalar ve bahçeler işinin uzmanı çeşitli mimarlar tarafından yapılmıştır. Bugünkü yazımızda örnekler eşliğinde profesyoneller tarafından gerçekleştirilmiş mimari tasarımları inceleyeceğiz. Yazımızın aydınlatıcı olması açısından, müstakil bir evin üç farklı açıdan üç boyutlu çizimlerini ve evin her iki katının da planını derlememize ekledik. Ayrıca, bir adet mutfak tasarımını ve sonra da imal edilip yerine yerleştirilmiş halini de derlememize koyduk. Ayrıca bir adet banyo ve birkaç tane de bahçenin mimari tasarımlarını göreceksiniz.

İnsanın ağzını açık bırakan 10 sıra dışı ev

Şehir hayatı, kimilerini apartman dairelerini tercih etmeye yönlendirirken; bütçesi olanlar için büyük villalar, doğa ile iç içe hayalleri süsleyen evlerde yaşamayı seçenler de bulunmakta. Evin mimari özellikleri, kişisel beğeniler, uygulanacak stil ve tarz, çevresel faktörler, ve yaşanılan coğrafyanın özellikleri ile ilişkili. Özellikle çocuklu ailelerin daha geniş bir eve ihtiyacı vardır. İster küçük olsun, ister büyük olsun; herkes kendisini en iyi ifade eden, tüm ihtiyaçlarını gözeten, en güzel ev dekorasyonuna sahip olmak ister. Bu yazıda sizler için ağzınızı açık bırakacak 10 sıra dışı ev modelini derledik, ilginizi çekecek modelleri bulacağınızı umuyoruz.

Şimdi evde yoga zamanı! Evde yoga alanı yaratmak için 6 ipucu

Yoganın insan bedeninde ve ruhunda faydalarını bilmeyen yoktur. Yoga yalnızca kalori harcayıp vücuda şekil vermek için değil, bedene esneklik kazandırmak, doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek ve hem bedeni hem de ruhu disipline etmek mükemmel bir yöntemdir. Yoga Sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir; kontrol etmek, boyunduruk altına almak veya birleştirmek anlamına gelen Sanskrit yuj kelimesinden türemiştir. Kavuşma, bir araya gelme, birlik, karşılaşma ve yöntem olarak çevrilebilir. Bu tanım yoganın ne işe yaradığını oldukça derin bir şekilde ifade ediyor diyebiliriz. 

Eğer belirli bir düzeyde yoga hareketleri bilgisine sahipseniz, bir spor salonuna ya da yoga atölyesine gitmek yerine evde yoga yapmayı tercih edebilirsiniz. Eğer yogaya yeni başlıyorsanız, bir bilenden -yogi- ilk eğitimi almanız gerekmektedir, zira hareketleri yanlış uygulamak sakatlanmanıza neden olabilir.

Bu yazımızda evinde yoga yapmak isteyen okuyucularımız için en huzurlu yoga alanının nasıl oluşturulabileceğini inceledik. Yoga için en iyi atmosferi yakalamak adına yapılması gereken adımları maddeler halinde derledik.  Mobilyalarından aydınlatmasına ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bir kreş nasıl klasik biçimde dekore edilebilir ?

Bir ebeveyn için, çoğunlukla hayattaki en değerli varlık çocuğudur. Kendini neredeyse çocuğuna adar ve hemen hemen onun için yaşar. Her davranışından, çocuğuna yönelik bir fedakarlık görmek mümkündür. Fakat, modernleşen ve küreselleşen iş dünyasında, bu tarz ebeveyn kültüre yoktur. İş dünyası kişiyi çocuk sahibi ya da değil şeklinde ayırmaz. Bu dünyada yaşamak isteyen herkes, çalışan insan paydasında toplanır. İşte bu sebepten dolayı, çoğu zaman çalışan anne-babalar, çocuklarıyla ilgilenmek ve onlarla vakit geçirmek noktasında oldukça büyük problemler yaşarlar. Çünkü, iş stresinin ve yoğunluğunun yanı sıra, kimi zaman akşama kadar uzayan mesai ya da eve götürülmek zorunda olan iş, bu anne-babaların çocuklarıyla geçirecekleri zamanı kısıtlar. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, bir çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi sürecinde, anne-baba ilgisi büyük bir öneme sahiptir. Anne-babanın çocukla çok fazla zaman geçiremediği bu senaryoda, çocuğu bu gelişim süresi boyunca yalnız bırakmamak amacı uğrunda oluşturulmuş bir kavram çıkar karşımıza; Kreşler…

Kreşler -çoğunlukla ana okulu diye de adlandırılır- özellikle çocuğu ile yeterli oranda vakit geçiremeyen ve çocuklarını da ilgisiz bırakmak istemeyen anne-babalar için çok güzel bir çözümdür. Bir kreş, bu tarz senaryolarda çoğunlukla problemi çözer. Çünkü çocuğunuz bu tarz bir kreşte ilgi ve alaka görmenin yanı sıra, tıpkı bir ev ortamındaymış gibi ilgi görür. Bununla beraber, eğitici ve öğretici faaliyetler, sosyal yetileri geliştirmeye yönelik oyunlar, çocuğunuzu bu gelişim sürecinde oldukça destekler. Bir diğer pozitif yanı ise, çocuğunuzun genellikle akranlarıyla beraber bu süreci geçirmesidir. Çocuğu ile fazla fazla zaman geçirme imkanına sahip olmasına rağmen, sırf  bu akran meselesinden dolayı çocuğunu kreşe gönderen ebeveynlerden bahsetmek mümkündür. Özellikle kendisine yakın hissettiği arkadaşlarıyla beraber eğlenerek öğreneceği birtakım aktiviteler, ilerde çocuğunuzun dışa dönük ve sosyal bir birey olmasında büyük rol oynar. Şimdiye kadar, bir kreşin çocuğun üzerinde sağladığı faydalardan bahsettik. Fakat artık bugünkü yazımızın başrolünü oynayacak olan meseleye dönmenin vakti geldi. Kreşler -duruma göre- oldukça faydalı bir alternatif olabiliyorlar. Peki bir kreşi bu denli fonksiyonel hale getiren ve çocuğunuzun tıpkı evinde gibi hissetmesine sebep olan ana unsur, yani kreş dekorasyonu nasıl yapılmalı ? Çünkü yazımızın ilerideki kısımlarında da sıkça tekrarlayacağımız gibi, çevresel unsurlar yetişkinlere oranlara çocukları çok fazla etkiler. Hatta şunu söylemek doğru olacaktır. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız görsel örnekleri incelemeden önce, çevresel faktörlerin çocukların bilinçleri ve algıları üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğunu aklınızın bir köşesine yazın. Bu sayede, buradaki görsel örneklerden çok fazla yardım alamasanız da, en azından çocuk psikolojisine uygun bir dekorasyona imza atabilirsiniz…

Bir kreş dekorasyonunda, en önemli unsurlardan ilki hiç şüphesiz renklerdir… Özellikle çocuk psikolojisinde de önemli bir yere sahip olan renkler, bir dekorasyonun can damarlarından biridir. Kreş dekorasyonlarında, özellikle klasik tarz takip edilmek isteniyorsa, sizin için en güzel alternatif hiç şüphesiz pastel tonları olacaktır. Bu tarz renkler, tam anlamıyla yumuşak renklerdir. Diğer yandan, kreş dekorasyonunuzda eğer pastel tonlarına yer veriyorsanız, mobilyalarınızı çok aykırı olmayan nötr tonlardan seçmeniz oldukça yerinde olacaktır. Bu sayede, dekorasyonunuzun genel tonları ile mobilyalarınız arasında bir uyum yaratabilirsiniz. Nötr renk tercihi, çocukların cinsiyetçi ayrıma maruz kalmadan büyümeleri için güzel bir çözüm olabilir. Kreş dekorasyonlarında en çok merak edilen konulardan biri de aksesuarlardır. Kreşlere seçilecek olan aksesuarlar çoğunlukla kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına sebep olur. Bu konuda size verebileceğimiz en temel tavsiye, kreş dekorasyonunuzda tercih edeceğiniz aksesuarların çocukların ilgi alanlarına uygun olması gerektiği. Diğer bir yandan, eğer zaten ortamda bol bol oyuncak bulunduracaksanız, çok fazla aksesuar kullamanıza da gerek kalmaz. Bu noktada, çocukların yutabileceği kadar küçük parçalara sahip aksesuarlar kullanmaktan uzak durun. Ayrıca, duvar kağıdı gibi hem eğlenceli hem de eğitici dekoratif araçlar, çok fazla aksesuar kullanmak istemeyen okurlarımız için güzel bir alternatif olabilir. Kreş dekorasyonuna dair diğer bazı ipuçlarını, görsel örneklerden görebilirsiniz. Daha fazla örneğe yakından bakmak isteyen okurlarımız, çocuk odası kategorimizi ziyaret ederek genel fikre sahip olabilirler…

Evinizde olması gereken 8 Feng Shui rengi

Ev dekorasyonunda gözde trendlerden  biri olan Feng Shui kelime anlamı olarak rüzgar ve su manasına gelir. Bunun sebebi doğadan gelen rüzgarların ve suyun enerjisinin hayatımızı daha dengeli kılacağı, bereket ve şans getireceğine dair bir felsefedir. Kökeni Çin'e dayanan Chi Feng Shui'nin ana unsurudur. Chi her yerde bulunan görünmez bir enerji anlamına gelir. Bu enerji belli bir alanda toplandığı zaman ise o yerin Feng Shui'si iyi demektir. Temel Feng Shui gereçlerini kullandığınız takdirde çevreniz ve doğayla ahenk içinde olabilir ve bu sayede sağlık, başarı ve mutluluğa erişme yolunda doğru adımlar atabilirsiniz. 

Bir Uzakdoğu felsefesi olan Feng Shui yöntemlerini yaşam alanlarınızda uygulayabilmeniz için Uzakdoğu'yu temsil eden objeleri kullanmakla başlayabilirsiniz işe. Evinizde, işyerinizde enerjinin doğru bir şekilde akabilmesi için eşya ve mobilyaların size şans getirecek şekilde dekore edilmesi anlamına geliyor Feng Shui. Evinizdeki çeşitli aksesuar ve mobilyaların renklerinde, konumlarında, desenlerinde yapacağınız düzenlemelerle negatif enerjiyi azaltırken pozitif enerjiyi arttırıyorsunuz. Tabii  bunu yaparken kendi kişisel zevkleriniz de gözetilerek yaşam alanınıza bereket ve mutluluk getirmesi için alternatif çözümler üretiyorsunuz. Bu dekorasyon yapılırken en sevdiğiniz eşyalar doğru yerlere yerleştirilir. Evdeki bereket, bolluk ve huzur noktalarını simgeleyen yıldızlar hesaplandıktan sonra eşya ve objeler kullanılarak Feng Shui dekorasyonu oluşturulmaya çalışılır. Ek olarak şanslı aksesuarların alınması için önerilerde bulunur. 

Feng Shui temelde bir inanç sistemi olmadığından kendi inancınıza uygun olarak obje seçimi yapabilirsiniz. Yine kendi inancınıza göre evinizi hangi sembolün koruyacağınıza inanıyorsanız giriş kapınıza onu yerleştirmelisiniz. Bu da demek oluyor ki nazar duası veya nazar boncuğu gibi şeyleri kapınıza asarak evdeki enerjiyi yüksek tutmaya çalışıyorsunuz. 

Feng Shui  eşya düzenleme sanatına göre en ideal evler dikdörtgen veya kare olanlardır. Pencereler de evin kendisi gibi mümkünse dikdörtgen şeklinde olup dışa doğru açılmalıdır. Evdeki tek kapıya karşılık üç pencere olmalıdır. Evdeki diğer bölümler orantılı olmalı, salon yatak odası gibi alanlardan daha geniş tutulurken mutfak yahut yemek odasından daha yüksek konumda olmamalıdır. Feng Shui sanatına göre evin her bir bölümü detaylı olarak ele alırsak, ilk önce biraz evvel bahsettiğimiz gibi giriş kapısından başlamalıyız. Giriş kısmında kapı büyük olmalı, mümkünse aydınlık ve havadar bir alana açılmalıdır. Giriş kapısına uğurlu olduğuna inandığınız objeler koyabilirsiniz. Kapının karşısına ayna koyabilir, böylece içeri gelen enerjiyi dışarı yansıtabilirsiniz. Eğer varsa evin bir arka kapısının olması da iyi bir tercihtir. Mutfak da giriş kısmı gibi iyi aydınlatılmalı, ferah ve geniş olmasına dikkat edilmelidir. Mutfak alanı tuvaletle karşı karşıya gelecek şekilde dizayn edilmemeli, ocak fırın gibi araçlar tuvalet veya yatak odası kapılarıyla karşılıklı bulunmamalıdır. Mutfaktaki bazı araç gereçler Feng Shui'de bazı anlamlara gelirler. Örneğin lavabo ve tezgah suyu temsil ederken ocak ve fırın ateşi sembolize ederler. Dolayısıyla bu iki bölüm karşı karşına gelmemelidir. Aynı şekilde ocak ve fırın buzdolabı ile de yan yana bulunmamalıdır. Evinizde bir yemek odası bulunuyorsa mutfağın yakınında olması iyidir. Malzeme olarak ahşap tercih edilmeli, mermer ve cam gibi materyallerden kaçınmalı. Yemek masasını tamamlayacak bir ayna bereketi ve bolluğu arttırması bakımından doğru bir aksesuar olacaktır. Evin önemli bölümlerinden biri olan salonun dekorasyonu da Feng Shui dizaynında önemli bir yer tutar. Eşyalarda düz hatlar seçilirken kirişler açıkta olmamalıdır. Aksesuar olarak renkli resimler ve bitkiler kullanmalı doğal gün ışığından bolca yararlanılmalıdır. İçinde su bulunan objeleri arkanıza almayarak görebileceğiniz yerlere yerleştirin. Yatak odasına gelirsek sıcak ve sakin renkler tercih edilmeli ve mümkünse yatak bir aynaya bakmalıdır. Yatağın konumu önemli olmakla birlikte duvara karşı veya köşeye dayandırılmalıdır. Yatağı açık bir kirişin yanına koymamaya özen gösterin. Televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazların yatak odanızda olmaması huzurlu bir ortam için gereklidir. Aynı zamanda sağlığınıza da olumsuz etki eder. Son olarak banyo düzenlemesinde yine diğer bölümlerde olduğu gibi ayna kullanımı önemlidir. Tuvalet ve banyo kapıları mümkünse ön taraftan görünmemeli yahut salon gibi odalarla karşı karşıya olmamalıdır. Bu alanın duvarların diğer tarafında yatağın o duvara dayanmamasına da dikkat edin. 

Feng Shui ile ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz ’Feng Shui’ye göre yatak odası nasıl döşenir?’ başlığını okuyabilirsiniz.

Hem ışıltılı hem de sade bir dekorasyon örneği

homify 360 sayfamızın konuğu bu sefer Hindistan'ın Haydarabad şehrinden. Modern, şık, ışıltılı ve aynı zamanda sade ve dingin olmayı da başarabilmiş bir konut gezeceğiz bugün. Mimarlık firması Kreative House tarafından tasarlanan konut gri tonlarındaki renk yelpazesi ile modern bir çizgiye sahip ancak hem kullanılan aydınlatma hem de detaylarda kullanılan gümüşi tonlar sayesinde aşırıya kaçmayan bir şatafat da barındırıyor. Bu karakter sahibi, modern ve şık evi gelin hep birlikte gezelim.

Doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmanın yolları

Havalar yavaş yavaş bozuyor, günler kısalıyor, çok değil birkaç ay sonra bu güneşli güzel günlerin ve bol ışığın özlemini çekeceğiz. Niyetimiz elbette moral bozmak değil, ama evlerimize kapanacağımız mevsimler yaklaşırken doğal ışık meselesi ve bundan en iyi şekilde yararlanmanın yollar üzerine biraz kafa yormak. 

Artık klişe olan o lafta da dendiği gibi, güneş giren eve doktor girmez. Doğal güneş ılığı hem beden, hem de zihin için son derece sağlıklı olduğu gibi, estetik anlamda da evimizden uzak tutmamamız gereken bir unsur. Elbette doğal ışığı evlerimize sokmanın en temel yolu, bunu evimizi planlayan mimar ve mühendislerin en baştan düşünüp, evin konumlanışını, pencere ve kapıları buna göre ayarlaması. Ama bu aşamayı geçtikten sonra da evinizdeki doğal ışık miktarını artırmak ve kış aylarını daha çekilir kılmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. İşte doğal ışıktan maksimum faydalanabilmeniz için birkaç ipucu:

Daha davetkar bir ev için 10 enfes giriş örneği

Evinizin iç kısmı kadar dış cephesi ve giriş alanı da çok önemlidir. Evinize gelen misafirleri daha giriş kapısında etkileyip kendinize hayran bırakabilir, evinizin dışarıdan görünüşünü daha davetkar hale getirebilirsiniz. Evinizin dış cephesi ile uyumlu şık ve insanı kendisine çeken bir giriş alanı dekorasyonu için yapmanız gereken homify giriş alanı dekorasyonlarının yer aldığı sayfamızı ziyaret etmek, tarzınıza uyan, birbirinden güzel ve etkileyici dekorasyonlardan birini seçerek evinize uyarlamaktır. Sizler için bir araya getirdiğimiz muhteşem ve etkileyici giriş alanı dekorasyonlarını birlikte inceleyelim.

Arsaya ya da imarsız araziye ev yaptırmak hakkında en çok merak edilenler

Dünyada mekan şiarının her geçen gün daha da kuvvetlendiği günümüzde bugün artık herkes bir ev sahibi olmak istiyor ve bunun için çabalıyor. Şehirlerdeki toplu konut projelerinin her geçen gün çeşitlenmesi ve yaygınlaşması da bunun bir göstergesi. Daha ekonomik bir yöntemle ve gerektiğinde bankalardan ev kredisi çekerek taksitli ödemelerle kira öder gibi ev sahibi olmanın en güzel yolu toplu konut projeleri. Ancak ekonomik bir şekilde ev sahibi olmanın tek yolu bu değil elbette. Bugün şehir hayatının kalabalığından kaçmak isteyenlerin özellikle başvurduğu bir yöntem daha var: Kırsal bölgelerden arazi ya da arsa alıp ev yaptırmak. Şehir merkezindeki bir apartman dairesine göre çok daha ucuza gelen bu yöntemin kendi içinde zorlukları da yok değil, ama birikmiş paranızla bir apartman dairesi alamıyorsanız bile köyde küçük bir arazide minik ve sevimli bir yaptırabilmeniz muhtemel. Tabii yazlık ev ya da kır evine sahip olmak isteyenler de ikinci ev olarak bu yöntemi izleyerek ev yaptırıyorlar artık çoğunlukla. Peki kırsal ya da yazlık bölgelerdeki arsalarda ev yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeyler neler? İşte bu yazımızda köy arsasına ev yaptırmak isteyenlerin, kırsal bir yerden arazi almak isteyenlerin en çok sordukları soruların cevaplarını arıyoruz…

Öncesi sonrası ile romantik bir kır evinin düşük bütçe ile yenilenmesi

Bu gün bir kır evinin muhteşem bir dönüşüm ile romantik bir kır evine dönüşmesini ve bu dönüşümün çok düşük bir bütçe ile hayata geçirilmesini inceliyoruz. Doğanın ortasında doğanın keyfini çıkaracağınız bu ev İspanya'nın kırsal kesiminde yer alıyor. Rustik tarzda yapılan bu dönüşüm her oda da kendisine hayran bırakacak bir zarafete ve kontrasta sahip. Homify öncesi ve sonrası dekorasyonları sayfasında yer alan romantik kır evi dönüşümünü birlikte inceleyelim.

Evinize muhteşem bir giriş için 7 çarpıcı fikir

Bugünkü yazımızın konusu evlerimizin ana girişleri ve antreler. Bir evin ana girişi, o evin geri kalan kısmı ve ev sahipleri hakkında ilk izlenimlerin oluşacağı alandır. Birçok iç mimar evin ana girişini iş adamlarının kartvizitlerine benzetir; zira ne kadar özenli ve ne kadar eşsiz olduğunu gösteren bu küçük ancak önemli parça, ilk izlenimin oluşmasını sağlar. Üstelik yalnızca kapının kendisi değil, çevresinin düzenlemesi, aydınlatma ve içeri girince ilk gördüğümüz yer olan antre de bir evin ana girişini gösteren temel unsurlardır. Evin dekorasyonunu bir bütün olarak düşünmeli, bazı kısımları özenle dekore ederken bazı kısımları, örneğin ana giriş kapısı, balkonlar, banyo vs. atıl veya alelade bırakmamalıyız

Evin ana girişi evin mimari yapısıya da, genel dekorasyonu da ile uyum içerisinde olmalıdır. Şık, davetkar bir ana giriş için stil bütünlüğünin olması gerekmektedir.. Ayrıca, kişisel beğenilerimize uygun dekoratif unsurlar ile bu alan süslenebilir ve daha kişisel, benzersiz hale getirilebilir.

Bakalım bugün sayfamızda konuk ettiğimiz ve her biri bir diğerinden çarpıcı ana girişlerde ne gibi dekorasyon çalışmaları yapılmış…

Ev yaptırmak isteyenler için rehber: İç mimara sorulacak sorular

Kendi evinizi yaptırmaya niyetlendiyseniz ya da uzun vadede ev yaptırmaya niyetiniz varsa, bu, inşaat sektöründen birçok profesyonel ile birlikte çalışacağınız anlamına gelir. İnşaat sektörü dendiğinde bir çoğumuzun aklına inşaat mühendisleri ve mimarlar gelse de, aslında bu sektörü ayakta tutan yaklaşık 200 farklı alt iş kolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de konutların iç kısımlarını tasarlayan iç mimarlıktır. Mimarlar tarafından tasarlanan ve mühendisler tarafından inşa edilen yapıların iç kısmında yer alan bölünmüş ve bölünmemiş mekanları tasarlayan ve bu tasarımların uygulanmasından sorumlu olan kişiye iç mimar adı verilmektedir.

İç mimarlar yalnızca yeni yapıların içlerinin tasarlanmasında değil, eski yapıların yenilenmesi işinde de büyük rol oynarlar. İster yeni olsun isterse de eski, bir evin iç tasarımının uygulanmasında görev alan zemin döşemecileri, doğramacılar, mutfakçılar, marangozlar, elektrikçiler, tesisatçılar gibi birçok meslek grubunun koordineli bir biçimde çalışmasından sorunlu olan kişiler iç mimarlardır. Bazı iç mimarlar ise daha çok ticari yapıların tasarlanıp uygulanmasında uzmanlaşmışlardır ve ofisten restorana kadar birçok farklı ticari alanda çalışmalar gerçekleştirirler.

Bugünkü yazımızda, ev yaptırmak isteyenlerin bir iç mimarla anlaşmadan önce onlara sorabilecekleri çeşitli soruları bir araya getirdiğimiz bir yazı hazırladık. Bu sorular elbette ki genel sorulardır, projeye göre gerekirse detaylandırılabilirler. 

Dekorpa Teklif Al